Strona główna / Na czasie / Rusza akcja Bezpieczniej w sieci
piątek 22 październik 2010 | Robert Kamiński
Rusza akcja Bezpieczniej w sieci
22 października 2010 r. ruszyła akcja poświęcona problemom bezpieczeństwa online. Główne działania skupią się na rozwoju platformy www.BezpieczniejwSieci.org. Ma ona pełnić rolę wiarygodnego i kompleksowego źródła wiedzy o zagrożeniach w Internecie. Częścią inicjatywy będzie coroczny raport, mierzący aktualny poziom wiedzy Polaków o bezpieczeństwie w sieci.

Akcja www.BezpieczniejwSieci.org jest wspólną inicjatywą instytucji publicznych oraz firm internetowych. W pierwszej odsłonie projektu wzięły udział Ministerstwo Gospodarki, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Europejskie Centrum Konsumenckie oraz Nk.pl (dawniej Nasza-Klasa), Merlin, PayPal, Inteligo, IAB oraz Auto-Backup. Inicjatorzy akcji wzorują się na udanych kampaniach prowadzonych w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, takich jak getsafeonline.org czy staysafe.com.

„Od wielu lat wspieramy inicjatywy służące rozwojowi Internetu” – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. — „Pamiętajmy, że sieć tworzymy razem: zwykli ludzie, instytucje publiczne i firmy prywatne. Dlatego cieszy nas otwartość inicjatywy i zaproszenie do udziału w projekcie przedstawicieli wszystkich stron”.

BezpieczniejwSieci.org ma gromadzić w jednym miejscu przystępne i aktualne porady dotyczące zakupów, pracy i relaksu w Internecie. Portal został wyposażony w wyszukiwarkę, która po wpisaniu odpowiedniej frazy zaproponuje poradniki lub artykuły na dany temat. Treści przygotowano w taki sposób, by użytkownik, niezależnie od stopnia zaawansowania, mógł w ciągu kilku minut rozwiązać swój problem. Dodatkowo na stronie zamieszczono sekcję wideo z poradami dotyczącymi najpopularniejszych tematów.

Skąd ta inicjatywa?

Jak wynika z przeprowadzonego badania, dwie trzecie z 14,7 milionów internautów w Polsce naraża się na zagrożenia internetowe (źródło: raport BezpieczniejwSieci.org ). Większość osób poniosła nieprzyjemne konsekwencje tego faktu i spodziewa się kolejnych w przyszłości. Jednocześnie ponad połowa (62% badanych) chce dowiedzieć się więcej o sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Na razie wciąż najbardziej zaufanym źródłem wiedzy o zagrożeniach internetowych są bliscy lub znajomi.

 „Brakowało jednego, kompleksowego źródła informacji” – mówi Przemek Pluta, dyrektor zarządzający firmy PayPal i główny sponsor projektu. „Żadna firma ani instytucja nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie obawy Polaków. Dzięki www.BezpieczniejwSieci.org każdy będzie mógł wnieść do projektu swoją unikalną wiedzę, bo każdy z nas jest w czymś ekspertem. Dobrze się stało, że wiedza ta nie będzie już rozproszona, tylko zebrana w klarowny sposób w jednym miejscu” – dodaje.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej