Strona główna / Chmura / Użytkownicy chmury pod lupą
poniedziałek 07 sierpień 2017 | Robert Kamiński
Użytkownicy chmury pod lupą
Kim są? Jakich zasobów potrzebują? Jakie wyzwania czekają ich w najbliższych latach?

NieustajÄ…cÄ… popularność chmury odzwierciedlajÄ… liczby. WedÅ‚ug prognoz IDC[1] 68% firm korzysta z usÅ‚ug cloud, a jedna trzecia z nich twierdzi, że posiada dojrzałą strategiÄ™ w tym zakresie. Co wiÄ™cej, aż 92% ankietowanych przez SolarWinds[2] jest przekonanych, że to chmura jest jednym z dÅ‚ugoterminowych czynników ich sukcesu.

Podmioty przenoszÄ…ce siÄ™ do chmury nigdy nie startujÄ… z tej samej pozycji. Firmy różniÄ… siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… indywidualnymi potrzebami, specyfikÄ… prowadzonego biznesu i strategiÄ… rozwoju. Na podstawie oczekiwaÅ„ oraz potrzeb firm, wpÅ‚ywajÄ…cych na decyzjÄ™ o modelu cloud, wyróżniliÅ›my pięć profili użytkowników usÅ‚ug w chmurze. AnalizujÄ…c poszczególne grupy, możemy przeÅ›ledzić uproszczonÄ… historiÄ™ usÅ‚ug cloud.

''Web hosting users'' - Użytkownicy usług web hosting

Zacznijmy od użytkowników usÅ‚ug hostingu WWW, czyli web hostingu, jednej z pierwszych usÅ‚ug OVH, wprowadzonej na poczÄ…tku lat 2000. UsÅ‚ugi web hostingowe stanowiÄ… wciąż duży segment rynku. Ich dynamika wzrostu ostatnio jednak wyhamowaÅ‚a, zachowujÄ…c ok. 10% rynku. To spowolnienie w stosunku do alternatywnych rozwiÄ…zaÅ„ - rynek IaaS i PaaS stanowiÄ… łącznie ponad 30% rynku - jest znaczÄ…ce. Spadek Å›wiadczy o migrowaniu użytkowników w stronÄ™ technologii IaaS (infrastruktury jako usÅ‚ugi), PaaS (platformy jako usÅ‚ugi) bÄ…dź rozwiÄ…zaÅ„ SaaS Web (oprogramowania jako usÅ‚ugi) najwyższego poziomu, takich, jak CMSaaS (Content Management as a Service). 

Co ten trend oznacza dla dostawców? Providerzy usÅ‚ug stajÄ… przed wyzwaniem przeniesienia wczeÅ›niejszych platform na nowoczeÅ›niejsze technologie. MuszÄ… przy tym zachować ciÄ…gÅ‚ość dziaÅ‚ania usÅ‚ug równolegle obsÅ‚ugujÄ…c duże dane, np. 18 milionów aplikacji WWW zainstalowanych na infrastrukturze web hosting OVH (i 4 miliony domen). Dlatego, przewidujÄ…c ten kierunek, OVH już w pierwszej dekadzie lat 2000 dodaÅ‚o do oferty chmurÄ™.

''Selective/tactical IaaS adopters'' - Wybredni nabywcy IaaS

NastÄ™pna grupa użytkowników chmury, zwana „wybrednymi nabywcami” IaaS, pojawiÅ‚a siÄ™ okoÅ‚o 2005 roku. Ich nazwa nawiÄ…zuje do praktyk wybiórczego korzystania z zewnÄ™trznych zasobów IT. Selektywni nabywcy przyczynili siÄ™ do rozwoju modelu XaaS (anything as a service), rozumianej jako „wszystko” jako usÅ‚uga (aplikacja lub platforma).

Warto zaznaczyć, że XaaS jest jednÄ… z przyczyn zjawiska szarej strefy IT (tzw. Shadow IT). Choć Shadow IT przyspiesza realizacjÄ™ biznesowych potrzeb, jednoczeÅ›nie wystawia firmÄ™ na ryzyko. Zjawisko szarej strefy zachodzi, gdy w przedsiÄ™biorstwach pojawiajÄ… siÄ™ w niekontrolowany sposób rozwiÄ…zania wprowadzane na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ przez użytkowników. To oznacza np. instalacjÄ™ nieautoryzowanych programów czy wykupywanie dostÄ™pu do usÅ‚ug bez wiedzy i autoryzacji dziaÅ‚u IT. W odpowiedzi firmy zaczęły zmierzać w stronÄ™ konsolidacji i racjonalizacji IT. WzrosÅ‚o zainteresowanie usÅ‚ugami dostawców, proponujÄ…cych kompletnÄ… ofertÄ™, jak np. OVH, która portfolio usÅ‚ug budowaÅ‚a przez lata, inwestujÄ…c w centra danych i Å›wiatowÄ… sieć Å›wiatÅ‚owodowÄ…, a także popularyzujÄ…c usÅ‚ugi takie, jak m.in. storage as a service, disaster recovery czy zdalne pulpity.


Wybredni nabywcy IaaS sÄ… atrakcyjnÄ… grupÄ… w oczach dostawców, ponieważ z reguÅ‚y znajdujÄ… siÄ™ już na pierwszym etapie peÅ‚nej migracji do chmury. UsÅ‚ugami poszukiwanymi przez firmy z tej grupy jest obsÅ‚uga aplikacji, baz danych (DbaaS) oraz przechowywanie danych.

''Startups i digital natives'' - Startupy i cyfrowi tubylcy

Trzeci profil użytkowników usÅ‚ug w chmurze to startupy korzystajÄ…ce z wÅ‚asnych, czÄ™sto starzejÄ…cych siÄ™ infrastruktur oraz tzw. digital natives. Digital natives to cyfrowi tubylcy, zdecydowani na dynamiczne uruchomienie projektów w chmurze celem ich szybkiego rozwiniÄ™cia i Å‚atwiejszego wdrożenia rozwiÄ…zaÅ„. Wraz z sukcesem startupu, pojawia siÄ™ chęć lepszej kontroli posiadanej infrastruktury i potrzeba doskonalenia modelu biznesowego. To moment, gdy wielu mÅ‚odych przedsiÄ™biorców zaczyna zdawać sobie sprawÄ™, że dostawcy chmury zza Oceanu, którzy ich przyciÄ…gnÄ™li na poczÄ…tku startujÄ…cego biznesu, koszty sÄ… trudne do przewidzenia i z czasem mogÄ… znacznie wzrosnąć.

Model chmury publicznej, bÄ™dÄ…cy z natury usÅ‚ugÄ… multi-tenant (fizyczne zasoby sÄ… wspóÅ‚dzielone przez kilku klientów), nie jest rozwiÄ…zaniem optymalnym na każdym etapie rozwoju projektu. StartujÄ…ca firma czÄ™sto potrzebuje wysokiej skalowalnoÅ›ci, dziÄ™ki której przyspieszy swojÄ… rynkowÄ… premierÄ™. Z kolei dla dojrzaÅ‚ego projektu atrakcyjne wydaje siÄ™ być rozwiÄ…zanie typu private cloud, gdzie użytkownik korzysta z zasobów w 100% dedykowanych (single-tenant). Pozwala to na kontrolowanie kosztów za pomocÄ… strategii konsolidacji, która może zawierać również serwery dedykowane oraz jest odpowiedziÄ… na specyficzne, np. branżowe potrzeby użytkowników. 

W OVH jesteÅ›my zdania, że należy oferować użytkownikom różne rodzaje usÅ‚ug cloud, ponieważ jedna oferta nie speÅ‚nia różnych potrzeb. Wierzymy, że najbardziej inteligentne infrastruktury łączÄ… różne rodzaje zasobów w chmurze. To dlatego od 2009 roku OVH rozwija usÅ‚ugÄ™ wirtualnej szafy (vRack), która pozwala na odizolowanie siÄ™ od innych użytkowników i na łączenie, za pomocÄ… prywatnej sieci, serwerów dedykowanych, usÅ‚ug private cloud oraz instancji public cloud. Jest to oferta, która przyciÄ…ga zarówno ''digital natives'', jak i startujÄ…ce podmioty. Aby zachÄ™cić te ostatnie i zaoferować konkretne wsparcie, OVH opracowaÅ‚o w 2015 roku akcelerator startupów: Digital Launch Pad. Program wspiera już ponad 800 startupów z 45 krajów.

''Cloud migrants'' - Chmurowi migranci

NastÄ™pna kategoria obejmuje „Chmurowych migrantów”. To przedsiÄ™biorstwa, które zainwestowaÅ‚y we wÅ‚asnÄ… infrastrukturÄ™ IT, i które uÅ›wiadomiÅ‚y sobie konieczność przejÅ›cia na usÅ‚ugi w modelu chmury, m.in. z uwagi na kwestie kosztów oraz zbyt niskÄ… elastyczność wzglÄ™dem konkurujÄ…cych z nimi startupów.

IT nie zawsze jest jedynym bodźcem zmian. Czasem skutecznÄ… motywacjÄ… do przesiadki do chmury jest sukces startupu, któremu uda siÄ™ przejąć część rynku od najwiÄ™kszych graczy. MÅ‚odym firmom sprzyja innowacyjne podejÅ›cie, możliwość bÅ‚yskawicznej reakcji na potrzeby użytkowników, zwinny model biznesowy oraz brak ''tradycyjnej'' infrastruktury IT, co umożliwia korzystanie z zewnÄ™trznych zasobów w chmurze. To dlatego potrzeba elastycznoÅ›ci (a przede wszystkim przyspieszenia time to market, dziÄ™ki szybkiemu wdrażaniu nowych zasobów) staÅ‚a siÄ™ ważniejsza od redukcji kosztów, stanowiÄ…c gÅ‚ówny powód migracji do chmury.

Zastrzeżenia względem bezpieczeństwa usług cloud znacznie się zmniejszyły, pojawiła się jednak obawa dotycząca posiadania odpowiednich kompetencji i to ona spowalnia adaptację usług w chmurze. Tylko 27% ankietowanych przez SolarWinds (3) potwierdza posiadanie kompetencji niezbędnych do przeprowadzenia migracji na usługi cloud oraz do zarządzania środowiskiem hybrydowym, łączącym obecne zasoby IT i zewnętrzną chmurę.

Jako że ''chmurowi migranci” sÄ… stale rosnÄ…cÄ… grupÄ… na rynku IaaS, rolÄ… dostawcy jest wspieranie ich procesu migracji do cloud oraz przekazywanie wiedzy niezbÄ™dnej do zarzÄ…dzania zaawansowanym Å›rodowiskiem hybrydowym. W ten sposób należy rozumieć niedawne przejÄ™cie przez OVH firmy vCloud Air, której hybrydowa technologia pozwala na migrowanie wirtualnych maszyn miÄ™dzy centrami danych bez przerwy w dziaÅ‚aniu i z zachowaniem planu adresacji IP.

 ''SaaS editors'' – Producenci oprogramowania

Do nastÄ™pnej kategorii należą producenci oprogramowania, którzy już wybrali usÅ‚ugi SaaS. Ich model ekonomiczny ulegÅ‚ zasadniczej zmianie. Zmiana ta polegaÅ‚a na przejÅ›ciu z modelu opartego na sprzedaży licencji na model oparty na abonamencie i/lub pÅ‚atnoÅ›ci za zużycie. Wybór chmury, po wczeÅ›niejszej koncentracji na sprzedaży usÅ‚ug on-premise, jest również rewolucjÄ…. SaaS editors muszÄ… stawiać platformy techniczne do wdrażania swoich aplikacji, a zarazem tak je rozdzielić, aby oferować usÅ‚ugi w skali globalnej, zapewniajÄ…c najlepszÄ… wydajność użytkownikowi w każdym miejscu na Å›wiecie.

To oznacza, że producenci muszÄ… znać prawo w strefach geograficznych, w których operujÄ…, aby zapewnić maksymalne bezpieczeÅ„stwo swoim klientom. W myÅ›l tego nie mogÄ… oni proponować użytkownikom europejskim usÅ‚ug przechowywania danych w Stanach Zjednoczonych, ponieważ dane te podlegaÅ‚yby pod regulacje Patriot Act.

DziÄ™ki przedstawionym profilom użytkowników cloud, możemy pokazać historiÄ™ usÅ‚ug chmurowych. Jest to historia mÅ‚oda, ale już bogata ze wzglÄ™du na szybki rozwój technologii.



[1] IDC survey of 6,100 organisations in 31 countries, released today, indicates, with 68 per cent of respondents using public, private or hybrid cloud in their IT mix. This is a 60 per cent jump from 42 per cent of respondents doing cloud in 2015.

[2] ŹródÅ‚o: IT Trends Report 2016: The Hybrid Evolution, SolarWinds.

OVH

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Advise me
więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej