Home Bezpieczeństwo Bezpieczna miłość online: jak się chronić

Bezpieczna miłość online: jak się chronić

0
0
185

Podatność na sugestywne manipulacje – gdy działania podpowiadają hormony – rośnie. To dość problematyczne; aplikacje randkowe generują ogromną liczbę danych osobowych, często wrażliwych.

Rośnie liczba osób korzystających z portali randkowych, aplikacji-swatek. Dla nakreślenia skali: w 2018 roku większość krajowych portali randkowych odnotowała wzrost zasięgu (rekordzista flirt.com – pięciokrotny) i liczby użytkowników[1]. Na świecie podobnie: amerykańska grupa Match Group rośnie w tempie około 20% rocznie, a przychody samego Tindera miałyby zwiększyć się dwukrotnie w 2018 roku[2].

Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują miłosną nieuwagę: jeszcze w 2016 r. FBI otrzymało 15 tys. zgłoszeń oszustw „na romans”  i był to 20% wzrost r/r, a od tego czasu liczba ta znacznie się zwiększyła. Szacujemy, że są to tylko częściowe dane – przestępstwa „na romans” ze względów społecznych często nie są raportowane. 

Serce można mieć złamane z wielu przyczyn. Warto zadbać, aby powodem nie były  skradzione dane osobowe oraz ich późniejsze wykorzystanie przez przestępców, czy nieuważne szukanie okazji prezentowych.  Dlatego:

  1. Sprawdzaj firmę, która dostarcza usługi randkowe oraz to, jak używa Twoich danych.
  2. Aplikacje ściągaj z zaufanych źródeł i regularnie zmieniaj hasła. Najbezpieczniejsze jest uwierzytelnianie wielkoskładnikowe.
  3. Udostępniaj tylko minimalną, niezbędną ilość prywatnych danych – chroń tym samym konto w aplikacji i kontroluj dialog online.
  4. Uważaj na boty i hakerów: dozgonna miłość od pierwszych słów i próby przeniesienia dialogu na pocztę e-mail lub inną platformę? Tak działają, by sięgnąć po więcej Twoich danych.
  5. Sprawdzaj opcje geolokalizacji i ochrony swoich danych w aplikacji – cztery na dziewięć wiodących aplikacji randkowych[3] umożliwiało hakerom rozpoznanie, kto kryje się za Nickiem (na podstawie danych użytkownika – mogą znaleźć Twoje konto w social mediach i mieć dostęp do cennych danych). Sześć na dziewięć z tych aplikacji ujawniało lokalizację; manualne wyszukiwanie jest bezpieczniejsze.
  6. Uważaj na kartki okolicznościowe online od sekretnych adoratorów – to może być phishing; a memy i quizy mogą zawierać malware.
  7. Uważaj na oferty okolicznościowych zakupów i super okazje – często kryją się za nimi fałszywe strony www znanych sklepów; symptomami oszustwa mogą być błędy formatowania i językowe, brak szyfrowania (prefix https, symbol kłódki w adresie).
  8. Unikaj korzystania ze zrootowanych urządzeń (w uproszczeniu: blokada administracyjna systemu), które są pozbawione wbudowanej systemowo ochrony.

Related Posts

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…