Strona główna / Na czasie / Nie dla idiotów - czy rzeczywiście?
czwartek 08 grudzień 2005 | Andrzej Kaczmarek
Nie dla idiotów - czy rzeczywiście?
Bombardowani reklamami w telewizji i atakowani przez billboardy na ulicach możemy nabrać przekonania, że kupować taniej niż w hipermarketach sprzedających sprzęt elektroniczny po prostu nie sposób. Tymczasem z raportu Computer Reseller News wynika jasno, że jest dokładnie przeciwnie. W dodatku niewielka firm może liczyć na konkretne przywileje i - co równie ważne - fachową pomoc
Tagi: firma, internet,

Większość zainteresowanych kupnem komputera zna takie sklepy jak Media-Markt, Avans czy Saturn. Część skojarzy zapewne jeszcze sieć Vobis czy Komputronik, ale z wieloma mniejszymi sklepami będzie mieć już problem. Jednak jeśli chcemy naszą firmę wyposażyć w nowy sprzęt, warto zdobyć tanią wiedzę.

Małym bardziej się chce

Wprawdzie "duży może więcej", jak mówi ludowa mądrość, to jednak w warunkach gospodarki rynkowej bardzo często "dużemu" chce się mniej niż "małemu". Klienci liczeni w dziesiątkach tysięcy są dla obsługi anonimowym tłumem, natomiast "okazje" znane z reklam czy gazetek rozrzucanych po klatkach schodowych są często tylko sztuczkami marketingowymi - partie promocyjnego towaru są niewielkie (liczone w setkach sztuk), a pozostałe produkty z półki wcale nie są oferowane po tak atrakcyjnych cenach. W dodatku nawet koronny argument na rzecz hipermarketów, czyli największy wybór sprzętu, upada w konfrontacji z rzeczywistością. Dziennikarze CRN gromadząc dane do raportu cenowego (tu link do tekstu) sprawdzali także dostępność 43 produktów. W hipermarketach udało się im znaleźć tylko 75% badanych produktów, podczas gdy w nawet niewielkich sklepach komputerowych był pełny asortyment poszukiwanych towarów.

Dwukrotne przebicie cenowe

Jedna z pozycji na liście zakupów CRN zwraca uwagę. Cyfrowy aparat fotograficzny Canon Powershot A520 w Media-Markt w podwarszawskich Markach kosztuje równo 1350 zł, tymczasem w także stołecznej firmie EMBE Komputery ten sam aparat można było kupić za... połowę tej ceny (659,99 zł)! Dlatego warto korzystać ze specjalnych serwisów internetowych, które umożliwiają porównywanie cen w kilku lub nawet kilkunastu sklepach jednocześnie. W ten sposób poznamy najbardziej optymalną cenę interesującego nas produktu, przy czym wcale nie należy się wzbraniać przed kupowaniem w sklepach internetowych, bo sprzedawcy biorą cześć kosztów przesyłki na siebie. "Przy fakturach do 5 tys. zł przesyłka nawet na drugi koniec Polski kosztuje tylko 30 zł, przy zakupach na większą kwotę transport jest już gratis" - powiedział nam Mariusz Dworniczak z firmy Ada.com.pl

Warto rozmawiać...

"Wielu klientów w ogóle nie chce rozmawiać ze sprzedawcą, nawet nie odpowiadają na pytania do czego jest im dana rzecz potrzebna" - dziwi się Dariusz Leszczyński, szef warszawskiego sklepu sieci Vobis. Także jego konkurenci potwierdzają, że klienci zwykle są "napompowani" wiedzą z popularnych czasopism komputerowych, których poziom merytoryczny bywa... zróżnicowany.

... żeby nie przestrzelić

Tymczasem w niewielkich sklepach - inaczej niż w hipermarketach - sprzedawcy najczęściej potrafią dopasować zaproponować konkretnego i, co ważne, wyważone rozwiązanie, tak by najtańszym kosztem spełnić oczekiwania kupującego. Sprzedawcy przekonują, że sprzedawanie na siłę "przestrzelonych rozwiązań" nie leży w ich interesie. "Tłumaczymy cierpliwie, że nie potrzeba 300-konnego Subaru, żeby odwieźć dziecko do przedszkola" - żartuje Dariusz Leszczyński.

Frontem do small biznesu

Co ważne, nawet mała firma może liczyć w takich sklepach na specjalne traktowanie. "W przypadku stałej współpracy z danym klientem i/lub zakupów proponujemy 5% - a nawet większe upusty cenowe" - mówi Mariusz Dworniczak. Z kolei Dariusz Leszczyński z Vobisu zapewnia, że cena to nie wszystko i podkreśla, że więcej można zyskać w oczach klienta sprawnością działania. "Jeśli trzeba, to sprzęt zamówiony w piątek, w poniedziałek jest już rozstawiony, podłączony i skonfigurowany w biurze klienta" - mówi D. Leszczyński. Współpraca nie kończy się z momentem zapłaty faktury za sprzęt i oprogramowanie. Mali sprzedawcy bardzo chętnie pomogą nam zadbać o to, by sprzęt się nie zestarzał - bez problemu i po promocyjnych cenach będziemy mogli dokupić na przykład dodatkową pamięć do komputera czy upgrade'ować jego oprogramowanie. "Dzięki temu można utrzymać żywe standardy" - mówi D. Leszczyński.

W ramce po prawej stronie znajdziesz adresy stron umożliwiających porównywanie ofert cenowych

Przykładowe różnice cen brutto między sklepami*
Produkt Hipermarket Mały sklep Różnica
Drukarka laserowa HP LaserJet 1020 499 zł (Media Markt, Warszawa) 449 zł (Kelo Computers, Kartuzy) 11%
Monitor LCD LG 1720B 1349 zł (Saturn, Warszawa) 1020 zł (Helkom, Wrocław) 32%
Nagrywarka DVD LG 4163B 249 zł (Saturn, Warszawa) 170 zł (Tim Computers, Tarnów) 46%
Mysz A4Tech Solo 315 14 zł (Media Markt, Warszawa) 8 zł (PHU "SMJ", Nowogard) 75%
Głośniki Creative Labs Inspire 5800 269 zł (Saturn, Warszawa) 225 zł (Terno, Warszawa) 20%
* wg. raportu www.crn.pl

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej