Strona główna / Na czasie / Ponad 2 mln nowych wirusów na system Android
czwartek 03 marzec 2016 | eRKa
Ponad 2 mln nowych wirusów na system Android
W 2015 roku prawie 70 procent użytkowników przenośnych urządzeń w Polsce korzystało z systemu operacyjnego Android. Tak popularny system przyciąga szczególną uwagę przestępców.
Tagi: android, malware, wirus,

Analitycy G DATA SecurityLabs wykryli w ubiegłym roku 2,3 mln nowych form ataków na ten system mobilny. Liczba złośliwego oprogramowania wzrosła niemal o 50% w porównaniu z rokiem 2014 (1,584,129).

Eksperci z G DATA przewidują, że w 2016 roku nastąpi dalszy wzrost ataków skierowanych przeciwko użytkownikom smartfonów i tabletów. Wynika to z faktu,  iż coraz więcej użytkowników posługuje się mobilnymi urządzeniami, będącymi alternatywą dla komputerów PC, podczas zakupów online czy realizacji usług bankowych.

Eksperci G DATA w czwartym kwartale 2015 roku wykryli 758,133 nowych ataków na system Android. Oznacza to blisko 32% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku.

Ogółem w 2015 ujawniono 2,333,777 nowych rodzajów ataków malware na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android. To negatywny rekord, nigdy wcześniej nie odnotowano tak dużej ilości zagrożeń.

malware android

Prognozy G DATA na 2016 rok:

  • Rozwój złośliwego oprogramowania na Androida: Cyberprzestępcy postrzegają system operacyjny Android jako system, który pozwoli im osiągać wysokie zyski. Dlatego w najbliższym czasie będą zwiększać swoją aktywność w tym obszarze, kosztem działalności w segmencie komputerów PC. Eksperci spodziewają się, że w najbliższych latach nastąpi znaczący wzrost ilości malwaru..

Internet Rzeczy w wizji cyberprzestępców: Podrasowane  samochody łączące się z Internetem, bransoletki fitness: Internet Rzeczy staje się coraz bardziej popularny, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i biznesowych. Przestępcy zwiększają swoją aktywność poszukując luk w systemach, pozwalających zainfekować urządzania. Większość z nich jest kontrolowanych przez aplikacje na Androida.

 Pełna wersja G DATA Mobile Malware Report Q4 2015 dostępna na stronie: http://goo.gl/xsbLqM

G Data

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej