Zdaniem ekspertów PayTel kluczem do sukcesu jest zmiana percepcji wÅ‚aÅ›cicieli maÅ‚ych punktów handlowych i usÅ‚ugowych. Czy klient pÅ‚acÄ…cy kartÄ… może być postrzegany jako potencjalnie generujÄ…cy wyższy przychód, a nie - dodatkowy koszt?
- PÅ‚atność gotówkÄ… i pÅ‚atność bezgotówkowa, w jakikolwiek dostÄ™pny dziÅ› sposób, to po prostu czynność konieczna, by klient mógÅ‚ wyjść ze sklepu z tym, co kupiÅ‚ - mówi Anna Maj, Prezes ZarzÄ…du PayTel S.A. – W zwiÄ…zku z tym żadna ze stron transakcji (ani sprzedawca ani klient) generalnie nie traktuje jej jako szansy do osiÄ…gniÄ™cia dalszych korzyÅ›ci. My tÄ™ szansÄ™ dostrzegamy. To także możliwość dalszego rozwoju pÅ‚atnoÅ›ci bezgotówkowych – dodaje Anna Maj.
CiÄ™cie kosztów
Decyzja o wdrożeniu pÅ‚atnoÅ›ci bezgotówkowych poprzedzona jest analizÄ… kosztów, które bÄ™dzie ponosiÅ‚ Akceptant. Czy chodzi o maÅ‚y osiedlowy zakÅ‚ad fryzjerski czy dużą sieć sklepów wielobranżowych – podstawowym kryterium jest koszt, zarówno prowizja transakcyjna zwiÄ…zana
z akceptacjÄ… pÅ‚atnoÅ›ci, jak i cena najmu urzÄ…dzenia. Mimo, że stawki transakcyjne (po obniżce stawek interchange) zÅ‚amaÅ‚y barierÄ™ 1 proc i nadal sÄ… obniżane. Jednak potencjaÅ‚, by kusić nowych Akceptantów jeszcze niższymi prowizjami powoli siÄ™ wyczerpuje. Z perspektywy Agenta Rozliczeniowego – przestrzeÅ„ na dalsze ciÄ™cia mocno siÄ™ skurczyÅ‚a.
Zmiany demograficzne
Czynnikiem sprzyjajÄ…cym dalszemu rozwojowi transakcji bezgotówkowych może być demografia. WÅ›ród mÅ‚odszych konsumentów pÅ‚atnoÅ›ci kartÄ… lub telefonem sÄ… bardziej popularne czy wrÄ™cz naturalne. Nie musieli przyzwyczajać siÄ™ do nich jako do novum, jak ich rodzice albo dziadkowie. Z pewnoÅ›ciÄ… wkraczanie na rynek kolejnych pokoleÅ„ klientów bÄ™dzie sprzyjaÅ‚o rozwojowi alternatywnych form pÅ‚atnoÅ›ci. Nie bez znaczenia pozostaje też podejÅ›cie mÅ‚odych osób otwierajÄ…cych swoje pierwsze przedsiÄ™biorstwa handlowe czy usÅ‚ugowe. One czÄ™sto nie wyobrażajÄ… sobie nawet, że pÅ‚atność kartÄ… mogÅ‚aby być niedostÄ™pna. Należy jednak pamiÄ™tać, że chociaż rozwój pÅ‚atnoÅ›ci bezgotówkowych można i trzeba wspierać również przez edukacjÄ™ (także osób wykluczonych finansowo) to trudno przeprowadzić rewolucjÄ™ w mentalnoÅ›ci milionowej grupy ludzi mocno przywiÄ…zanych do gotówki, czÄ™sto nieposiadajÄ…cych nawet rachunku bankowego.
Rozwój technologii
- W poszukiwaniu sposobów na dalsze unowoczeÅ›nianie rynku pÅ‚atnoÅ›ci trzeba wykazać siÄ™ kreatywnoÅ›ciÄ… i otwartoÅ›ciÄ… na zupeÅ‚nie nowe rozwiÄ…zania – tÅ‚umaczy Anna Maj. – Skoro przekonywanie wÅ‚aÅ›cicieli sklepów, że warto podążać z duchem czasu, jest w obecnych warunkach coraz trudniejsze… to zmieÅ„my te warunki. Zaoferujmy maÅ‚ym punktom handlowym i usÅ‚ugowym coÅ›, co sprawi, że odkryjÄ… w pÅ‚atnoÅ›ciach bezgotówkowych wartość dodanÄ…. Zamiast kosztu – okazjÄ™ biznesowÄ…, dodatkowy zarobek. PrzykÅ‚adem takiego podejÅ›cia jest M/platform czyli rozwiÄ…zanie, które pozwoli nawet w najmniejszych sklepach oferować wiele usÅ‚ug dodanych, dziÄ™ki wykorzystaniu kasy fiskalnej. A przy okazji – poszerzyć listÄ™ urzÄ…dzeÅ„ w sieci akceptacji – dodaje.
U podstaw pomysÅ‚u wdrażanego przez spóÅ‚ki Grupy KapitaÅ‚owej Comp leży proste zaÅ‚ożenie. Skoro tak wielu drobnych przedsiÄ™biorców ma obawy przed nowoczesnymi rozwiÄ…zaniami, czemu nie zaoferować im nowych funkcjonalnoÅ›ci na urzÄ…dzeniu, które tak dobrze znajÄ…, czyli kasie fiskalnej?
- Biznes agentów rozliczeniowych w dobie tak niskich prowizji staje siÄ™ coraz trudniejszy. Oferowanie zupeÅ‚nie nowych usÅ‚ug może okazać siÄ™ kluczowym warunkiem osiÄ…gniÄ™cia sukcesu rynkowego. Grupa KapitaÅ‚owa Comp za poÅ›rednictwem PayTel od dawna dywersyfikowaÅ‚a ofertÄ™, choćby dziÄ™ki możliwoÅ›ci opÅ‚acania rachunków czy obsÅ‚udze programów lojalnoÅ›ciowych. M/platform to szansa na szersze dotarcie z dotychczasowymi usÅ‚ugami, jak również rozwój portfolio produktowego. Jestem przekonana, że wÅ‚aÅ›nie „usÅ‚ugi dodane” bÄ™dÄ… motorem napÄ™dowym dla takich spóÅ‚ek jak PayTel, a z czasem stawać siÄ™ istotnÄ… częściÄ… przychodów dla dostawców usÅ‚ug pÅ‚atniczych – konkluduje Anna Maj.