środa 06 lipiec 2016 | redakcja

Huawei liderem patentów i jedną z najcenniejszych marek świata

Już drugi rok z rzędu Huawei zgłosił największą liczbę wniosków patentowych dotyczących innowacyjnych rozwiązań.

Firma prowadzi badania w 16 centrach badawczo-rozwojowych na całym świecie i współpracuje z kilkudziesięcioma partnerami, a jej roczny budżet na rozwój jest jednym z największych w branży. Liczne działania Huawei w obszarze badań i rozwoju są również doceniane przez rynek – firma po raz drugi została uwzględniona wśród stu najbardziej wartościowych marek świata w rankingu BrandZ Top 100.    

Huawei po raz kolejny udowodnił, że opracowywanie i wdrażanie własnych technologii, a także poszukiwanie innowacji, jest podstawą strategii długoterminowego wzrostu. Już drugi rok z rzędu Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) przyznała Huawei pierwsze miejsce wśród firm, które złożyły najwięcej wniosków patentowych.

W 2015 roku spółka zgłosiła aż 3898 innowacyjnych rozwiązań stworzonych w ośrodkach badawczych Huawei. To o 450 zgłoszeń więcej niż w 2014 r., kiedy również prowadził w rankingu WIPO. Co więcej, firma w 2015 r. złożyła 1953 wnioski patentowe w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO). Aż 1197 z nich było związanych z cyfrowymi technologiami komunikacji, co czyni Huawei liderem innowacji w tym sektorze.

Pomysły Huawei powstają w 6 połączonych ośrodkach innowacji, 45 ośrodkach szkoleniowych na całym świecie i 16 centrach badawczo-rozwojowych. Jednostki te działają w Finlandii, Niemczech, Szwecji, USA, Francji, Włoszech, Rosji, Indiach i Chinach. Ponad 70 000 pracowników firmy (czyli ok. 45 proc. zatrudnionych) jest zaangażowanych w rozwój produktów i usług. Aby utrzymać pozycję głównego innowatora technologicznego, Huawei współpracuje z partnerami z różnych branż i sektorów, w tym produkcji, szkolnictwa wyższego i instytucji badawczych. Huawei i jego partnerzy wspólnie założyli 28 centrów rozwoju.

 – W Huawei uważamy, że wszyscy gracze na rynku powinni wspólnie działać na otwartych i uczciwych warunkach, by wspólnie dążyć do rozwoju innowacji. Respektujemy patenty innych, dlatego też chronimy nasze własne. Odnotowaliśmy dużą liczbę umów o wymianie licencji patentowych podpisanych w celu zapewnienia legalnego wykorzystania technologii. Stanowi to podstawę do prawidłowego rozwoju branży smartfonów i jest argumentem podczas rozmów z innymi posiadaczami patentów. Do tej pory podpisaliśmy umowy o wymianie licencji patentowych z kilkudziesięcioma naszymi konkurentami – skomentował Ding Jianxing, szef działu Huawei ds. praw własności intelektualnej.

Zaangażowanie Huawei w rozwój innowacyjnych technologii widać w sukcesach nowych produktów. Najbardziej spektakularne przykłady to Mate S i smartfony P9. Zaprezentowany w 2015 roku smartfon klasy premium – Mate S – wykorzystuje unikalną technologię pomiaru nacisku ekranu dotykowego opracowaną w laboratoriach Huawei. Flagowy P9 wprowadzony na rynek w 2016 roku oferuje zestaw dwóch aparatów opracowanych we współpracy z legendarną firmą Leica, produkującą sprzęt fotograficzny znany na całym świecie. Zdjęcia wykonywane Huawei P9 mają niespotykaną dotąd jakość, która została doceniona przez światowej sławy profesjonalnych fotografów.

Nieprzeciętne możliwości rozwiązań i urządzeń Huawei są coraz częściej doceniane zarówno przez konsumentów, jak i ekspertów rynkowych. Huawei już po raz drugi został umieszczony w rankingu BrandZ Top  - 100 najbardziej wartościowych globalnych marek w 2016 r. Firma uplasowała się na 50 miejscu (20 pozycji wyżej w stosunku do ubiegłego roku) z wartością szacowaną na 18,652 mld USD. To znakomite osiągnięcie jest poparte wynikami finansowymi Huawei za 2015 r, kiedy to przychody wzrosły o 70 proc. w stosunku 2014 r. i przekroczyły 20 mld USD. Założyciel Huawei, Ren Zhengfei, wprowadził w firmie zasadę, że roczne wydatki na rozwój nie mogą być niższe niż 10 proc. przychodów spółki. Jednak firma konsekwentnie przeznacza na ten cel o wiele więcej. W 2012 roku było to 13,7 proc., a w 2015 – 14.3 proc. przychodów, co przekłada się na ponad 6,6 mld USD.

Głęboko zakorzenioną tradycją w naszej firmie jest znajdowanie własnych rozwiązań, które pozwalają nam zapewniać naszym klientom najwyższą jakość i bezkonkurencyjne urządzenia. Ciężko pracujemy na nasze osiągnięcia i wymieniamy licencje patentowe z innymi producentami, aby wyznaczać trendy
w dziedzinie technologii
– powiedział Derek Yu,  dyrektor zarządzający Consumer B.G., Huawei Polska.