Strona główna / Na czasie / Lekarze dotrą szybciej do pacjentów!
niedziela 10 lipiec 2016 | Robert Kamiński
Lekarze dotrą szybciej do pacjentów!
Technologia w medycynie to nie tylko przełomowe innowacje w leczeniu, ale także rozwiązania, których celem jest poprawa dostępności usług dla obywateli.

Z 38 milionami mieszkańców, Polska jest dużym rynkiem usług medycznych. Głównym elementem, na który najczęściej narzekamy są trudności w dostępie do lekarzy.

Klienci są coraz częściej przyzwyczajeni do wysokiej jakości usług komercyjnych – bankowości mobilnej, czy e-zakupów – i tego samego oczekują od instytucji dostarczających ofertę medyczną. Wykorzystanie systemów telemedycznych może znacząco skrócić czas dostępu do specjalistów oraz podnieść jakość świadczonych usług.

Nowy model działania w sektorze medycznym

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, placówki medyczne coraz częściej tworzą nowe modele usług, często wspierając się przy tym nowinkami technologicznymi. Jednym z takich przykładów jest sieć Centrów Medycznych Falck, która rozwija dla swoich pacjentów ofertę wizyt domowych. Wzorowany na usłudze mobilnych konsultantów, system wizyt uwzględnia fakt, że lekarze specjaliści pracują w wielu miejscach jednocześnie – szpitalach, klinikach, itp. – w związku z tym często przemieszczają się między różnymi lokalizacjami. Uwzględnienie w ich harmonogramie dnia realizacji wizyt domowych pozwala na oszczędność czasu, który tracili na dojazd do gabinetu i oczekiwanie na pacjentów, często odwołujących wizyty. Korzystając z nowego systemu informatycznego, lekarze wybierają tę wizytę, która jest w dogodnej dla nich odległości i powinna być zrealizowana w optymalnym czasie.

Mobilny lekarz

Prosty w założeniu pomysł wymagał jednakże wdrożenia zaawansowanego rozwiązania umożlwiającego administrację i planowanie wizyt. Klinika postawiła na rozwiązanie Mobile Doctor, dostarczone przez firmę Asta Labs. Działająca podobnie do popularnej usługi przewozowej, aplikacja rozszerza działanie i funkcjonalności medycznego call center, umożliwiając dyspozytorom publikowanie szczegółów oraz wytycznych dotyczących wizyty. Lekarze mogą w łatwy sposób odebrać wezwanie i odwiedzić pacjenta w jego domu.

Wdrożone rozwiązanie obejmuje dwie osobne aplikacje, obie działające na platformie Windows 10. Jedna z nich to dostosowana do dużych monitorów wersja dla dyspozytorów, w ramach której mają oni możliwość monitorowania lokalizacji lekarzy oraz określania statusu pacjentów na mapie. Dodatkowo pozwala ona na kontrolę realizacji wizyt przy użyciu wygodnych konfigurowalnych pulpitów, a także definiowanie grup lekarzy i przypisywanie ich do konkretnych wizyt na podstawie miejsca i dostępności. Co więcej, dyspozytorzy mogą również prowadzić analizy pierwszego kontaktu na podstawie wcześniej zdefiniowanych szablonów badań. Dzięki temu mają szansę zgłosić wizytę odpowiedniemu specjaliście z konkretnej dziedziny.

Lekarze realizujący wizyty korzystają z kolei z wersji systemu dopasowanej do tabletów oraz smartfonów działających na Windows 10. W ramach aplikacji otrzymują oni zgłoszenia nadchodzących wizyt wraz z lokalizacją i kontaktem do pacjentów. Na tej podstawie mogą wybrać najdogodniejsze zlecenie. Ponadto aplikacja umożliwia przesłanie raportu, który może być wypełniany w czasie rzeczywistym już w trakcie wizyty w domu pacjenta.

Sprawne wdrożenie, szybkie efekty

System Mobile Doctor został wprowadzony w Centrach Medycznych Falck Polska jesienią 2015 r., w trakcie jednego z dwóch (poza wiosną) najbardziej ruchliwego okresu dla dostawców usług medycznych, w którym efektywne planowanie wizyt ma kluczowe znaczenie.

„Szybkie wdrożenie usługi Mobile Doctor było niezbędne, aby skutecznie realizować innowacyjny proces planowania wizyt, kiedy sezonowe fale choroby zwiększają liczbę pacjentów zainteresowanych wizytami domowymi. Jest także idealnym uzupełnieniem oferty naszych usług medycznych." – mówi Dariusz Chorąży, Dyrektor rozwoju biznesu w polskim oddziale Falck. „Aplikacja optymalizuje przebieg pełnego procesu, a dzięki temu, że znajduje się w chmurze, czas wdrożenia oraz dostosowanie do naszej skali działania zostało ograniczone do minimum” – dodaje Dariusz Chorąży.

Cały system jest zbudowany w oparciu o platformę Microsoft Azure. Dzięki czemu możliwe jest swobodne, szybkie i bezpieczne rozwijanie aplikacji w zależności od potrzeb, a także błyskawiczne wdrażanie rozwiązania w innych oddziałach firmy Falck. „Wykorzystanie chmury i platformy Microsoft zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i poufności danych pacjentów oraz personelu medycznego” – dodaje Dariusz Zalewski z polskiego oddziału Microsoft. 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej