Strona główna / Na czasie / Inteligentny dom sposobem na oszczędzanie
czwartek 08 wrzesień 2016 | Redakcja
Inteligentny dom sposobem na oszczędzanie
Pozostawione uruchomione sprzęty elektroniczne i światło mogą generować pokaźne straty w domowym budżecie, a zwiększone zużycie energii ma negatywny wpływ na otaczające nas środowisko.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być nowoczesne technologie, takie jak moduły FIABRO, których wykorzystanie pozwala na ograniczenie naszych wydatków na energię nawet do 30%.

Jak wynika z danych FIBARO, nawet 75% domowej energii mogą zużywać urządzenia pozostawione w uśpieniu. W rezultacie szacuje się, że w domu jednorodzinnym zmarnowana energia może kosztować do 300 zł[1] w skali roku. Możliwość obniżenia rachunków za energię elektryczną lub wodę to zatem wystarczający argument zachęcający do stosowania energooszczędnych rozwiązań, a także dbanie o zasoby środowiska naturalnego. Zacząć można od najprostszych metod jak np. odłączanie urządzeń od sieci, branie krótkich pryszniców czy sprawdzanie wieczorem czy nasze dzieci nie śpią przy włączonej lampce. W praktyce jednak nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni kontrolować stanu zużycia energii w naszym domu.

Rozwiązanie leży w systemie FIBARO, który wśród swoich produktów oferuje moduły umożliwiające nie tylko zdalną i bezprzewodową regulację niemalże każdym urządzeniem elektrycznym, ale też pozwalają na pomiar poboru energii. Moduły pomiarowe FIBARO to niewielkie sterowniki, które wpinane są w sieć elektryczną - wystarczy umieścić moduł w puszce podtynkowej i spiąć z istniejącą instalacją, a system pozwoli nam zdalnie sterować wybranym urządzeniem z dowolnego miejsca na Ziemi. Teraz, kiedy w trakcie oglądania filmu będziemy musieli wyłączyć światło w sąsiednim pokoju, możemy wykonać czynność z poziomu telefonu nie opuszczając kanapy. Możliwe jest również zautomatyzowanie niektórych procesów, poprzez wprowadzenie limitu poboru energii, po którego przekroczeniu moduł wyśle odpowiednią informację i automatycznie wyłączy urządzenie.

 
Bartłomiej Arcichowski, Fibaro CTO: „Do tej pory inteligentne urządzenia w naszych domach wymagały kompleksowego remontu i kucia ścian, osobnego pomieszczenia na specjalną centralkę oraz wymiany sprzętów na kompatybilne z systemem IoT. Nasze moduły, choć mogą się wydawać skomplikowane, powstały po to, by cały ten proces zniwelować. Po zakupieniu centrali HC Lite, możemy w każdym gniazdku elektrycznym zamontować moduł, nawet jeśli nasz dom jest świeżo po remoncie. Po zsynchronizowaniu urządzenia z centralką możemy zarządzać poborem energii z danego domu czy pomieszczenia, w którym zostały zainstalowane. Co ważne, są bardzo dyskretne, dzięki czemu nie zaburzają koncepcji naszego wnętrza”.

Drugim ważnym atutem wszystkich modułów FIBARO jest funkcja pomiaru poboru energii, którą możemy monitorować na bieżąco z poziomu naszego smartfona lub tabletu. Informacje pozyskiwane przez moduły są poddawane analizie i przedstawione w postaci wykresów w aplikacji – tym samym możemy ocenić, które urządzenia w domu pobierają najwięcej energii i wykorzystać zdobytą wiedzę do obniżenia rachunków za energię. Warto również zaznaczyć, że po instalacji modułów i koordynacji ich bezprzewodowo z centralą Home Center, energią można zarządzać praktycznie od razu, nie martwiąc się o wymianę domowego RTV i AGD na kategorię A++. Finalnie zastosowanie modułów w naszym domu pozwala zmniejszenie zużycia energii elektrycznej nawet do 30% - im więcej inteligentnych urządzeń tym więcej oszczędności.

Całkowita kontrola nad zużywaną energią, jaką daje FIBARO, to niezliczone korzyści dla użytkowników - poczynając od komfortu użytkowania, poprzez dbałość o środowisko i oszczędność pieniędzy, na bezpieczeństwie kończąc. System można w bardzo prosty sposób rozbudować o kolejne sensory, które rozszerzą możliwości naszego domu i powiadomią nas o takich niebezpieczeństwach jak pożar, włamanie, czy nawet trzęsienie ziemi, a w niektórych przypadkach – jak np. podczas zalania – Flood Sensor wyczuwając wodę powiadomi kostkę przy zaworze, który zostanie automatycznie zamknięty, co powstrzyma wodę przed dalszym rozlewaniem się po mieszkaniu.[1] Raport TNS OBOP „Świadomość energetyczna Polaków” przeprowadzony na zlecenie miesięcznika Nowy Przemysł, Polska, 2012

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej