Strona główna / Na czasie / Czy certyfikaty IT powinny być obowiązkowe
wtorek 20 maj 2008 | Robert Kamiński
Czy certyfikaty IT powinny być obowiązkowe
Odbyła się druga Debata Certyfikowana. Tym razem pod hasłem „Rola i znaczenie technologii informatycznych w firmie, czyli jak długo działa firma bez specjalisty IT?”. Kilkudziesięciu specjalistów i ekspertów branży IT, a także przedstawiciele biznesu i mediów dyskutowało o problemach i nadziejach związanych z wdrażaniem nowych technologii. Kolejne debaty zaplanowano na 4 i 17 czerwca. 

Spotkanie rozpoczął Krzysztof Michalski z Polskiego Radia S.A., który zadawał kluczowe pytania, jakie musi stawiać sobie każdy przedsiębiorca: czy i do czego w istocie potrzebny jest specjalista IT i jakim poziomem umiejętności musi się charakteryzować?

Firmy z branży IT stanowią zaledwie 0,3 proc. z 3,5 mln podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Polsce. W większości krajów zachodnich ten wskaźnik jest wielokrotnie większy. Nietrudno zgadnąć, że w dziedzinie kadr oraz wykorzystania nowych technologii ciągle mamy spore braki i pozostaje otwartą kwestią, jak to odbija się na naszym PKB i rozwoju gospodarczym” – zwracał uwagę Krzysztof Michalski.

Nie chodzi jednak tylko o wskaźniki i ilość, ale przede wszystkim o jakość. A z nią także nie jest różowo: Lech Piesik z Gazety Bankowej zwrócił uwagę, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2005 r., tylko 20 proc. wdrożeń informatycznych kończy się sukcesem – w przypadku innych praca
i pieniądze zostały zmarnowane.

„Nie zawsze była to wina informatyków, jednak pamiętajmy, że ich błędy i niewiedza mogą doprowadzić do ogromnych szkód – tym większych, im bardziej rozwój firmy zależy od zasobów informatycznych” – podkreślał Marcin Balun z ISCG.

Jak znaleźć prawdziwych fachowców? W założeniu powinny pomagać w tym certyfikaty, które są zaświadczeniem przebytych kursów i pozyskanych umiejętności.

Nie zawsze jednak certyfikat oznacza fachowca. Czasem po lukach w wiedzy przekonujemy się, że jego posiadacz raczej nie zdobył go w uczciwy sposób. Z drugiej strony: znajdujemy też ludzi bez odpowiednich dyplomów, a niesłychanie kompetentnych i sprawnych” – zaznaczył Artur Korczyński z Allianz Polska

„To wynika między innego z faktu, że fachowcy mają często tak wiele pracy, że nie mają czasu zdobyć odpowiednich certyfikatów. Czasem jest to świadoma polityka firm: zawalić specjalistów IT taką ilością obowiązków, by nie mieli czasy na zdobywanie certyfikatów, bo inaczej mogą zażądać podwyżki lub znaleźć lepszą pracę” – dodał.

Grzegorz Piotrowski z Uniwersytetu Gdańskiego uznał jednak, że certyfikaty przydają się w procesie rekrutacyjnym, choć nie eliminują aplikantów z mniejszą liczbą udokumentowanych kwalifikacji,
bo umiejętności szlifuje się nie tylko na kursach, ale także w czasie wdrożeń i codziennej pracy. Większość dyskutantów była jednak przeciwna, by stały się one obowiązkowe przy podejmowaniu pracy w działach IT.

Z kolei Janusz Kurowski z Micrologic podkresla, że „certyfikaty w branżach IT nie mogą spełnić tej pożytecznej roli, co w przypadku np. lekarzy czy elektryków, bo z ich posiadaniem nie wiąże się prawne branie na siebie  odpowiedzialności za wykonaną pracę”.

„A to się nie zmieni, bo praca informatyków jest wirtualna i jej efekty mają wirtualny charakter, a przy tym trudno często określić, co doprowadziło do awarii”  – skomentował z kolei tę wypowiedź JanuszPribulka z Sagra Technology.

Większość dyskutantów zgodziła się, że większość firm powinno się zdać na outsourcing w zakresie usług IT.

Pamiętajmy jednak, że świat na zewnątrz zaoferuje nam tylko to, co chce nam sprzedać, a nie to, czego naprawdę potrzebujemy. Dlatego nie warto pozbywać się wszystkich specjalistów IT z firmy” – spointował debatę Grzegorz Piotrowski (Uniwersytet Gdański).

Prowadzący

Drugą Debatę prowadził Krzysztof Jurowski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Prawnej”, a jej uczestnikami byli m.in.: Krzysztof Michalski – szef Redakcji Wiedza i Społeczeństwo w Polskim Radio, Paweł Marciniak z Software Developer’s Journal, Grzegorz Piotrowski – zajmujący się utrzymaniem ruchu i bezpieczeństwem platform przetwarzania danych na Uniwersytecie Gdańskim, Marcin Balun inżynier systemowy i trener Microsoftu, pracownik firmy ISCG, Artur Korczyński – specjalista od administrowania i projektowania systemów z firmy Allianz Polska, Janusz Pribulka z firmy Sagra Technology i Lech Piesik z Gazety Bankowej.

Następna Debata Certyfikowana odbędzie się 4 czerwca 2008 r. pod tytułem „Zawód Specjalisty IT czyli Informatyk wykształcony a samouk?”

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Debatach zapraszamy do zarejestrowania się na stronie. Debaty Certyfikowane to projekt cyklicznych spotkań dla przedsiębiorców, informatyków, oraz przedstawicieli mediów, podczas których prowadzone są dyskusje na temat przydatności komputerów w biznesie i życiu codziennym. Projekt jest realizowany we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", firmą Microsoft Sp.zo.o oraz polskim oddziałem stowarzyszenia partnerów Microsoft.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej