Strona główna / Na czasie / Płyta główna Green
czwartek 29 maj 2008 | Jacek Bem
Płyta główna Green
FOXCONN przedstawił pierwszą płytę główną z serii GREEN, rozpoczynając w ten sposób nowy rozdział w historii energooszczędnych komputerów PC.Po raz pierwszy zaprezentowana na targach CeBIT 2008, nowa seria płyt głównych GREEN,  pozwala integratorom systemów, resellerom i końcowym użytkownikom na budowanie wysoko wydajnych komputerów, w których szczególny nacisk kładzie się na oszczędzanie energii i ochronę środowiska.

Na Intelu

G31MG-S jest oparta na chipsecie Intel® G31 Express ze zintegrowanym układem graficznym Intel® GMA 3100 oraz obsługuje procesory Intel® Core™2 Quad i Core™2 Duo o współczynniku mocy TDP wynoszącym 95W i współpracujące z magistralą FSB1333MHz. Nowa płyta główna firmy FOXCONN posiada wbudowane technologie 3G, które zostały zaprojektowane tak, aby obniżyć pobór prądu - zwykle zysk wynosi około 68%.

GPS czyli Green Power Saving

3G składa się z trzech technologii: GPS (Green Power Saving), GoD (Green on Demand) oraz GSM (Green System Mode). GPS redukuje zużycie energii, podczas gdy komputer znajduje się w trybie uśpienia (S3) lub jest całkowicie wyłączony, o około 95% - poprzez połączenie ze specjalnym zasilaczem z serii GREEN, który zmniejsza pobór mocy z komputera.

GoD

Technologia GoD w inteligentny sposób zarządza wielofazową dystrybucją mocy na płycie głównej, redukując liczbę pracujących faz, podczas gdy komputer nie jest obciążony, i kolejno włączając je w czasie większego obciążenia. To rozwiązanie zwiększa wydajność energetyczną w trakcie pracy komputera, zwłaszcza przy małym obciążeniu, gdy zysk z dystrybucji mocy za pomocą jednej fazy jest największy. Ostatnim z elementów wchodzących w skład 3G jest GSM (Green System Mode). Służy on do dalszej optymalizacji zużycia energii we wszystkich stanach pracy komputera, poprzez połączenie funkcji znajdujących się w BIOS-ie i bezpośrednio na płycie głównej.

Oszczędność na testach do 68%

Testy przeprowadzone w laboratoriach FOXCONN i zademonstrowane podczas targów CeBIT 2008 pokazały średnią oszczędność energii na poziomie około 68%* dla komputera używanego w biurze (gdzie system może być wyłączony lub w stanie wstrzymania przez większą część doby) i pracującego przy niskim obciążeniu, z chwilowymi okresami wysokiego obciążenia. W przypadku komputera „domowego” używanego przez całą rodzinę oszczędność energii była jeszcze większa i wyniosła około 85%.

Platforma testowa

CPU: Intel Q6850; pamięć Micron 2GB; HDD: Sata 250 GB; zasilacz Samsung 280 W; zintegrowana karta graficzna; podłączona klawiatura, mysz i 1 dysk twardy.

Skala oszczędności

Duża firma, korzystająca z 200 komputerów, zaoszczędziłaby znaczną kwotę, używając wyłącznie komputerów typu GREEN. Bazując na koszcie 0.30 $ za kWh i 24-godzinnym cyklu używania komputera, gdzie przez 15 godzin komputer znajduje się w stanie standby/wyłączony, 7 godzin w stanie niskiego obciążenia, a 2 godziny w stanie wysokiego obciążenia - roczna oszczędność kosztów za energię wyniosłaby około 5000 $. W zestawie z G31MG-S znajduje się aplikacja FOX Energy Manager, która kontroluje zużycie energii przez system i CPU bezpośrednio ze środowiska Windows, a także oferuje możliwość podkręcania za pomocą dosłownie jednego kliknięcia. Oprócz technologii oszczędzających energię, FOXCONN wyposażył tę płytę główną w aplikację FOCUS (zaawansowane oprogramowanie umożliwiające kalibrację dźwięku) oraz technologię FoxOne™ służącą do łatwego overclockingu i monitoringu systemu.

G31MG-S obsługuje dwukanałowe pamięci DDR2, zintegrowany, ośmiokanałowy kodek dźwięku HD, gigabitowy LAN, 4 porty SATAII i 8 portów USB2.0 oraz daje możliwość zainstalowania zewnętrznej karty graficznej poprzez slot PCI-Express x16.

Specyfikacja

G31MG-S

Obsługa procesorów

Pełna obsługa dla procesorów Intel® Core™2 Quad i Core™2 Duo wykonanych w technologii 45nm o współczynniku mocy TDP nie większym od 95W

Magistrala FSB

1333/1066/800/533 MHz

Karta grafiki

Intel® GMA 3100

Pamięć

Dwukanałowe pamięci DDR2 800/667/533 MHz,   2 sloty DIMM, maksymalnie 4GB

Sloty

1 slot PCI-Express x16, 1 slot PCI Express x1,   2 sloty PCI

Porty wejścia/wyjścia

4* SATAII, 8* USB2.0, 1* ATA 100

Karta dźwiękowa

8-kanałowa HD

Kart a sieciowa

Gigabit LAN

Format płyty

mATX

FOXCONN jest marką firmy Hon Hai Precision Industry. Firma specjalizuje się w zakresie projektowania, rozwoju, produkcji i obsługi posprzedażowej dla światowych liderów w branży komputerowej, telekomunikacyjnej i elektroniki użytkowej.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej