Strona główna / Na czasie / Innowacje w wodociągach
poniedziałek 05 listopad 2018 | Robert Kamiński
Innowacje w wodociągach
500 milionów litrów zaoszczędzonej wody i zmniejszenie strat w sieci wodociągowej o 9 proc. To efekty, które już w pierwszym roku funkcjonowania, przyniósł SmartFlow, nowoczesny system wspierający zarządzanie siecią wodociągową.

Aplikację stworzoną przez gliwicką firmę informatyczną Future Processing doceniła kapituła konkursu Architekci Innowacji.

Inżynierowie gliwickiej spółki stworzyli narzędzie we współpracy z ekspertami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. (MPWiK SA) we Wrocławiu. System automatycznie analizuje wiele parametrów pracy wodociągu i powiadamia o nieprawidłowościach. To pozwala na wykrycie awarii w jej bardzo wczesnej fazie, umożliwiając szybszą reakcję na zakłócenia w pracy sieci, co przekłada się na znaczące ograniczenie strat wody.

– Synergia wiedzy branżowej, specjalistów wrocławskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, i wiedzy technologicznej Future Processing przynosi konkretne rezultaty. Kapituła konkursu, przyznając SmartFlow wyróżnienie w kategorii „Wdrożenia innowacji”, doceniła właśnie wymierne efekty działania systemu widoczne we Wrocławiu. To powód, dla którego wyróżnienie jest dla nas szczególnie cenne – mówi Monika Brachmańska, Business Line Manager Future Processing.

 Bez strat wody

Innowacyjne rozwiązanie sprawia, że proces namierzenia i usunięcia ukrytego wycieku wody może zostać skrócony nawet do 72 godzin. To usprawnia i ułatwia pracę diagnostów sieci oraz brygad wodociągowych pracujących w terenie. Dzięki aplikacji praca sieci wodociągowej jest pod większą kontrolą. Zarządzanie siecią jest kompleksowe, a dane dotyczące jej stanu znajdują się w jednym systemie. SmartFlow wdrożony w 2016 r., obejmuje obecnie całą powierzchnię miasta.

– SmartFlow to przełomowe rozwiązanie w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. We Wrocławiu system bardzo się sprawdził. Wspomaga nas w efektywnym zarządzaniu siecią wodociągową. Pozwala łatwo i sprawnie monitorować parametry sieci. Wspiera walkę naszych brygad z ukrytymi wyciekami wody – mówi Piotr Słomianny, Dyrektor Finansowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu. – Jednym z naszych priorytetów jest walka ze stratami wody, które dzięki SmartFlow ciągle obniżamy i tym samym oszczędzamy cenne litry wody – dodaje.

Wyróżnienie w konkursie Architekci Innowacji, organizowanym przez Puls Biznesu, to nie pierwsza nagroda dla SmartFlow. Aplikacja zdobyła także Grand Prix XXVI Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. System uznano za najbardziej innowacyjne rozwiązanie najważniejszego, dedykowanego branży wodociągowo-kanalizacyjnej wydarzenia w Polsce. Również w tym roku Miasto Wrocław, podczas Smart City Expo w Chinach, otrzymało nagrodę Green & Smart City, a SmartFlow znalazł się wśród 17 projektów realizujących ideę Smart City, uwzględnionych w zgłoszeniu do konkursu. Wyróżnienie za wdrożenie systemu otrzymało także wrocławskie MPWiK, któremu w 2017 r. przyznano tytuł Lidera Informatyki w kategorii użyteczność publiczna, w konkursie organizowanym przez magazyn Computerworld.

SmartFlow docenił również Satya Nadella, CEO firmy Microsoft wskazując system jako przykład zastosowania najnowocześniejszej technologii w sektorze publicznym w celu wsparcia zarządzania siecią wodociągową.

– To [rozwiązanie jest] ilustracją z sektora publicznego w Polsce i przykładem przedsiębiorstwa zarządzającego siecią wodociągów, które stosuje technologię chmurową. Byłem bardzo zaskoczony tym, jak wykorzystują Microsoft Azure. Okazuje się, że zarządzają rurociągami o długości 3500 km we Wrocławiu. Po zdigitalizowaniu całej swojej infrastruktury technicznej, stworzeniu cyfrowych map sieci wodociągowej, dołożyli do tego system czujników, który jest w stanie wskazywać jeden z największych problemów sieci wodociągowej, jakim jest ukryty wyciek, a nawet przewidywać go, zanim się jeszcze pojawi – powiedział Satya Nadella, podczas wystąpienia na konferencji programistycznej „var Sovia = New Tech”, w marcu 2017 roku w Warszawie.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej