Strona główna / Na czasie / Google+ zostanie zamknięty wcześniej niż planowano
czwartek 24 styczeń 2019 | Redakcja
Google+ zostanie zamknięty wcześniej niż planowano
Google+ i jego interfejsy API są zamykane wcześniej niż planowano pierwotnie. Jest to następstwem wykrycia w listopadzie nowej usterki ochrony prywatności, która ujawniła dane ponad 52 milionów użytkowników, ogłosiło Google.

Przez sześć dni, do momentu usunięcia błędu, dane osobowe użytkowników, takie jak wiek, imię i nazwisko oraz adres e-mail dostępne były online. Brak jednak dowodów na to, że informacje te zostały wykorzystane przez programistów firmy w sposób nieuprawniony. Firma zapewnia użytkowników, że ich hasła, informacje finansowe i jakiekolwiek inne, które mogłyby być wykorzystane do oszustwa lub kradzieży tożsamości, nie zostały naruszone.

„Błąd ten został wykryty przez nasze stale aktywne standardowe procedury testowe i naprawiony w ciągu tygodnia od jego ujawnienia” – poinformowało Google. „Żadna strona trzecia nie zagroziła naszym systemom. Nie mamy też dowodów na to, żeby twórcy aplikacji, mający przez sześć dni niezamierzony dostęp do danych, byli tego świadomi i dokonali jakichkolwiek nadużyć”.

Już w październiku firma wykryła błąd, który ujawnił dane osobowe 500 tys. użytkowników, w tym imiona i nazwiska, adresy e-mail i informacje dotyczące zatrudnienia. Ten pierwszy, związany z bezpieczeństwem, incydent doprowadził do decyzji o zamknięciu serwisu Google+ do sierpnia 2019 r. Jednak znaleziona luka w oprogramowaniu przyspieszyła ten proces. W związku z tym wszystkie interfejsy API Google+ zostaną zamknięte w ciągu najbliższych 90 dni. Natomiast wersja konsumencka serwisu zamknięta będzie wcześniej niż planowano uprzednio, bo w kwietniu 2019 roku, „w celu zapewnienia ochrony naszym użytkownikom”.

Po tych poważnych naruszeniach bezpieczeństwa Google będzie prawdopodobnie walczyło o odzyskanie zaufania klientów, gdyż jego model biznesowy opiera się na aplikacjach zbierających dane osobowe komentuje Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Jak donosi Wall Street Journal, wymiar sprawiedliwości też zapewne przedstawi zarzuty dotyczące ukrywania przez wiele miesięcy pierwszego z naruszeń, w obawie przed nadzorem regulacyjnym i utratą reputacji.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej