Strona główna / Na czasie / Edukacja młodzieży w sferze sztucznej inteligencji
wtorek 10 grudzień 2019 | Robert Kamiński
Edukacja młodzieży w sferze sztucznej inteligencji
Minister Jadwiga Emilewicz uczestniczyła w pokazie projektów wykorzystujących Sztuczną Inteligencję zrealizowanych przez 100 licealistów z Poznaniu i Gdańsku. To efekt programu Intel® AI pilot program for youth i wielomiesięcznego szkolenia prowadzonego przez trenerów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS)

Polska jest jednym z trzch pierwszych krajów na świecie, w którym Intel przeprowadził pilotażowe szkolenia z wykorzystaniem materiału Intel® AI program for youth.

- Idea nowatorskiej edukacji, żywo korespondującej z rzeczywistością społeczną i technologiczną, jest jednym z naszych priorytetów i zajmuje bardzo wysokie miejsce w naszym ekosystemie  innowacji. Nie uda się zbudować trwale innowacyjnej gospodarki bez edukacji przesiąkniętej kulturą innowacyjności już na najwcześniejszym etapie szkolnym.  Z tą myślą podjęliśmy się projektu „Szkoła dla innowatora” i również w tym duchu jesteśmy gotowi do współpracy z firmą Intel wokół nauczania sztucznej inteligencji w szkołach średnich i zawodowych. Zależy nam, aby tak wartościowe programy jak Intel® AI pilot program for youth, docierały do jak największej liczby uczniów, dlatego podpisujemy dziś list intencyjny otwierający nowe możliwości dla wspólnych projektów – zapowiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

Z kolei, Kristy Macdonald – wiceprezes Intela,  podkreśla, że w jej firmie wierzy się, że bycie katalizatorem zmian wiąże się z odpowiedzialnością przygotowania ​​świata na transformacje technologiczne, które współtworzymy.

- To zadanie nigdy nie było tak ważne, jak w przypadku sztucznej inteligencji (AI). Sztuczna Inteligencja to zdolność maszyn do uczenia się na podstawie doświadczeń, z wykorzystaniem predefiniowanych algorytmów, w celu wykonywania funkcji poznawczych na kształt tych zachodzących w ludzkim umyśle. Jest to dyscyplina nadrzędna - forma inteligencji, rodzaj technologii i dziedzina studiów. AI jest traktowany przez ekspertów na całym świecie jako nowa energia elektryczna – stwierdza wiceprezes Intel.

O Programie

Intel® AI pilot program for youth to kompleksowy program szkoleniowy ze Sztucznej Inteligencji, skierowany do uczniów szkół średnich lub zawodowych w wieku 13–20 lat. Intel wdraża go we współpracy z rządami na całym świecie w celu jak najlepszego przygotowania młodzieży na nadejście rewolucji związanej ze Sztuczną Inteligencją. Opracowany przez ekspertów AI oraz edukatorów program szkoleniowy przeprowadza uczniów przez etapy inspiracji i zafascynowania AI, poznawania mechanizmów działania AI i algorytmów. W dużej mierze koncentruje uwagę uczniów na zastosowaniu AI w konkretnych dziedzinach, w szczególności w obszarze zadań wynikających z celów zrównoważonego rozwoju. Składa się z czterech etapów podczas których młodzież stopniowo zdobywa podstawowe umiejętności potrzebne do wykorzystania Sztucznej Inteligencji w ujęciu aplikacyjnym.

Dalej minister Emilewicz zauważa: - Chcemy, aby młodzi ludzie biorący udział dziś w takich projektach jak Intel® AI pilot program for youth, stawali się twórcami rozwiązań, które będą miały wpływ na społeczeństwo, ponieważ sztuczna inteligencja z pewnością wywrze głęboki wpływ na gospodarkę i sposób wykonywania pracy przez ludzi, uwalniając przy tym dodatkowy ogromny potencjał ekonomiczny .

Najlepsze Zespoły

Do  ostatniego etapu programu  zakwalifikowało się 12 najlepszych Zespołów, które następnie były mentorowane przez inżynierów z centrum badawczo-rozwojowego Intela w Gdańsku.

Laureatami programu zostali:

  • Zespół Jakuba Rapsiewicza i Ignacego Stępki, który stworzył program umożliwiający obsługę komputera za pomocą wzroku bez konieczności używania klawiatury i myszki.

 

  • Zespół Eweliny Tymy i Pawła Woźniaka, który opracował program komputerowy ułatwiający życie osobom głuchoniemym dzięki funkcji tłumaczenia języka migowego;

 

  • Zespół Alicji Lis i Szymona Pernaka, który opracował aplikację dla nauczycieli przyspieszającą sprawdzanie kartkówek i testów.

 

  • Zespół Mateusza Śmiech i Filipa Ziętara, który opracował aplikację pozwialjącą ocenić poziom stresu maturzystów bazując m.in. na czasie poświęconym na sen, na naukę oraz ilości spożywanych płynów.

 

Pozostałe projekty

Program rozponający jak wygląda twarz użytkownika. Potrafi odróżnić ją od twarzy innej osoby, oraz odczytuję emocję. Na podstawie odczytanych emocji poleca filmy. Autor: Olha Babicheva

Program, którego efektem jest kod określający prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka piersi na podstawie danych pacjenta. Autor: Nina Wrona

Program rozpoznający stworzenia na podstawie zdjęcia. Dzięki temu można określić czy napotkane stworzenie jest szkodliwe czy nie lub podjąć odpowiednie działania po ukąszeniu. Autor: Mateusz Krzyzostanek

Program włączający ogrzewanie w domu, biurze, szkole. Na podstawie kilku czynników, jest w stanie podjąć trafną decyzję, a zwizualizowany w postaci strony internetowej, daje odbiorcy prosty, szybki dostęp do rozwiązania.  Autor: Kinga Konopczyk

Program przewidujący zanieczyszczenie powietrza, oparty na danych pogodowych. Bazuje on na drzewku decyzyjnym, które przetwarza dane i podaje stężenie pyłów PM2.5, PM5, PM10. Autor: Józef Godlewski

Projekt zakładający stworzenie programu służącego do anonimizacji osobowej. Celem rozpoznanie twarzy dowolnej osoby w kategoriach: płeć, wiek i rasa, a następnie zamiana jej na anonimową, wygenerowaną przez Al, posiadającą takie same cechy. Autor: … Jaruszewski

Program przewiduje wyniki meczów piłkarskich oraz statystyk w lidze angielskiej. Prognozuje na podstawie ostatnich starć między danymi drużynami, wykorzystując bazę danych posiadającą prawie 3000 rezultatów i statystyk z ostatnich siedmiu lat. Autor: Jakub Florkowski i Antoni Marcinek.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej