Strona główna / Na czasie / Polski wizjoner uznany za pioniera branży Tech we Francji
czwartek 13 luty 2020 | Robert Kamiński
Polski wizjoner uznany za pioniera branży Tech we Francji
Prestiżowy dziennik ekonomiczny Les Echos, wydawany w Paryżu od 1928 roku, tradycyjnie wskazał osoby, które wniosły największy wkład w rozwój francuskiej gospodarki. Nagrodą Grand Prix de l'Economie uhonorowany został w tym roku Octave Klaba, Polak, który zarządza firmą OVHcloud – obecnie największego europejskiego dostawcę rozwiązań chmurowych.
Tagi: ovh, chmura,

Octave Klaba urodził się 23 stycznia 1975 w Nowej Rudzie. Tam mieszkał i chodził do szkoły. Tam też grał na swoim Atari. Wyjechał z kraju jako nastolatek. 12 kwietnia 1990 roku rodzina Oktawiana Klaby trafiła do Francji, nie mówiąc słowa po francusku. To dlatego w szkole musiał cofnąć się dwie klasy. Miał wówczas 16 lat. Z dnia na dzień Oktawian stał się Octave’m.

Zainteresowanie informatyką zaowocowało we Francji, kiedy w 1999 roku po ukończeniu studiów inżynierskich w ICAM w Lille, Octave w garażu rodziców stworzył swoją firmę – OVH (akronim od On Vous Héberge, fr. Oferujemy Ci Hosting). Wyjeżdżając z Polski, dorobek całego życia państwo Klaba zmieścili w bagażniku samochodu. Dlatego aby rozruszać działalność, Octave musiał pożyczyć od rodziny 25 tys. franków (około 3,8 tys. euro). Dwa lata później miał już swoje pierwsze centrum danych na terenie Francji. W 2004 roku był już gotowy ruszyć za granicę. Pierwszy oddział poza Francją powstał właśnie w Polsce, we Wrocławiu. Dekadę później, we wrześniu 2015 r. Octave Klaba potwierdził swoje globalne ambicje, otwierając centra danych także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i w Azji.

Chmura europejska o globalnym zasięgu

Dziś jego biznes – grupa OVHcloud – zatrudnia 2200 osób na całym globie, zarządza 30 centrami danych (jedno pod Warszawą), działa w 18 krajach, na czterech kontynentach, hostuje 3,8 mln stron internetowych i jako jedyna z Europy jest zaliczana do Top 10 przedsiębiorstw chmurowych na świecie. Z usług OVHcloud korzystają m.in. klienci z Polski jak SentiOne i Booksy.pl, a szerzej także np. Bank Société Générale i Europejska Agencja Kosmiczna.

– To w Polsce zdobyłem umiejętności i spryt, jak zrobić coś z niczego. Mam to we krwi. Dzięki tym cechom powstało OVH – żartuje Octave Klaba, założyciel OVHcloud, pionier francuskiej branży Tech wg dziennika Les Echos.

Octave Klaba został doceniony przez redakcję Les Echos za osiągnięcia w dziedzinie biznesu oraz za działania na rzecz współpracy europejskich firm technologicznych i promowanie idei suwerenności europejskich danych

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej