Strona główna / Na czasie / Ewolucja invisible banking
sobota 23 styczeń 2021 | Robert Kamiński
Ewolucja invisible banking
Digital banking ewoluuje do coraz mniej inwazyjnej i niewidocznej formy bankowania. Dzięki sztucznej inteligencji, interfejsom głosowym i pojawiającym się nowym technologiom, bankowanie staje się częścią codziennych czynności z łatwym dostępem przez urządzenia użytkowe.

Technologie bankowoÅ›ci cyfrowej - w tym sztuczna inteligencja, machine learning, analityka, oprogramowanie do zarzÄ…dzania finansami osobistymi, internet rzeczy (IoT), voice banking i innowacje wprowadzane przez fintechy - zbliżajÄ… nas do nowej formy dostÄ™pu do usÅ‚ug finansowych, tzw. niewidzialnej bankowoÅ›ci. Jest to bankowość, do której konsument ma dostÄ™p przy okazji korzystania z innych urzÄ…dzeÅ„.

Prosty obsÅ‚uga przez komendy gÅ‚osowe sprawia, że pÅ‚atnoÅ›ci wymagajÄ… coraz mniej wysiÅ‚ku, wystarczy jedno dotkniÄ™cie potwierdzajÄ…ce transakcje. Sztuczna inteligencja przypomina o cyklicznych zakupach i wykonuje transakcje rekurencyjne, a klient otrzymuje pożyczkÄ™ lub zniżkÄ™ na ubezpieczenie w momencie, w którym ich potrzebuje. Granice dostÄ™pnoÅ›ci i swoboda bankowania sÄ… caÅ‚y czas przesuwane wraz z rozwojem technologii.

Za kilka lat bankowość bÄ™dzie w peÅ‚ni osadzona w codziennych czynnoÅ›ciach. Transformacja nie wydarzy siÄ™ z dnia na dzieÅ„, jej pierwsze zarysy widzimy już teraz. Dotyczy to wielu obszarów, które bÄ™dÄ… tworzyć invisible banking.

Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy od dawna byÅ‚ opisywany jako kolejny przeÅ‚om technologiczny, choć w praktyce nie wszystkie projekty udaÅ‚o siÄ™ zrealizować, np. Google Glass, które nie speÅ‚niÅ‚y oczekiwaÅ„ użytkowników. Wydaje siÄ™ jednak, że technologiczni giganci wracajÄ… do zalążków koncepcji. Amazon wprowadziÅ‚ na rynek wÅ‚asnÄ… wersjÄ™ okularów czy inteligentny pierÅ›cieÅ„ Echo Loop, które obsÅ‚ugujÄ… i sÄ… kompatybilne z wieloma urzÄ…dzeniami i technologiami majÄ…cymi dostÄ™p do Alexy, w tym do bankowoÅ›ci.

WedÅ‚ug Accenture, pÅ‚atnoÅ›ci caÅ‚kowicie odejdÄ… od kart i telefonów na rzecz inteligentnych akcesoriów i biometrii do 2025 r. PÅ‚atnoÅ›ci zegarkiem, spinkÄ… do mankietów czy pierÅ›cionkiem sÄ… już rzeczywistoÅ›ciÄ…. Tradycyjna bankowość transakcyjna zniknie.

Na rynku pojawiajÄ… siÄ™ startupy, które tworzÄ… oprogramowanie umożliwiajÄ…ce inteligentnym urzÄ…dzeniom dokonywanie autonomicznych i rekurencyjnych pÅ‚atnoÅ›ci w imieniu użytkownika. Inteligentna lodówka czy butelka, która dziÄ™ki inteligentnym czujnikom sama dokonuje zamówienia produktów i dokonuje rekurencyjnych pÅ‚atnoÅ›ci.

Dobrym, dziaÅ‚ajÄ…cym przykÅ‚adem jest system transportu publicznego w Holandii, który wykorzystuje technologiÄ™ niewidocznych biletów. System wie na którym przystanku wsiadÅ‚ podróżny, ile przystanków przejechaÅ‚ i gdzie wysiadÅ‚, na tej podstawie naliczana jest opÅ‚ata - autonomicznie.

Voice banking

W niedługiej przyszłości technologie pozwalające na dokonywanie płatności, ubieganie się o pożyczki czy inne czynności bankowe będą coraz częściej wykonywane przez komendy głosowe, czyli rozmowę z Siri, Alexą lub inną aplikacją samochodową lub telefoniczną.

Cyfrowy asystent pomaga nam już w uzyskaniu bieżących wiadomoÅ›ci, uzyskaniu informacji o najblizszym bankomacie, czy pokierowaniu nas do najbliższej apteki. Voice banking jest kolejnym etapem ewolucji bankowoÅ›ci. Dostawcy wirtualnych asystentów wykazali chęć wspóÅ‚pracy i pod koniec grudnia 2020 r. Amazon, Apple, Google i Zigbee Alliance utworzyÅ‚y grupÄ™ roboczÄ… w celu opracowania otwartego standardu dla inteligentnych urzÄ…dzeÅ„ domowych.

Ten rodzaj bankowoÅ›ci, zarzÄ…dzany przez AlexÄ™, Google Home, Siri, zostaÅ‚ też okreÅ›lony jako „bankowość bionicznÄ…” (z ang. bionic banking). Bankowość za poÅ›rednictwem takich urzÄ…dzeÅ„ i technologii wyrÄ™cza i uÅ‚atwia bankowość, jednak stawia też wysokie wymagania i wyzwania. Użytkownicy stajÄ… siÄ™ bardziej zależni od technologii dlatego wszystkie funkcje muszÄ… dziaÅ‚ać niezawodnie i zapewniać najwyższÄ… obsÅ‚ugÄ™ klienta i bezpieczeÅ„stwo. Technologie sÄ… samowystarczalne do momentu wystÄ…pienia problemu, użytkownicy nadal wolÄ… rozwiÄ…zywać reklamacje z pracownikiem a nie z botem, a przerwy w dziaÅ‚aniu systemu bankowoÅ›ci muszÄ… być szybko naprawione przez obsÅ‚ugÄ™ banku.

Gros ludzi nadal chce podejmować ważne decyzje finansowe, podczas rozmowy z człowiekiem a nie za pośrednictwem technologii. Choć takie wymagania będę powoli się zmieniać, to na pewno zajmie to dużo więcej czasu niż zaznajomienie się z nowa technologią na telefonie.

Partnerstwa z fintechami

Dzisiejsza bankowość nie jest już fizycznym miejscem, do którego udajemy siÄ™ w celu zaÅ‚atwienia bieżących spraw, a usÅ‚ugÄ…, do której mamy dostÄ™p - tu i teraz, z poziomy każdego urzÄ…dzenia podłączonego do sieci. Po otwarciu konta nie ma potrzeby wizyt w oddziale, ponieważ takie funkcje jak wpÅ‚aty, pożyczki, pÅ‚atnoÅ›ci i przelewy można wykonywać bez osobistej interakcji za poÅ›rednictwem urzÄ…dzeÅ„ mobilnych i podpisać elektronicznie. Aleksander Majchrzak, Prezes Wealthon, lendtechu B2B, podkreÅ›la, że technologie cyfrowe i zaawansowana analityka sÄ… skÅ‚adowymi, jakie tworzÄ… invisible banking, a samo doÅ›wiadczenie jest wspierane sztucznÄ… inteligencjÄ… (AI), machine learning. Już na chwilÄ™ obecnÄ… wirtualni asystenci sÄ… integralnÄ… częściÄ… codziennego życia konsumentów fintechów i części instytucji bankowych.

Majchrzak dodaje, że przez lata banki i fintechy byÅ‚y odbierane przez rynek jako konkurencyjne organizacje, które równolegle zabiegajÄ… o atencjÄ™ tej samej grupy odbiorców. DotyczyÅ‚o to zarówno kwestii kontroli i bezpieczeÅ„stwa danych, jak również oferowania konkretnych rozwiÄ…zaÅ„ finansowych dla klientów indywidualnych i firm. Jednak w rzeczywistoÅ›ci banki i fintech uzupeÅ‚niajÄ… siÄ™ i dopeÅ‚niajÄ… pod wieloma wzglÄ™dami: prawnym, technologicznym, jak i szybkoÅ›ciÄ… reakcji na zmiany.

W ostatnich latach sÅ‚yszymy o licznych zmianach i ulepszeniach z zastosowaniem najnowszych technologii. Jednak w centrum zainteresowania do tej pory byÅ‚a bankowość indywidualna, która stworzyÅ‚a innowacyjne rozwiÄ…zania na skalÄ™ Å›wiatowÄ…, np. BLIK. COVID-19 obnażyÅ‚ te niedociÄ…gniÄ™cia i brak systemowych rozwiÄ…zaÅ„ w bankowoÅ›ci biznesowej i korporacyjnej. Majchrzak dodaje, że do tej pory ten obszar byÅ‚ gÅ‚ównie adresowany przez fintechy, które przecieraÅ‚y drogÄ™ systemowym zmianom. Oferowane przez nie technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe zapewniajÄ… bezpieczne usÅ‚ugi w połączeniu z szybkim dostÄ™pem do finansowania biznesowego i integracjÄ… dziaÅ‚aÅ„ ksiÄ™gowych. Niewidzialny bank rozszerza zasiÄ™g rozwiÄ…zaÅ„ bankowych poza wÅ‚asne kanaÅ‚y i technologie, włączajÄ…c je do codziennych funkcji zarzÄ…dzania finansami. W ten sposób zacierajÄ… siÄ™ granice pomiÄ™dzy usÅ‚ugami bankowymi a dziaÅ‚ami ksiÄ™gowymi.

WedÅ‚ug raportu opublikowanego przez KPMG, technologie takie jak Siri, Alexa czy Viv umożliwiÄ… jeszcze wiÄ™ksze zmiany w bankach i bankowoÅ›ci do 2030 roku. Zamiast ukrywać siÄ™ w aplikacjach, bankowość stanie siÄ™ caÅ‚kowicie niewidoczna z perspektywy konsumentów.

DziÄ™ki ulepszeniom w zakresie zaawansowanej analizy danych, sztucznej inteligencji (AI), urzÄ…dzeÅ„ sterowanych gÅ‚osem, interfejsu programowania aplikacji (API) i technologii chmury, invisible banking bÄ™dzie w stanie bezproblemowo zintegrować siÄ™ z codziennym życiem konsumenta. BÄ™dÄ…c ostatecznie dostÄ™pnymi „poza urzÄ…dzeniem”, technologie te umożliwiÄ… konsumentom dostÄ™p do bankowoÅ›ci, handlu, codziennych informacji i podejmowania decyzji 24 godziny na dobÄ™, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku jako wirtualny, osobisty cyfrowy konsjerż.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej