Strona główna / Na czasie / Windows i Linux wirtualnie połączone
poniedziałek 15 wrzesień 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Windows i Linux wirtualnie połączone
Firmy Microsoft i Novell poinformowały o dostępności wspólnego rozwiązania wirtualizacyjnego. Wspólna oferta obejmuje system operacyjny SUSE Linux Enterprise Server firmy Novell . System ten jest zoptymalizowany i skonfigurowany w charakterze gościa w środowisku Windows Server 2008.

Firmy Microsoft i Novell poinformowały o dostępności wspólnego rozwiązania wirtualizacyjnego. Wspólna oferta obejmuje system operacyjny SUSE Linux Enterprise Server firmy Novell. System ten jest zoptymalizowany i  skonfigurowany w charakterze gościa w środowisku Windows Server 2008.

Wśród partnerów przedsięwzięcia jest firma Dell, która przetestuje i zweryfikuje rozwiązanie w należącym do Microsoft i Novell Interoperability Lab w Cambridge w stanie Massachusetts. Przedstawiona oferta firm Microsoft i Novell udostępnia klientom pierwsze kompletne,

zoptymalizowane i objęte pełnym wsparciem rozwiązanie wirtualizacyjne, łączące środowiska Windows i Linux.

Windows i Linux połączone wirtualnie

Nowa oferta odzwierciedla znaczny postęp, jaki dokonał się we współpracy firm Microsoft i Novell przedstawionej wraz znowym modelem biznesowym w listopadzie 2006 r. Jej efektem jest bezproblemowa integracja środowisk SUSE Linux Enterprisei Microsoft Windows, zapewniająca współdziałanie oprogramowania opartego na otwartym dostępie do kodu źródłowego z oprogramowaniem Microsoft.

Linux – gość „świadomy”

Przedstawione rozwiązanie wirtualizacyjne jako pierwsze na rynku wykorzystuje technologie

opracowane przez obie firmy we wspólnej placówce Interoperability Lab, takie jak adaptery maszyn wirtualnych umożliwiające pracę SUSE Linux Enterprise Server w charakterze tzw. świadomego gościa w środowisku Windows Server 2008 Hyper-V, co zapewnia większą wydajność gości linuksowych.

„Współpraca między firmami Microsoft i Novell rozwinęła się z konieczności zaspokojenia potrzeb wspólnych klientów i partnerów, potrzebujących rozwiązań działających w eksploatowanych przez nich środowiskach heterogenicznych” - mówiBob Kelly, wiceprezes ds. marketingu infrastruktury serwerów w dziale serwerów i narzędzi firmy Microsoft.

„Nasze wspólne rozwiązanie daje klientom stosującym hipernadzorcę firmy Microsoft i jednocześnie eksploatujący oprogramowanie open source możliwość wyboru. Dzięki współpracy z Novellem partnerzy potrzebujący hipernadzorcy dla mieszanych platform zyskują możliwość łatwego startu” – dodaje Kelly.

Potrzeba matką wynalazków

Nowa oferta jest efektem ponad 18 miesięcy współpracy technicznej, którą Microsoft i Novell podjęły w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów na sprawdzone i objęte wsparciem rozwiązanie wirtualizacyjne cechujące się jednocześnie wysoką wydajnością i łatwością wdrożenia. Opracowane wspólnie rozwiązanie objęte jest pełnym wsparciem firm Microsoft i Novell oraz ich partnerów, takich jak Computer Integrated Services Company of New York LLC (CIS), Continental Resources Inc, Dell, Insight, Total Tec Systems Inc. oraz 21Vianet.

Dell jako jedyny uczestniczący w programie tak duży dostawca systemów, udostępni na swojej stronie internetowej informacje o weryfikacji zgodności rozwiązania z serwerami kasetowymi i stelażowymi Dell PowerEdge.

„Wirtualizacja pozwala radykalnie uprościć informatykę, zapewnia większą elastyczność i pomaga działom IT skupić się na rozwoju biznesu zamiast na trwonieniu zasobów na utrzymanie systemów w ruchu” -  mówi Rick Becker, wiceprezes działu oprogramowania i rozwiązań w Dell Product Group. „Wspierając nowe rozwiązanie firm Microsoft i Novell, umożliwiamy naszym klientom eksploatację mieszanych środowisk z systemami Linux i Windows w oparciu o zoptymalizowane rozwiązanie wyróżniające się szybkością i łatwością wdrożenia.

Historia projektu

Zawarta w listopadzie 2006 r. umowa firm Microsoft i Novell określała cztery obszary współpracy technicznej -wirtualizację, oparte na standardach zarządzanie systemami, federowanie tożsamości i zgodność formatów dokumentów.

Później firmy rozszerzyły współpracę o kolejne trzy obszary: technologię Moonlight, ułatwienia dla osóbniepełnosprawnych i nowy pakiet do zarządzania SUSE Linux Enterprise Server dla Microsoft System Center.

Pakiet ten umożliwia użytkownikom Microsoft System Center zarządzanie fizycznymi i wirtualnymi środowiskami Windows i Linux zapomocą jednego narzędzia. Novell jest także członkiem i założycielem programu Microsoft*s Server Virtualization Validation, w ramach którego system SUSE Linux Enterprise Server pomyślnie przeszedł weryfikację.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej