Strona główna / Na czasie / Android od Google'a już jest!
wtorek 23 wrzesień 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Android od Google'a już jest!
Dzisiaj w Nowym Jorku przedstawiciele firm T-Mobile, Google oraz HTC pokazali Android - najnowszy produkt mający zrewolucjonizować mobilny Internet. Android dysponujący oprogramowaniem z rodziny Google’a przy wykorzystaniu możliwości globalnego operatora T-Mobile i wsparciu sprzętowym HTC może istotnie zagrozić pozycji iPhone’a.

Rozpoczęty w 2007 roku projekt Android bazuje na oprogramowaniu open source co daje szanse na udział w tworzeniu końcowych aplikacji szerokim rzeszom skupionym wokół społeczności twórców (Android Community). Wpłynie też zapewne na niższe koszty wytworzenia aplikacji.

Nieskrępowany Internet mobilny

Idea przewodnią twórców projektu było aby umożliwić jak najszerszym kręgom internautów dostęp do sieci właśnie za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Zaprezentowane na konferencji funkcjonalności istotnie robią wrażenie.

W małym urządzeniu możemy swobodnie korzystać z takich aplikacji jak: Gtalk, Google Maps oraz oczywiście wyszukiwarka Google.

Korzystając z kolei z przeglądarki i przechodząc po wyszukaniu do docelowej strony www, mamy do pomocy lupkę aby, po najechaniu na wybrany obiekt, zobaczyć go dokładniej. Jest to przecież urządzenie niewielkich rozmiarów i nie ma mowy o jednoczesnej prezentacji całej strony.

Android wzmocniony zasadą open source pozbawiony jest wad iPhone’a, otwiera załączniki dołączane do poczty w formacie office, co koresponduje z zapowiedziana otwartością systemu dla wszystkich aplikacji.

Prawdziwą przyjemnością jest korzystanie z nawigacji gdzie łatwo otwiera się informacje foto i video dołączane do poszczególnych punktów na mapach. Operowanie tym interfejsem sprawia wrażenie bycia wewnątrz mapy co jest wzmocnione grafiką i powiększanymi zdjęciami 3D.

System obsługuje się  dwojako: po pierwsze za pomocą pełnej klawiatury QWERTY w celu wpisania adresu w wyszukiwarce czy podania hasła; po drugie za pomocą ekranu dotykowego jeżeli już jesteśmy w jakiejś aplikacji. Wydaje się to być logiczną zasadą ponieważ użytkownik korzysta z plusów obu rodzajów komunikacji a daje szansę pominięcia ujemnych cech posiadanych przecież przez klawiaturę i ekran dotykowy.

Urządzenie

Smartfon firmy HTC pracujący również standardzie 3G z wyświetlaczem HVGA o rozdzielczości 480x320 pikseli. Urządzenie posiada GPS, 3 megapikselowy aparat foto oraz możliwość używania pamięci do 8GB. Posiadające wymiary 11,6x5,48x1,6 cm urządzenie waży 158 g.

Dostępność

Android zostanie udostępniony odbiorcom indywidualnym na rynku amerykańskim juz od następnego miesiąca. W Europie pierwsi będą Brytyjczycy gdzie Android zostanie wprowadzony od listopada 2008. Reszta świata powinna oczekiwać, że T-Mobile zacznie dystrybucję od początku 2009.

Wydaje się więc, że przyjdzie nam w niedługim czasie obserwować dynamiczny rozwój już to samego rynku na urządzenia i usługę operatora, już to Platformy Android jako szerszego projektu.  

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej