Strona główna / Na czasie / Nowa technologia Intela czyli MID
poniedziałek 03 listopad 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Nowa technologia Intela czyli MID
Internet jest obecnie powszechnym punktem odniesienia dla każdej aktywności człowieka. Wychodząc temu naprzeciw Intel wprowadza technologię procesorową Atom. Jest ona skierowana do pracy w urządzeniach zaliczonych do  nowo zaprojektowanej kategorii MID czyli mobilnych urządzeń internetowych.

Internet w kieszeni

Mobile Internet Devices czyli MID to urzÄ…dzenia, dziÄ™ki którym użytkownik może – bÄ™dÄ…c mobilnym w peÅ‚ni korzystać z dobrodziejstw Internetu. Chodzi przy tym o wszystkie aspekty i funkcjonalnoÅ›ci czyli komunikacjÄ™, użyteczność dla biznesu oraz profesjonalne współdzielenie informacji. ZaÅ‚ożeniami dla MID byÅ‚a wiÄ™c uniwersalność czyli skierowanie do powszechnego odbiorcy, przedsiÄ™biorcy, studenta czy emeryta -  oraz kompaktowość sprowadzona do wielkoÅ›ci 6-Å›cio calowej matrycy wraz z technologiÄ… Intel Atom. ChodziÅ‚o o przysÅ‚owiowÄ… kieszeÅ„, zarówno w znaczeniu relatywnie niskiego kosztu zakupu jak i możliwoÅ›ci przenoszenia urzÄ…dzeÅ„, wÅ‚aÅ›nie w kieszeni.

Praca i zabawa w jednym

Kategoria MID wspierana Intelem Atom pozwala na wykorzystanie kilku funkcjonalności wielu dotychczasowych urządzeń - od kieszonkowego odtwarzacza plików multimedialnych do nawigacji - jednocześnie. Od tego już tylko krok do realizacji założenia aby w jednym kompaktowym urządzeniu zmieścić kilka pudełek poprzedniej generacji. Dzięki technologii Intel  Atom i aplikowaniu do niej kategorii MID możemy już mieć kilka urządzeń w tym jednym; oglądać wideo i telewizję, śledzić informację biznesową i móc korzystać z aplikacji biznesowych, wysyłać emaile, być na blogu i korzystać z technologii VoIP. Wszystko to  - j e d n o c z e ś ni e  oraz cały czas w jednym opakowaniu.

Cud miniaturyzacji czyli Atom

Już sama nazwa nawiązuje do jednej z najmniejszych i jednocześnie podstawowej kategorii fizycznej atomu. To nawiązanie właśnie do miniaturyzacji, która jest warunkiem technicznym powodzenia procesu upakowania wielu urządzeń w jednej obudowie. Właśnie Intel Atom (Z5XX) - najmniejszy procesor Intela wykonany w pełnej architekturze  45nm umożliwia takie skompaktowanie urządzeń i de facto powstanie typoszeregu MID.

MID - następny krok po netbookach

Urządzenia typu MID mają z założenia łączyć funkcjonalności obecnej technologii ultra mobilnych, małych komputerów zwanych często netbookami , dysponującymi matrycą formatu 7-10 cali z funkcjonalnością starszego typu laptopów odznaczających się wielkością matrycy 11-17 cali. Założeniem oczywistym jest też aby wspomniane urządzenie MID łączyło w sobie komplet wszystkich funkcjonalności klas sąsiadujących.

Oprogramowanie

MID stawia na funkcjonalności związane z mediami i wykorzystaniem Internetu czego prostym przykładem może być YouTube wspierany technologiami np. Adobe Flash 9/10 czy Move Player i Javascript.  Następnym założeniem jest aby urządzenia MID były kompatybilne z obecnie użytkowanymi rozwiązaniami  i oprogramowaniem.  Dlatego więc pierwsza generacja MID będzie wspierała użytkowników Microsoft Windows Vista i XP jak również rozwiązań opartych na platformie Linux. Dodatkowo Intel podejmuje współpracę z firmą Moblin tak aby przygotować stosowne dla urządzeń MID wersje Adobe Air. Konkludując MID będą kompatybilne z większością obecnie dostępnego oprogramowania na rynku.

Komunikacja z Internetem

Założeniem niejako operacyjnym odnośnie do Internetu jest aby użytkownik urządzenia MID miał możliwość stałego połączenia z siecią niezależnie od  miejsca przebywania oraz aby łączność ta była permanentna.  Komunikacja taka będzie wykorzystywała technologie Wi-Fi, 3G oraz WiMAX.

Niezależnie od tego oczekuje się aby przynajmniej część urządzeń   MID posiadała GPS oraz technologię mobilnej telewizji. 

VoIP też będzie

W projekcie MID obecne jest też założenie ułatwienia dostępu do darmowych połączeń VoIP (np. Skype-to-Skype) oraz połączeń wideo.  W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć, że Intel intensywnie rozmawia o wprowadzeniu urządzeń MID z głównymi telekomami światowymi . które, jak gracze globalni będą miały do wiele do powiedzenia w sprawie.

Projektowanie przyszłości MID

Założenia Intela wskazują, że światowa wielkość rynku urządzeń MID to około 130 milionów końcowych użytkowników w 2013 roku. Wiąże się to z planami wprowadzenia przez Intel następnej generacji procesorów nazywanych kodowo Moorestown i planowanych na lata 2009/2010 kiedy MID zacznie wchodzić na rynek. Kluczowym hasłem jest tu "Zawsze połączony" (Always Connected) co jest  jednym z warunków funkcjonowania MID. Właśnie więc platforma Moorestown będzie szczególnie wspierać technologie łączności bezprzewodowej  - 3G, WiMAX, GPS, Bluetooth oraz Mobile TV.

Intel Atom - informatyczny TDI

Procesor Intel Atom taktowany w przedziale od 800MHz do 1,86 GHz notuje zużycie energii na poziomie od 160 do 220 mW zaś w stanie uśpienia (zajętości ) pobór mocy wha się od 80 do 100 mW. Jest to efektem zastosowania wielu unikalnych technologii zarządzania energią m.in. CMOS, Enhanced Intel SpeedStep czy proces C6.

 Intel Atom jest wiÄ™c odpowiedziÄ… technologii procesorowej na energetyczne problemy Å›wiata – podobnÄ… byÅ‚ dekadÄ™ temu silnik Diesla w technologii TDI. OszczÄ™dność i wydajność to dwie główne cechy Intel Atom.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej