Strona główna / Na czasie / Nowa technologia Intela czyli MID
poniedziałek 03 listopad 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Nowa technologia Intela czyli MID
Internet jest obecnie powszechnym punktem odniesienia dla każdej aktywności człowieka. Wychodząc temu naprzeciw Intel wprowadza technologię procesorową Atom. Jest ona skierowana do pracy w urządzeniach zaliczonych do  nowo zaprojektowanej kategorii MID czyli mobilnych urządzeń internetowych.

Internet w kieszeni

Mobile Internet Devices czyli MID to urządzenia, dzięki którym użytkownik może – będąc mobilnym w pełni korzystać z dobrodziejstw Internetu. Chodzi przy tym o wszystkie aspekty i funkcjonalności czyli komunikację, użyteczność dla biznesu oraz profesjonalne współdzielenie informacji. Założeniami dla MID była więc uniwersalność czyli skierowanie do powszechnego odbiorcy, przedsiębiorcy, studenta czy emeryta -  oraz kompaktowość sprowadzona do wielkości 6-ścio calowej matrycy wraz z technologią Intel Atom. Chodziło o przysłowiową kieszeń, zarówno w znaczeniu relatywnie niskiego kosztu zakupu jak i możliwości przenoszenia urządzeń, właśnie w kieszeni.

Praca i zabawa w jednym

Kategoria MID wspierana Intelem Atom pozwala na wykorzystanie kilku funkcjonalności wielu dotychczasowych urządzeń - od kieszonkowego odtwarzacza plików multimedialnych do nawigacji - jednocześnie. Od tego już tylko krok do realizacji założenia aby w jednym kompaktowym urządzeniu zmieścić kilka pudełek poprzedniej generacji. Dzięki technologii Intel  Atom i aplikowaniu do niej kategorii MID możemy już mieć kilka urządzeń w tym jednym; oglądać wideo i telewizję, śledzić informację biznesową i móc korzystać z aplikacji biznesowych, wysyłać emaile, być na blogu i korzystać z technologii VoIP. Wszystko to  - j e d n o c z e ś ni e  oraz cały czas w jednym opakowaniu.

Cud miniaturyzacji czyli Atom

Już sama nazwa nawiązuje do jednej z najmniejszych i jednocześnie podstawowej kategorii fizycznej atomu. To nawiązanie właśnie do miniaturyzacji, która jest warunkiem technicznym powodzenia procesu upakowania wielu urządzeń w jednej obudowie. Właśnie Intel Atom (Z5XX) - najmniejszy procesor Intela wykonany w pełnej architekturze  45nm umożliwia takie skompaktowanie urządzeń i de facto powstanie typoszeregu MID.

MID - następny krok po netbookach

Urządzenia typu MID mają z założenia łączyć funkcjonalności obecnej technologii ultra mobilnych, małych komputerów zwanych często netbookami , dysponującymi matrycą formatu 7-10 cali z funkcjonalnością starszego typu laptopów odznaczających się wielkością matrycy 11-17 cali. Założeniem oczywistym jest też aby wspomniane urządzenie MID łączyło w sobie komplet wszystkich funkcjonalności klas sąsiadujących.

Oprogramowanie

MID stawia na funkcjonalności związane z mediami i wykorzystaniem Internetu czego prostym przykładem może być YouTube wspierany technologiami np. Adobe Flash 9/10 czy Move Player i Javascript.  Następnym założeniem jest aby urządzenia MID były kompatybilne z obecnie użytkowanymi rozwiązaniami  i oprogramowaniem.  Dlatego więc pierwsza generacja MID będzie wspierała użytkowników Microsoft Windows Vista i XP jak również rozwiązań opartych na platformie Linux. Dodatkowo Intel podejmuje współpracę z firmą Moblin tak aby przygotować stosowne dla urządzeń MID wersje Adobe Air. Konkludując MID będą kompatybilne z większością obecnie dostępnego oprogramowania na rynku.

Komunikacja z Internetem

Założeniem niejako operacyjnym odnośnie do Internetu jest aby użytkownik urządzenia MID miał możliwość stałego połączenia z siecią niezależnie od  miejsca przebywania oraz aby łączność ta była permanentna.  Komunikacja taka będzie wykorzystywała technologie Wi-Fi, 3G oraz WiMAX.

Niezależnie od tego oczekuje się aby przynajmniej część urządzeń   MID posiadała GPS oraz technologię mobilnej telewizji. 

VoIP też będzie

W projekcie MID obecne jest też założenie ułatwienia dostępu do darmowych połączeń VoIP (np. Skype-to-Skype) oraz połączeń wideo.  W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć, że Intel intensywnie rozmawia o wprowadzeniu urządzeń MID z głównymi telekomami światowymi . które, jak gracze globalni będą miały do wiele do powiedzenia w sprawie.

Projektowanie przyszłości MID

Założenia Intela wskazują, że światowa wielkość rynku urządzeń MID to około 130 milionów końcowych użytkowników w 2013 roku. Wiąże się to z planami wprowadzenia przez Intel następnej generacji procesorów nazywanych kodowo Moorestown i planowanych na lata 2009/2010 kiedy MID zacznie wchodzić na rynek. Kluczowym hasłem jest tu "Zawsze połączony" (Always Connected) co jest  jednym z warunków funkcjonowania MID. Właśnie więc platforma Moorestown będzie szczególnie wspierać technologie łączności bezprzewodowej  - 3G, WiMAX, GPS, Bluetooth oraz Mobile TV.

Intel Atom - informatyczny TDI

Procesor Intel Atom taktowany w przedziale od 800MHz do 1,86 GHz notuje zużycie energii na poziomie od 160 do 220 mW zaś w stanie uśpienia (zajętości ) pobór mocy wha się od 80 do 100 mW. Jest to efektem zastosowania wielu unikalnych technologii zarządzania energią m.in. CMOS, Enhanced Intel SpeedStep czy proces C6.

 Intel Atom jest więc odpowiedzią technologii procesorowej na energetyczne problemy świata – podobną był dekadę temu silnik Diesla w technologii TDI. Oszczędność i wydajność to dwie główne cechy Intel Atom.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej