Strona główna / Na czasie / Komputery stacjonarne ze wsparciem technicznym producenta
poniedziałek 10 listopad 2008 | Torsten Gustaffsson
Komputery stacjonarne ze wsparciem technicznym producenta
Kupno czy systematyczna wymiana komputerów w firmie jest tylko pierwszą częścią kosztu. Jako następna pozycja pojawia się natychmiast koszt obsługi, serwisu i wsparcia technicznego rozumiany jako całościowy proces opieki nad użytkownikiem. Mimo, że w przypadku nowego sprzętu opieka nie rodzi często kosztu fakturowego to jest kosztem wyliczalnym gdyż zużywa czas pracowników. Dlatego Dell wprowadza pilotażowy serwis zdalnego serwisowania końcowych komputerów gdzie sama fizyczna obecność autoryzowanego serwisu nie jest konieczna.  
Tagi: dell, intel, serwer, firma,

Producent komputerów Dell wprowadza nowy standardwraz z nową linią komputerów stacjonarnych dla firm. "Według badań Gartner Group, zabezpieczony i sprawnie zarządzany komputer może być o 42 procent tańszy w utrzymaniu niż taki, którym się nie zarządza. Wraz z nowymi produktami, wprowadzamy dziś do oferty Dell bezpieczne i łatwe do zarządzania rozwiązania typu end-to-end. Pozwalamy przy tym klientom na elastyczne korzystanie z rozwiązań, które wykraczają poza tradycyjne modele IT” - mówi Darrel Ward, dyrektor Dell Product Group.

Proces ograniczania kosztów

Innowacje w nowych systemach OptiPlex dotyczą wsparcia serwisowego, zarządzania systemem, bezpieczeństwa i energooszczędności. Innowacje te umożliwiają uproszczenie codziennych operacji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów operacyjnych.

Linia OptiPlex kładzie nacisk na:

Trwałość

- komputer jest montowany fabrycznie, wstępnie skonfigurowany i dostarczany zgodnie z wymaganiami klienta; cykl życia do 36 miesięcy;

Dbałość o ekologię

- projekt maksymalizujący wydajność energetyczną; komponenty plastikowe uzyskane z recyklingu w wybranych liniach; opakowanie nadające się do przetworzenia; szczególnie wysoka wydajność energetyczna w wybranych liniach

Elastyczne usługi wsparcia technicznego

- oferta profesjonalnego wsparcia technicznego Dell ProSupport obejmuje: konfigurację dostosowaną do kompetencji IT użytkownika; aktywne zapobieganie usterkom i błyskawiczne reagowanie aby uniknąć przestojów w pracy komputera; wsparcie dla specjalistycznych aplikacji i technologii; wsparcie typu tech-to-tech: udowodniono, że oferowane usługi redukują usterki techniczne i krytyczne przestoje w pracy komputera; oferta obejmuje też wprowadzone ostatnio usługi ochrony zasobów i danych.

4 linie komputerów stacjonarnych

OptiPlex 960, OptiPlex FX160, OptiPlex 760 oraz podstawowy model serii 360.

OptiPlex 960 może zużywać do 43 procent energii mniej w porównaniu z poprzednią generacją desktopów OptiPlex; pomoc serwisowa jest średnio o 28 procent szybsza niż w porównywalnych systemach HP i o 43 procent niż w systemach Lenovo; opcjonalne rozwiązanie QuietKit redukuje szumy aż o 60 procent. Komputer jest dostępny w trzech wersjach obudowy: miniwieża, desktop i small form factor.

Ceny od 2300 zł PLN netto

OptiPlex 760 zapewnia standardowy poziom bezpieczeństwa, wydajności i zużycia energii; wsparcie serwisowe dostępne średnio 22 procent szybciej niż niż w porównywalnych systemach HP i 38 procent szybciej niż w systemach Lenovo.

Ceny od 1600 zł PLN netto.

OptiPlex 360 rozwiązania techniczne ułatwiają prowadzenie biznesu i zapewniają podstawowy poziom wydajności biurowej.

Ceny od 1100 zł PLN netto.

OptiPlex FX160 wspiera wbudowane i ładowane z sieci systemy operacyjne w rozwiązaniach zwirtualizowanych.

Ceny od 2300 zł PLN netto.

Zdalny serwis - na początek w USA

Dell rozszerza gamę elastycznych rozwiązań IT ( Flexible Computing Solutions, FCS) o dostępne z każdego miejsca na świecie usługi: On-Demand Desktop Streaming oraz najnowszą - Virtual Remote Desktop (dostępną na razie tylko w Stanach Zjednoczonych).

Rozwiązania FCS oparte są na działaniu w sieci i wykorzystują wirtualizację. Klienci mogą korzystać z nich w sposób elastyczny, dostosowując do swoich potrzeb. Zachowują przy tym całkowitą kontrolę nad danymi i zarządzaniem aplikacjami. Odbywa się to bez widocznych dla użytkownika strat w wydajności i sprawności pracy komputera.

Elastyczne rozwiązania IT

On-Demand Desktop Streaming - przetwarzanie danych odbywa się na komputerze stacjonarnym, podczas gdy dane są przechowywane na partycjonowanym serwerze w centrum danych.

Virtual Remote Desktop - zdalny wirtualny pulpit, centrum danych przechowuje i przetwarza dane oraz umożliwia dostęp do środowiska graficznego z rozmaitych urządzeń i lokalizacji.

Stacja graficzna do montażu w szafie rackowej - dedykowana zdalna stacja robocza; rozwiązanie dla użytkowników poszukujących dużej wydajności przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa, pozwala na podłączenie się do dedykowanego komputera Dell Precision R5400 znajdującego się w centrum danych z wykorzystaniem technologii PC-over-IP.

Zdalne zarządzanie i personalizacja

"Dzięki nowym elastycznym opcjom Dell Global Services nasi klienci mogą korzystać z nowych systemów OptiPlex w takim zakresie, w jakim sobie tego życzą, także ze wszystkimi aplikacjami i oprogramowaniem, jeśli zachodzi taka potrzeba. Pozwala to na oszczędności rzędu aż 87 procent w przeliczeniu na czas pracy administratorów systemu. Nie ma również konieczności zajmowania się sterownikami czy obsługą aplikacji" - mówi Raj Kushwaha, wiceprezes Dell Global Services.

Obrazy sa ładowane do systemu już procesie produkcji (ImageDirect) - pozwala to na bezpieczne tworzenie, ładowanie i zarządzanie obrazami w ramach zakupionego w Dell systemu. Opcja całkowicie zintegrowana z systemami produkcji Dell, dzięki czemu obrazy ładowane są już w trakcie procesu produkcji.

Wsparcie dla aplikacji (Application Packaging) - pozwala działom IT na efektywne zarządzanie, rozlokowywanie, instalowanie i odinstalowanie aplikacji co może znacząco zmniejszyć koszty zarządzania i wsparcia dla aplikacji.

Usługi odzyskiwania zasobów i recyklingu - systemy recyklingu umożliwiają odzyskiwanie materiałów stanowiących wartość oraz eliminację przestarzałych zasobów w sposób przyjazny dla środowiska.

Dostępność produktów i usług

Nowe komputery stacjonarne OptiPlex, elastyczne rozwiązania FCS (Virtual Remote Desktop dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych) i ImageDirect oraz usługi personalizacji, wsparcia, odzyskiwania zasobów i recyklingu dostępne są na całym świecie bezpośrednio poprzez firmę Dell oraz partnerów.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej