Strona główna / Na czasie / Miliardowa mysz komputerowa
środa 03 grudzień 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Miliardowa mysz komputerowa
To już czterdzieści lat jak mysz komputerowa jest z nami! Będąca przedłużeniem ręki w sferze komunikacji z komputerem popularna myszka jest niezbędnym narzędziem pracy miliardów użytkowników. W tym roku mija okrągła rocznica wynalazku.

Dziś na rynku pojawiła się miliardowa mysz komputerowa wyprodukowana przez firmę Logitech. Na początku grudnia mija również 40 lat od publicznej prezentacji pierwszej myszy komputerowej Doug’a Engelbart’a. W przeciągu czterech dekad urządzenie przeszło szereg rewolucyjnych transformacji i powszechnie zagościło na biurkach na całym świecie. Przyjmuje się, że rzesza użytkowników komputerów to już miliard ludzi a według przewidywań firmy badawczej Gartner do 2014 r. ich grono się podwoi.

Ze Szwajcarii do Doliny Krzemowej

Historia Logitech i myszy komputerowej rozpoczęła się w latach 80-tych, od tego czasu firma stała się pionierem w rozwoju tego urządzenia. Założony w 1981 roku, w niewielkim mieście Apples w Szwajcarii, Logitech bardzo szybko związał się ze światowym centrum nowych technologii w Dolinie Krzemowej. W 1985 w sprzedaży detalicznej znalazła się pierwsza mysz komputerowa firmy, a już 11 lat później Logitech świętował wprowadzenie na rynek 100 milionowego „gryzonia”. Obecnie myszy Logitech sprzedawane są w ponad 100 krajach na całym świecie, a firma produkuje ich średnio 376 tysięcy dziennie, co daje 7,8 milionów każdego miesiąca.

„Od pierwszego kliknięcia Logitech P4 w 1982 roku, myszy Logitech odgrywały jedną z kluczowych ról w rozwoju komputerów osobistych – powiedział Gerald P. Quindlen, Prezes firmy Logitech. „ Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci ewoluował sposób korzystania z komputerów. Z narzędzia typowo biznesowego, komputery stały się urządzeniami ściśle związanymi z naszym życiem prywatnym. Prawdziwej rewolucji doświadczyła też sama mysz komputerowa – w przeciągu ostatnich pięciu lat Logitech wprowadził na rynek pierwszą na świecie mysz laserową, hiper-szybki scroll oraz nano-odbiorniki o wielkości zaledwie 8 mm.”

Najnowsze produkty Logitech, takie jak „powietrzna” mysz Logitech MX Air czy miniklawiatura Logitech diNovo Mini są przykładami tego, czego możemy się spodziewać po przyszłych innowacyjnych pomysłach inżynierów Logitech.

„Obecnie trzon produkcji stanowią tradycyjne myszy oraz klawiatury, jednakże rozwój cyfrowych multimediów stwarza zupełnie nowe możliwości sterowania komputerem” - powiedział Rory Dooley, wiceprezes Logitech.

Sukces Logitech przypada właśnie w czterdziestą rocznicę publicznej prezentacji pierwszej myszy komputerowej co wydaje się być realizacją wizji Engelbart’a, wynalazcy urzadzenia.

Logitech

Firma Logitech, założona w 1981 roku, projektuje, wytwarza i sprzedaje osobiste urządzenia peryferyjne, dzięki którym ludzie mogą efektywnie pracować, bawić się i komunikować w cyfrowym świecie. Logitech International to szwajcarska spółka giełdowa (SWX i Nasdaq). Firma ma zakłady produkcyjne w Azji oraz biura w największych miastach Ameryki i Europy.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej