Strona główna / Na czasie / Przyszłość na dysku zewnętrznym
sobota 06 grudzień 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Przyszłość na dysku zewnętrznym
Stały wzrost pojemności przestrzeni dyskowych jest wymuszony coraz większymi wymaganiami wynikającymi z potrzeb oprogramowania, wagą plików multimedialnych, powszechnym wykorzystaniem Internetu i technologii mobilnych. Producenci dostarczają coraz pojemniejsze dyski twarde, co szczególnie w notebookach, napotyka bariery techniczne. Rozwiązaniem jest rozwój zewnętrznych dysków twardych.

Bezpieczeństwo, pojemność, wygoda

Zewnętrzny dysk twardy posiada szereg przewag nad urządzeniem zabudowanym wewnętrznie w komputerze. Dysk zewnętrzny dodaje nowe możliwości komputerowi bez ingerencji w wewnętrzne układy i samą zabudowę.

W zależności od potrzeb można użytkować zewnętrzny dysk twardy poczynając od dowolnej pojemności – cecha ta jest określana przez użytkownika i determinowana potrzebami. Dzisiejsza technologia gwarantuje dostęp do wielokrotności pojemności nawet 500 GB. Dalej, zewnętrzny dysk twardy może zostać wzbogacony o oprogramowanie szyfrujące co znakomicie polepsza standardy bezpieczeństwa.

Archiwizacja

Takie rozwiązanie sugeruje się szczególnie dla firm, które oprócz mobilnych komputerów muszą jeszcze przechowywać dane na bezpiecznych nośnikach. Zewnętrzny dysk jest takim bezpiecznym miejscem. Archiwizacja jest przecież wymogiem prawnym i formalnym prowadzenia działalności gospodarczej. Archiwizacja wiąże się też z problemem tworzenia kopii zapasowych – czyli tzw. backupem. Posiadanie zewnętrznego dysku twardego (lub kilku w miarę potrzeb) pozwala w stosownym czasie i częstotliwości dokonywać zapisów właśnie na takim dysku. Kopia bezpieczeństwa z danymi wrażliwymi jest przez to oddzielona – również fizycznie – od danych macierzystych. Rozwiązanie takie poprawia bezpieczeństwo danych.

Warto też wspomnieć o wygodzie zewnętrznych dysków twardych polegającej na możliwości przenoszenia urządzeń. Oznacza to, że archiwum firmy jest łatwe do przeniesienia, czy choćby zabezpieczenia w innym pomieszczeniu.

Oferta Samsung

Samsung Electronics wprowadza nowe zewnętrzne dyski twarde z serii S. W skład serii wchodzą 2,5” dyski S2 Portable oraz 1,8” dyski S1 Mini. Nowe urządzenia wyróżniają się wyjątkową obudową, nadającą im oryginalnego, stylowego wyglądu: elegancki błyszczący przód został połączony z imitującymi naturalną skórę wykończeniami tylnej części dysku.

„Niezwykle szybki, 20% roczny wzrost sprzedaży w segmencie notebooków, przyczynił się do wzrostu popularności zewnętrznych dysków twardych, które pozwalają na swobodne przechowywanie danych” - powiedział Tae-Yeop Oh, wiceprezes działu Samsung Electronics odpowiedzialnego za promocję nośników pamięci.

„Najnowsza seria Samsung S powstała z myślą o klientach, którzy szukają ogólnodostępnych dysków zewnętrznych oferujących największą pojemność i nowoczesne wzornictwo.”

Niskie zużycie energii

Dzięki umieszczeniu kontrolera USB wewnątrz zwykłego twardego dysku, udało się stworzyć produkt o zdecydowanie mniejszej podstawie. Umieszczenie złącza USB w urządzeniu zmniejsza także wagę oraz redukuje pobór zużywanej mocy. Dodatkowo w dysku zainstalowano inteligentny program oszczędzania energii, który monitoruje pracę urządzenia i jeśli tylko nie jest ono używane przez 5 kolejnych minut, automatycznie przełącza napęd w tryb „uśpienia”, w którym pobór mocy jest mniejszy.

Automatyczny backup

Dodatkowe rozwiązania i technologie zastosowane w dyskach Samsung z serii S, sprawiają że są to nośniki prawdziwie wielofunkcyjne. Funkcja automatycznej kopii zapasowej pozwala użytkownikowi zaprogramować archiwizację, która zostanie wykonana natychmiastowo lub po określonym czasie – w zależności od życzenia klienta. Funkcja SecretZone chroni ważne pliki oraz informacje w formie kodowanego zapisu AES-128bit lub AES-256bit. Prywatne dane właściciela dysku są dodatkowo zabezpieczone hasłem SafetyKey, które dba o ich poufność. Użytkownik w każdej chwili może także sprawdzić ilość wolnego miejsca na dysku przy pomocy specjalnego wskaźnika.

Przenośne dyski Samsung z Serii S dostępne są w rozmiarze 2,5” oraz 1,8”. Większy dysk S2 Portable, waży 154g i oferuje pojemność 160, 250, 320 lub 500 GB. W porównaniu z innymi dyskami 2,5” Samsung S2 jest mniejszy o 17% a także bardziej energooszczędny, zużywa bowiem do 30% mniej energii niż konkurencyjne rozwiązania. Kompaktowy dysk S1 Mini 1,8” oferuje pojemność 120 lub 160 GB przy wadze zaledwie 91g.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej