Strona główna / Na czasie / Miliony kupują mimo recesji
czwartek 11 grudzień 2008 | Jan Petersen
Miliony kupują mimo recesji
Polska jest potęgą w e-handlu. Rzesza kupujących rośnie. Dzieje się tak bo Internet dostarcza już wszystkiego co chce klient. Można obejrzeć towar bez konieczności udawania się do sklepu. Można usłyszeć co sądzą inni o moim wyborze. Można do woli porównywać wszelkie towary. Raporty statystyczne tylko potwierdzają trend.
Tagi: internet, firma, www,

Prawie dwa miliony Polaków zrobi w tym roku zakupy świąteczne w Internecie. Z badań D-Link Technology Trend, przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie D-Link wynika, że sklepy online obsłużą w okresie świątecznym o 65% więcej klientów niż przed rokiem. Wśród kupowanych w Internecie prezentów najwięcej jest kosmetyków, odzieży, książek i filmów oraz zabawek.

Miliony przychodzą do e-sklepu

Według badań D-Link Technology Trend  zakupy w sieci robi co trzeci polski internauta (32%). Z handlu elektronicznego skorzystało w ciągu minionego roku ponad 4,2 mln klientów to o milion więcej niż w 2007 roku, gdy zakupy w sieci deklarowało 28% badanych internautów. Szczyt zakupów internetowych przypada na dwa ostatnie miesiące w roku. W  listopadzie i grudniu sklepy online muszą obsłużyć prawie dwa miliony klientów, którzy szukają świątecznych okazji.   

Wygoda, wygoda!

Polacy udają się na internetowe zakupy przede wszystkim ze względu na korzystniejsze ceny niż w tradycyjnych sklepach (jest taniej - odpowiada 50% klientów) oraz wygodną formę (nie muszę wychodzić z domu - 49%). Co trzeci ankietowany (31%) twierdzi, że w Internecie znajduje bogatszy asortyment towarów, a prawie co czwarty (23%) przyznaje, że zakupy online są dla niego receptą na brak czasu. Internetowi klienci przed zakupem coraz częściej sugerują się radami innych osób umieszczanymi w komentarzach (obecnie 77%, przed rokiem 69%). Natomiast rzadziej kierują się porównywarkami cen (obecnie 53%, w 2007 roku, 77%).

Nie boją się oszustów

Autorzy badania D-Link Technology Trend spytali także Internautów, którzy nie wydają pieniędzy w sieci, o powody ich decyzji. Ankietowani najczęściej wymieniali brak możliwości obejrzenia towaru przed zakupem (28%) oraz brak wiedzy związanej z e-handlem (26%). Znacznie mniej Polaków niż przed rokiem boi się nieuczciwych sprzedawców - w badaniu z 2007 roku taką odpowiedź wskazało 33%, obecnie 26% ankietowanych. Na kolejnych miejscach wskazywane są obawy związane płatnościami (13%), brak osobistego kontaktu ze sprzedawcą (10%) oraz strach przed niedostarczeniem przesyłki na czas (9%).

Aukcje wygrywają

Internetowi klienci najczęściej (82%) kupują w polskich serwisach aukcyjnych (np. Allegro). Do zakupów w sklepach online przyznaje się obecnie 32% klientów, o pięć procent więcej niż przed rokiem. Wśród nabywanego asortymentu dominują kosmetyki (39%), odzież i obuwie (32%), książki i filmy (30%), zabawki (25%), biżuteria (22%), sprzęt komputerowy (20%) i płyty CD (18%). Internautom mającym do wyboru różne sposoby płatności za zakupy w sieci, najbardziej odpowiada przelew z konta bankowego (61%) lub płatność za pobraniem (48%). Pozostałe formy płatności (np. specjalne karty do transakcji w Internecie, klasyczne karty kredytowe, serwisy pośredniczące typu PayPal) wybierane są sporadycznie przez 1-2% klientów.

e-firmy powinny rozwijać akcję informacyjną

Michał Derdzikowski, D-Link Polska:

"W dziedzinie handlu elektronicznego Polskę trudno nawet porównywać do najbardziej internetowo rozwiniętych Państw Europy. Wśród pierwszej dziesiątki państw, które dominują w e-handlu, współczynnik klientów internetowych do wszystkich Internautów wynosi ponad 80%. W Polsce - 32%. Oznacza to, że w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji niemal każdy Internauta miał już do czynienia z zakupami w sieci. U nas ledwie co trzeci. Nasz rynek handlu internetowego nie wykorzystuje potencjału jaki daje ponad 13 mln użytkowników sieci. Co prawda liczba klientów rośnie, ale tempo tego wzrostu jest powolne. Podczas gdy w ciągu roku liczba internautów wzrosła o 1,5 mln, liczba osób wydających w Internecie pieniądze; ledwie o milion. Wciąż prawie 70% użytkowników boi się zakupów w sieci, a internetowi przedsiębiorcy tych obaw nie potrafią skutecznie rozwiać. Internauci przyznają wprost, że czują się niedoinformowani w temacie e-handlu, czują strach przed płatnościami elektronicznymi oraz wciąż choć trzeba przyznać, że coraz rzadziej boją się nieuczciwych sprzedawców. Postawę co najmniej 40-50% Internautów można określić jako: chciałbym, ale boję się. Tym ludziom należy pomóc przełamać opory, choćby szeroką akcją informacyjną prowadzoną w Internecie. Takich działań ze strony e-przedsiębiorców na razie brak."

Zagraniczne aukcje zwyżkują

Kuba Antoszewski, Millward Brown SMG/KRC:

"Rok 2008 nie jest przełomowy, widać raczej łagodny trend wzrostowy zainteresowania zakupami w sieci. W ostatnim badaniu D-Link Technology Trend zauważyć można interesującą zmianę w stosunku do wyników z roku ubiegłego. Spadło nieco zainteresowanie porównywarkami cen, zaś wzrosła rola opinii innych internautów przy podejmowaniu decyzji zakupowych. O 4% więcej internatuów niż w roku ubiegłym zrobiło już lub zamierza robić zakupy przedświąteczne w Internecie. Co ciekawe, wzrosło w porównaniu z analogicznymi wynikami z roku ubiegłego zainteresowanie zakupami na aukcjach zagranicznych. Wyniki badania pokazują, że cena, czynnik z pewnością niezwykle istotny i decydujący o rosnącej liczbie e-konsumentów, zaczyna ustępować miejsca kwestii wiarygodności produktu i sprzedającego. Świadczy o tym znacząco rosnąca rola opinii innych internautów przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Można również podejrzewać, że za wzrostem popularności serwisów zagranicznych (mimo osłabionej złotówki) stoi większe zaufanie do dojrzałych zagranicznych rynków internetowych"

Badanie, próbka

Badanie D-Link Technology Trend poświęcone zakupom w Internecie przeprowadzono w dniach 20-28 listopada 2008 na reprezentatywnej grupie 1001 dorosłych Polaków. D-Link Technology Trend to cykliczne, kwartalne badanie nastawienia Poaków do nowych technologii. Realizowane jest na zlecenie firmy D-Link przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC.  Badanie prowadzone jest w oparciu o bezpośrednie wywiady ankieterskie w domach respondentów na ogólnopolskiej próbie ok. 1000 osób, reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 15+.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej