Strona główna / Na czasie / Kryzys dobry dla Polski  
czwartek 08 styczeń 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Kryzys dobry dla Polski  
Kryzys Polski nie dotknie, przynajmniej w IT. Dell ogłosił właśnie, że produkcja z irlandzkiego Limerick zostanie przeniesiona do Łodzi. Firma oczekuje, że wraz z zamkniętymi liniami produkcyjnymi ubędzie prawie 2 tysiące etatów. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w polskich firmach Dell'a. Konkurencja nie będzie miała lekko.

Partnerzy Della też się przenoszą

Dell przeniesie produkcję komputerów z Limerick do Łodzi oraz partnerów produkcyjnych dla klientów z regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA) w ciągu najbliższego roku. Przeniesienie firm partnerskich może oznaczać dalszy wzrost znaczenia biznesowego i zatrudnienia w parku technologicznym Della w Łodzi. Jak uczy doświadczenie, powstanie czy rozwój jednej firmy szybko generuje wzrost zatrudnienia i aktywności wśród podmiotów działających na tym samym terenie.

Redukuje aby było lepiej dla klienta

Przeniesienie produkcji będzie się odbywało stopniowo w 2009 roku i jest jednym z kroków podejmowanych przez Dell w celu upraszczania procesów, podniesienia produktywności, redukcji kosztów i poprawienia satysfakcji klientów. Podejmowane działania są częścią planu mającego przynieść 3 miliardy dolarów oszczędności, który firma ogłosiła w ostatnim roku i są wynikiem wnikliwej analizy globalnej infrastruktury logistyczno-produkcyjnej.

„Jesteśmy dumni z 18 lat doświadczeń firmy będącej jednym z największych producentów w Irlandii”-  powiedział Sean Corkery, wiceprezydent Dell ds. operacyjnych i produkcji w regionie EMEA. „Jest to trudna decyzja, ale niezbędna w celu zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku i poprawy satysfakcji klientów w regionie”.

1900 zwolnionych w 12 miesięcy

Dell spodziewa się redukcji zatrudnienia w Limerick o około 1900 osób w ciągu następnych 12 miesięcy. Pierwsi pracownicy opuszczą firmę w kwietniu a pełne przeniesienie produkcji spodziewane jest na styczeń 2010 roku. Zwalniani pracownicy otrzymają atrakcyjne odprawy oraz pomoc w znalezieniu nowej pracy.

„Pracownicy dotknięci zwolnieniami będą traktowani w sposób szczególny. Zostanie im zaoferowana wszelka możliwa pomoc tak, aby zmiany dotknęły ich w jak najmniejszy sposób” - powiedział Sean Corkery. „Doceniamy wsparcie ze strony irlandzkiego rządu oraz mieszkańców Limerick, jakie otrzymaliśmy przez te wszystkie lata”.

Produkcja w Łodzi – inne aktywności zostają Made in Ireland

Pracownicy Dell w Limerick będą nadal koordynować produkcję, logistykę oraz zaopatrzenie w regionie EMEA jak również zajmować się projektami z zakresu rozwoju produktów i inżynierii przemysłowej. Global Innovation Solutions Centre oraz EMEA Command Centre pozostaną w Limerick. Dell utrzyma również działy sprzedaży, marketingu i wsparcia technicznego znajdujące się w Cherrywood w okolicach Dublina.

Dell w Łodzi wyrasta więc na jeden z największych tego typu zakładów produkcyjnych w Europie.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej