Strona główna / Na czasie / Nowe szaty Intela
poniedziałek 09 luty 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Nowe szaty Intela
Intel zapowiada dalszy rozwój technologii SoC czyli System on Chip, oraz kontynuację technologii  45 nm. Priorytetem pozostanie również technologia WiFi, oraz rozwiązania mające na celu powstanie urządzeń klasy MID czyli Mobile Internet Device. Konkurencja firmy Intel zaczyna mieć problem.
Tagi: intel, procesor, mobile,

Cele Intela wydają się oczywiste: dalsze wykorzystanie architektury procesorowej do zastosowań praktycznych i utrzymanie pozycji lidera w branży. Służyć temu mają najwyższe standardy produkcyjne procesorów. Ekonomiczne rozwinięcie Prawa Moore’a polega dziś na tym, że gdy liczba mikroprocesorów rośnie ich cena proporcjonalnie spada, maleją też wymiary  zewnętrzne. Porównanie poprzednich technologii pokazuje, że obecnie stosowana platforma Nehalem wchłonęła wiele odrębnych komponentów z poprzednich epok technologicznych. Technologia procesorowa Nehalem zawiera m.in. zapomniany dzisiaj co-procesor czy kontrolery pamięci.   

ATOM integruje

Technologia SoC wykorzystując takie rozwiązania jak  Atom Core, daje szansę upakowania wielu funkcjonalności w jednym układzie scalonym. W jednym zintegrowanym chipie pracują m.in. układy odpowiedzialne za poszczególne rodzaje pamięci (high density memory, high speed memory), regulację poboru mocy czy układ komunikacji bezprzewodowej.    

Radiowa rewolucja WiFi

Intel zakłada, że obecne standardy komunikacji WLAN oraz WWAN przejdą w technologię konfigurowalną CMOS wspomaganą antenami odbiorczymi o regulowanej charakterystyce. Obecnie anteny zbierające sygnał są urządzeniami pasywnymi. Zmiana technologii anten na regulowalną, spowoduje, że faktyczny dostęp do sieci będzie możliwy „w dowolnym czasie, gdziekolwiek, przez kogokolwiek”.

Trzeba przyznać, że wizja pełnej mobilności z dostępem do Internetu „wszędzie” jest ekscytująca. Takie podejście spowoduje, że sam dostęp do sieci będzie automatyczny i nie obarczony koniecznością posiadania dużej wiedzy technicznej. Dziś bowiem wielkim problemem jest przyjazność obsługi i komunikacji z siecią. Wizja Intela idzie więc w kierunku uproszczenia.

Jakie urządzenia jak szybko

Praktycznie rewolucja technologiczna Intela może oznaczać, że następna generacja komunikacji WLAN  będzie prostsza i mniej podatna na zakłócenia. Standardem stanie się komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami jak monitory, PDA czy drukarki przez technologię Wi-Fi. Epoka drutu i kabla odejdzie do przeszłości.

Mówi się o technicznej możliwości bezprzewodowego przesyłania plików typu DVD z prędkością 3 GB/s w czasie mniejszym niż 15 sekund. Pierwszy konwerter ADC (analog to digital converter) w technologii 45 nm CMOS pozwala na przesył 7 bitowy z prędkością 2,5 GB/s.

W konsekwencji efektem pozytywnym dla użytkownika będzie bez wątpienia niższy koszt eksploatacji energetycznej urządzeń oraz wzrost ich sprawności.

Co to takiego SoC?


 

Podobne artykuły
  • Nowy wymiar mobilności

    Wymiar ma znaczenie szczególnie jeżeli jest to urządzenie w klasie netbooków i służy gł...
  • Atom do komórek

    Inwestycja Intela w technologię oszczędzająca energię okazuje się strzałem w ... dwunas...
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej