Strona główna / Na czasie / Intel zapowiada wyścig zbrojeń
czwartek 19 luty 2009 | Robert Kamiński
Intel zapowiada wyścig zbrojeń
Kryzys najwyraźniej nie zagraża komputerom, gdyż jak zapowiedział Paul Otellini, President & CEO Intela, koncern dokona w latach 2009-10 największej w historii inwestycji - zainwestuje około 8 miliardów dolarów w 32 nanometrowy proces produkcji.
Tagi: intel, procesor,

W trakcie wczorajszej konferencji w San Francisco Intel zaprezentował - nowe, działające - wykonane w procesie technologicznym 32 nanometrów procesory do komputerów mobilnych i stacjonarnych. Nowa rodzina procesorów oznaczona nazwą kodową Westmere trafi na rynek w IV kwartale tego roku.

Dwa rdzenie i cztery wątki

Standard wyznaczony na dziś to 2 rdzenie i 4 wątki, ale na roadmapie Intela mamy już zapowiedź kolejnej mikroarchitektury kryjącej się pod nazwą kodową Sandy Bridge.

Korzyści dla użytkownika wydają się oczywiste - zwiększona wydajność i mniejszy rozmiar rdzenia procesora to w przypadku komputerów mobilnych dłuższa i bardziej wydajna praca na baterii. W odniesieniu do desktopów i serwerów znaczący wzrost wydajności. Nowością jest również nowy chip ze zintegrowaną  obsługą grafiki i kontrolerem pamięci.

Zgodnie ze strategią tik-tak Intela za 2 lata możemy spodziewać się technologii 22 nm, zaś w 2013 – 16 nanometrów.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej