Strona główna / Na czasie / Prezes T-Mobile stawia na Internet
wtorek 17 luty 2009 | Marek Jaślan z Barcelony
Prezes T-Mobile stawia na Internet
Jeden z największych operatorów komórkowych na świecie, niemiecki T-Mobile, do którego należy polska sieć Era nie obawia się kryzysu. Jej szef wierzy, że wzrost przychodów z mobilnego Internetu zrekompensuje firmie straty z rynku połączeń głosowych, gdzie ostra konkurencja i regulacje unijne w sprawie stawek MTR (opłat za połączenia międzyoperatorskie) powodują spadek cen.

Nie sądzę, żeby klienci nawet w obliczu kryzys zaczęli drastycznie ciąć swe wydatki telekomunikacyjne, bo stanowią one zaledwie średnio 3 proc. ich budżetu domowego” – mówi Hamid Akhavan, prezes T-Mobile Interntional. Podkreśla on, że ubiegły rok był dobry dla tego operatora w dużej mierze dzięki temu, ponieważ klienci coraz intensywniej korzystali z usług transmisji danych.

„W końcu 2008 r. notowaliśmy trzykrotnie wyższy ruch internetowy w naszej sieci w porównaniu z tym samym okresem 2007 r. Przychody z tego tytułu w naszej grupie wzrosły w ubiegłym roku o 45 proc. i sięgnęły 1,5 mld euro” – mówi Akhavan.  

Internet uratuje przychody T-Mobile

Podkreśla on też, że aż o 53 proc. wzrosła liczba klientów serwisu internetowego udostępnionego przez T-Mobile., która sięgnęła 5,9 mln osób.  Zapowiada on, że jego firma będzie rozwijać swój mobilny serwis internetowy i udostępniać swym abonentom widżety, czyli małe aplikacje do smartfonów pozwalające na łatwy i wygodny  dostęp do różnego rodzaju usług, np. społecznościowego  Facebook. Obecnie w internetowym serwisie T-Mobile jest ponad sto takich widżetów, ale tw tym roku liczba ta ma znacząco wzrosnąć

Netbooki napędzają sprzedaż mobilnego Internetu

„Wzrostowi popularności mobilnego Internetu sprzyja też rosnąca sprzedaż netbooków, czyli tanich minilaptopów służących głównie do łączenia się z siecią . Sami sprzedaliśmy już 60 tys. takich urządzeń” – mówi szef T-Mobile.

Z iPhone klient idzie do Internetu  

„Wielkim sukcesem dla nas było wprowadzenie do sprzedaży iPhone’a, bowiem jak wynika  z naszych badań aż 86 proc. użytkowników tego smartfona łączy się z Internetem regularnie, tj., przynajmniej cztery razy tygodniowo” - mówi Hamid Akhavan. Nie chciał on jednak zdradzić ile telefonów Apple’a do tej pory sprzedał niemiecki operator.

„Wierzę, że na wiosnę przekroczymy barierę milion sztuk” – stwierdził tylko.

Android od 23 lutego w Polsce

Duże nadzieje T-Mobile wiąże też ze sprzedażą wprowadzonego niedawno na rynek telefonu G1 systemem operacyjnym Android opracowanym przez Google. 23 lutego będzie on dostępny także oficjalnie w Polsce w sieci Era.

„W tym roku wprowadzimy na pewno także następne telefony z Androidem. Jednym z naszych partnerów, z którymi będziemy je rozwijać będzie chińska firma Huawei– zapowiada szef T-Mobile.

Wzrost popularności mobilnego Internetu wymusza też na T-Mobile inwestycje w rozwój sieci.

„Będziemy prowadzić intensywne testy  sieci NGMN (Next Generation Mobile Network) opartej na technologii LTE (Long Term Evolution)” – mówi Akhavan.  

Podkreśla on, że ubiegłoroczne testy tej technologii przeprowadzone w Bonn wypadły bardzo pomyślenie.

„Umożliwia ona pobieranie danych z prędkością do 170 Mbit/s, a wysyłanie z szybkością 50 Mbit/s; oczywiście w warunkach idealnych” – mówi Hamid Akhavan.

Komórka dla firmy

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej