Strona główna / Na czasie / Atom do komórek
środa 04 marzec 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Atom do komórek
Inwestycja Intela w technologię oszczędzająca energię okazuje się strzałem w ... dwunastkę. Teraz przyszła pora na adaptowanie technologii procesorów Atom do szeroko rozumianych urządzeń mobilnych, m.in. telefonów komórkowych oraz samochodów.

 

Intel ogłosił, że dodaje cztery nowe, unikatowe wersje procesorów Intel Atom i dwa nowe kontrolery systemowe do swojej linii produktów biznesowych. Nowe produkty z serii Intel Atom Z5xx oferują opcje temperaturowe klasy przemysłowej, a także różne rozmiary obudowy lepiej przystosowane do samochodowych urządzeń informacyjno-rozrywkowych, telefonów multimedialnych, ekotechnologii i innych zastosowań.

Atom ekspansywny


Ekspansja Intela na kilku nowych segmentach rynku jest w dużej mierze zasługą energooszczędnych procesorów Atom, które wprowadziły popularną architekturę IA do systemów osadzonych, takich jak samochodowe urządzenia informacyjno-rozrywkowe (IVI), rozwiązania automatyki przemysłowej oraz telefony multimedialne. Ponadto produkty te zmieniają oblicze rynku dzięki postępom w zintegrowanej grafice 2D i 3D, akceleracji wideo oraz obsłudze wielu systemów operacyjnych, w tym kilku wersji Windows i Linux.

"Dzięki tym modelom procesory Intela trafią do nowych urządzeń oraz klientów, którzy opracowują energooszczędne produkty przeznaczone do pracy w szerokim zakresie temperatur. Spełnienie potrzeb środowisk osadzonych i nowych segmentów rynku odegra kluczową rolę w dostarczaniu niezbędnej łączności i funkcjonalności, ponieważ ocenia się, że liczba urządzeń podłączonych do Internetu wzrośnie do 15 miliardów w 2015 roku" - powiedział Doug Davis wiceprezes Intela.

Mały, oszczędny

Intel Atom to najmniejszy procesor Intela, z najmniejszymi na świecie i najbardziej energooszczędnymi tranzystorami. Intelowski dział systemów osadzonych, który liczy sobie już 30 lat, skupia się na maszynach i urządzeniach, które oferują funkcje obliczeniowe i internetowe, ale nie są tradycyjnymi komputerami biurkowymi, laptopami ani serwerami. Intel oferuje 7-letni cykl użytkowania w dziedzinach, które wymagają rzadszego odświeżania produktów, takich jak IVI.

"Intel jest dobrze znany z innowacji, więc cieszymy się, że wprowadza nowe, energooszczędne procesory Intel Atom przeznaczone do systemów samochodowych. Procesory Intel Atom i platforma programowa Microsoft Auto przybliżą nową erę zaawansowanych rozwiązań samochodowych" - powiedział Greg Baribault dyrektor ds. zarządzania produktami w dziale Automotive Business Unit firmy Microsoft.

Seria procesorów Intel Atom Z5xx przeznaczona jest nie tylko do systemów samochodowych, ale również do nowej kategorii internetowych urządzeń komunikacyjnych, które Intel nazywa telefonami multimedialnymi, a które w istocie są rozbudowanymi urzadzeniami mobilnymi opratymi na protokole IP i umożliwiającymi odmiejscowione korzystanie z serwisów internetowych czy cyfrowych albumów foto.

Aby przyspieszyć rozwój tej kategorii urządzeń, Intel przedstawił dziś platformę  referencyjną telefonu multimedialnego, która ma ułatwić wprowadzanie nowych urządzeń na rynek. Platforma referencyjna obejmuje schematy oraz zweryfikowane stosy oprogramowania.

Nowe produkty będą dostępne w drugim kwartale tego roku.

Nowe szaty Intela

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej