Strona główna / Na czasie / Czy spółka z prowincji  uruchomi w Polsce telewizję przez komórkę?
poniedziałek 09 marzec 2009 | Marek Jaślan
Czy spółka z prowincji  uruchomi w Polsce telewizję przez komórkę?
Polscy operatorzy komórkowi szykowali się, że we wrześniu 2009 zaczną świadczyć usługi telewizji komórkowej swym klientom. Tymczasem spotkała ich przykra niespodzianka, utworzona przez nich spółka Mobile TV przegrała przetarg na rezerwację częstotliwości z zakresu 470-490 MHz , która umożliwi świadczenie usług telewizji mobilnej w technologii DVB-H.

 

„Telewizja  Zamość” zwycięża

Zwycięzca przetargu spółka Info-TV-FM z Zamościa deklaruje, że uruchomi takie usługi w tym roku w 10 miastach w Polsce.   Jednak może mieć z tym spore kłopoty, bo nie jest pewne  czy czterech największych operatorów komórkowych, którzy przegrali przetarg będzie chciało w tym zakresie współpracować ze spółką ze wschodniej „prowincji”.

 Info-TV- FM, które  wygrało przetarg , zajmuje się radiodyfuzją, czyli przekazywaniem sygnału stacji telewizyjnych i radiowych. Spółka z Zamościa zaoferowała znacznie wyższą cenę od konkurenta za częstotliwości  – 15 mln zł. W efekcie w konkursie zorganizowanym przez UKE zgromadziło blisko 300 punktów więcej niż Mobile TV. Info- TV –FM musi w tym tygodniu zadecydować czy zapłacić tę kwotę za częstotliwości. Nieoficjalnie mówi się, że operatorzy komórkowi nie będą chcieli zadeklarować chęci współpracy ze spółką z Zamościa, a to oni mają klientów i bez nich trudno sobie wyobrazić możliwość ruszenia z usługą telewizji cyfrowej. A gdy Info-TV-FM nie wyłoży 15 mln zł, to częstotliwości mogą paść ich łupem, chyba, że UKE powtórzy przetarg.

Prezes Info-TV-FM optymistą

Oficjalnie Zbigniew Gumuliński, prezes Info-TV-FM jest dobrej myśli.  

„Zgodnie z postanowieniami konkursu INFO-TV-FM będzie operatorem hurtowym. Stąd nasza wola współpracy ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w ten segment rynku, operatorami komórkowymi, nadawcami i operatorami sieci nadawczych. Jestem przekonany, że uzgodnimy warunki współpracy z kluczowymi operatorami telefonii komórkowej,  co pozwoli zrealizować cele biznesowe wszystkim uczestnikom rynku mobilnego w Polsce” – zapewnia prezes Gumuliński.

Magna Polonia daje miliony

Według jego szacunków do 2012 roku wydatki związane  z tą inwestycją wyniosą na około 200-300 mln zł. Finansowanie tego projektu ma zapewnić spółce INFO-TV-FM jego strategiczny udziałowiec – fundusz Magna Polonia notowany na  warszawskiej giełdzie. Jeśli Info-TV-FM ostatecznie zdecyduje się wyłożyć 15 mln zł za częstotliwości na mobilną TV będzie miała prawo do wykorzystywania zarezerwowanych częstotliwości na terenie 31 miast do końca maja 2015, a potem na terenie całego kraju do końca 2023 roku.

Wszystko rozstrzygnie się w 2012

Według ekspertów przełomowym dla rozwoju telewizji komórkowej w Polsce może być rok 2012, kiedy odbywać się będą Euro 2012 w Pilce nożnej.  Takie imprezy stanowią bowiem  duże rzesze klientów do skorzystania z takie j usługi.

Dowodzi tego przykład Korei, gdzie w zeszłym roku głownie za sprawą igrzysk olimpijskich w Pekinie liczba użytkowników mobilnej telewizji wrosła o blisko 60 proc. i na koniec 2008 r. korzystało z niej 17,25 mln Koreańczyków.  Korea jest obok Japonii drugim krajem  gdzie mobilna telewizja jest tak szeroko rozpowszechniona.  Jednak model na zasadzie jakiego ta usługa tam funkcjonuje byłby trudny do przeniesienia gdzie indziej.

Jaki model biznesu mobileTV w Polsce?

W inwestycje umożliwiające wdrożenie tej technologii mocno zaangażowały się rządy tych krajów. Dlatego też usługi mobilnej telewizji w tych krajach są dostępne bezpłatnie. Nie ma jasności , ile taka usług mogłaby kosztować w Polsce. Według Anny Streżyńskiej, prezes UKE taki akceptowalny poziom dla polskiego klienta to kilkanaście złotych.

Mobilna telewizja w Korei

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej