Strona główna / Na czasie / Zdomenowane miejsca w Polsce
środa 25 marzec 2009 | Grzegorz Miłkowski
Zdomenowane miejsca w Polsce
NASK, krajowy rejestr domen, opublikował analizę regionalnego rozkładu rejestracji nazw w domenie .PL. Tym razem zagłębiając się aż do poziomu powiatowego. Mimo, że w Polsce istnieje 379 powiatów (powiaty ziemskie oraz powiaty grodzkie), ciężar rejestracji przesunięty jest w kierunku kilku największych miast. Jak zauważa jednak NASK, w powiatach, w których można zaobserwować wyższą gęstość zaludnienia oraz większy potencjał gospodarczy, również liczba rejestracji domen jest zdecydowanie większa.
Tagi: domena, internet, firma, www,

 

Na domenowej mapie Polski najbardziej liczy się Warszawa, w której została zarejestrowana co piąta domena z końcówką .PL. Kolejne miejsca nie są również niespodzianką – właściciele większości domen internetowych mieszkają w dużych miastach, m.in. Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Powiatowa Polska bez zapału do domen

Jak podaje NASK, najwięcej domen posiadają mieszkańcy miast na prawach powiatu, np. Warszawy (co piąta osoba) czy Krakowa i Wrocławia (około co dwudziesta osoba). Przeciwwagę dla tych „zdomenowanych” miejsc na mapie Polski stanowią powiaty kolneński i łomżyński w województwie podlaskim oraz powiat lipski w województwie mazowieckim, w których zarejestrowano jedynie 0,01% wszystkich polskich domen. Nie stanowią one jednak wyjątku, gdyż w ponad 200 powiatach liczba domen nie przekracza 0,1%.

http://www.dns.pl/news/mapa_woje_powiaty_mn_z_klawiszami.swf

„Wyniki analizy nie zaskakują. Największy odsetek posiadaczy domen zamieszkuje duże miasta, w których również dostępność internetu jest dużo wyższa niż w innych miejscach Polski. Dopóki szerokopasmowy dostęp do sieci nie stanie się powszechnym dobrem we wszystkich zakątkach kraju, nie ma co marzyć o wyrównaniu tych statystyk” – komentuje publikację NASK Katarzyna Gruszecka z 2BE.PL

Domeny ENUM kontra TEL


Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej