Strona główna / Na czasie / Premiera - polski Internet Explorer 8.0
czwartek 26 marzec 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Premiera - polski Internet Explorer 8.0
Gigant z Redmont wprowadza Internet Explorer 8.0 PL. Nie jest to nakładka z polską wersją językową ale pełna wersja narodowa. Wraz z partnerami projektu - Onet.pl, Allegro.pl i Nasza-Klasa.pl - Microsoft przygotowywał unikalną, polską wersję przeglądarki. Przełomowe wydarzenie w postaci ścisłej współpracy z polskimi partnerami nad przygotowaniem najnowszej wersji przeglądarki przyczyniło się do powstania produktu, który uwzględnia preferencje i przyzwyczajenia internautów w Polsce.

Explorer 8.0 – historyczny przełom

Internet Explorer 8.0 jest przełomowym produktem w historii przeglądarek Microsoft. Polski oddział firmy zdecydował się przy tej okazji nie tylko przygotować lokalną wersję językową, ale także dostosować funkcjonalność Explorera do wymagań polskich użytkowników.

„Nikt nie zna tak dobrze Internautów, jak największe serwisy w Polsce. Idąc tym tropem zdecydowaliśmy się zaproponować współpracę Grupie Onet.pl, Allegro i Naszej-Klasie byśmy mogli wspólnie stworzyć produkt realnie dostosowany do przyzwyczajeń i potrzeb polskiego użytkownika Internetu. To zupełny przełom w historii naszej firmy. Oddaliśmy produkt w fazie produkcyjnej naszym partnerom, by mogli dostosować go do wymagań swoich użytkowników” -  wyjaśnia Patryk Góralowski z polskiego biura Microsoft.

Podczas przygotowań partnerzy analizowali zachowania swoich użytkowników. Na tej podstawie zostały wprowadzone stosowne funkcjonalności. Częściami wspólnymi wprowadzonych zmian są spersonalizowane do każdego z serwisów partnerskich obiekty Web Slice, akceleratory oraz wyszukiwarki.

„Z przeglądarek internetowych Microsoftu korzysta 46 procent użytkowników serwisu Allegro.  Naturalną koleją rzeczy jest chęć dostarczenia im wygodnego narzędzia do przeglądania aukcji. Premiera nowego Internet Explorera przyniosła możliwość dostarczenia im takiego narzędzia. Nasi użytkownicy zobaczą, że nowa przeglądarka pozwoli im dużo wygodniej korzystać z naszego serwisu, a na tym nam zależy. Z drugiej strony pamiętajmy, że premiera tej przeglądarki to największe wydarzenie polskiego Internetu w tym roku” – powiedział Patryk Tryzubiak, rzecznik prasowy serwisu aukcyjnego Allegro.pl.

Dotychczas to serwisy internetowe były integrowane z przeglądarkami. Dzisiaj to Internet Explorer jest zintegrowany z serwisami. „Zdecydowana większość użytkowników portalu Nasza-Klasa korzysta z Internet Explorera. Dzięki ósmej wersji przeglądarki Internet Explorer dostęp do portalu będzie dużo łatwiejszy i pozwoli na lepszą interakcję pomiędzy użytkownikami” – mówi Adam Wesołowski.

W przypadku Naszej-Klasy zaimplementowana wyszukiwarka po zalogowaniu do serwisu będzie pozwalała wyszukiwać znajomych, którzy mają swoje profile wśród społeczności Naszej-Klasy. Wpisując znane nam informacje na temat kolegów, których poszukujemy, przeglądarka automatycznie zasugeruje osoby i pozwoli na przejście do ich profili.

Akceleratory usprawniają internautom poruszanie się po Internecie. Na przykład jednym kliknięciem możemy przesłać wiadomość znajomym z Naszej-Klasy z interesującym artykułem na Onet.pl lub ciekawą aukcję na Allegro. Jeżeli zainteresuje nas recenzja jakiegoś produktu, przy pomocy akceleratora jednym kliknięciem sprawdzimy czy jest oferowany na aukcjach Allegro. Jeżeli chcemy pogłębić naszą wiedzę o sprawie, której dotyczy czytany przez nas artykuł, to jednym kliknięciem w akcelerator otrzymamy zestaw wiadomości opublikowanych na ten temat na portalu Onet.pl

Obiekty Web Slice to z kolei możliwość obserwowania online bez potrzeby odświeżania obrazu zmian w danej części serwisu internetowego. Może to być skrzynka pocztowa Naszej-Klasy, dział wiadomości gospodarczych Onet.pl na pierwszej stronie portalu, czy interesująca aukcja na Allegro. Funkcja ta przypomina czytnik RSS, ale jej funkcjonalność i możliwości są znacznie  bardziej rozbudowane.

Wyróżniki nowego Explorera 8.0

Inteligentny pasek adresowy. Nowy pasek adresowy w Internet Explorerze 8 nie tylko dopasowuje adresy URL do historii przeglądanych stron. Przebudowano go w taki sposób, aby skuteczniej porównywał tekst wprowadzany przez użytkownika w polu adresu z tytułami w historii, a także z treściami stron zapisanych w zakładkach, eliminując przy tym duplikaty.

Usprawnione wyszukiwanie na stronie. Ulepszono sposób, w jaki użytkownicy wyszukują fragmenty tekstu w treści stron internetowych.

Znajdź na stronie - funkcję znajdź na stronie można wywołać na wiele sposobów: skrótem klawiaturowym Ctrl+F, klikając Znajdź na tej stronie w menu Edycja bądź korzystając z pola błyskawicznego wyszukiwania. Poniżej kart użytkownika pojawia się dodatkowy pasek narzędziowy, który nie zasłania żadnych tekstów na stronie.

Licznik wyników – usprawniona funkcja Znajdź na tej stronie pokazuje użytkownikowi ile razy poszukiwany tekst znajduje się na stronie.

Zaznaczanie wyników - funkcja Znajdź podświetla wszystkie miejsca na stronie, w których pojawia się poszukiwany tekst, dzięki czemu użytkownik może je błyskawicznie zlokalizować.

Przeprojektowana strona „Nowa karta”. Strona Nowa karta została w Internet Explorerze 8 przeprojektowana, umożliwiając użytkownikom wykonywanie typowych zadań za pomocą kliknięć w odnośniki na stronie.

Grupy kart. Gdy jedna karta zostanie otwarta z poziomu innej, wówczas przeglądarka wyświetli ją obok karty wyjściowej, zaś obydwie zostaną oznaczone kolorem, sygnalizującym użytkownikowi w jasny sposób, które karty zawierają powiązane treści.

Przywrócenie ostatniej sesji. Internet Explorer 8 umożliwia przywrócenie ostatniej sesji przeglądania z ostatniej zamkniętej kopii Internet Explorera. Funkcja ta przydaje się np. wówczas, gdy użytkownik przypadkowo zamknie przeglądarkę.

Szybsze i prostsze wdrożenie i zarządzanie dla specjalistów IT

Aktualizacja plików instalacyjnych (slipstreaming). Umożliwia wdrożenie Internet Explorera 8 i jego modyfikacji jako części obrazu systemu operacyjnego Windows Vista. Eliminuje to potrzebę oddzielnego instalowania przeglądarki. Jeżeli Internet Explorer 8 zostanie wdrożony w ten sposób, wówczas będzie zachowywał się jako część systemu Windows Vista, bez możliwości odinstalowania przez użytkowników. Poprawia to spójność i łatwość zarządzania firmowymi komputerami.

Uproszczony Internet Explorer Administration Kit. Aplikacja Internet Explorer Administration Kit przeznaczona jest dla specjalistów IT i służy do łatwej konfiguracji ustawień wdrożeniowych. W nowej wersji umożliwia modyfikację zakładek w menu Ulubione oraz import Akceleratorów. Funkcja ta dostępna jest obecnie jako beta w angielskiej wersji językowej, a po opublikowaniu aplikacji Internet Explorer Administration Kit pojawią się także kolejne języki.

Usprawnienia zasad grupy. Internet Explorer 8 daje administratorom IT narzędzia, za pomocą których mogą kontrolować i konfigurować funkcje przeglądarki, w tym akceleratory i wycinki sieci Web (obiekty WebSlice). Służy do tego ponad 100 nowych ustawień Zasad grupy, ułatwiających wdrażania, konfigurowanie i modyfikowanie przeglądarki. Wersja RC1 wprowadza wiele nowych obiektów Zasad grupy w takich obszarach jak ograniczenia połączeń, sesje InPrivate, tryb zgodności oraz akcje SmartScreen.

Usprawnienia dal programistów

Internet Explorer 8 poprawia wydajność wielu podsystemów Internet Explorera, takich jak parser HTML, przetwarzanie reguł kaskadowych arkuszy styli (CSS), manipulacja drzewem kodu strony, parser JScript, zarządzanie pamięcią i zbieranie nieużywanej pamięci (garbage collector), dzięki czemu programiści Web mogą łatwiej tworzyć atrakcyjne witryny.

CSS 2.1. W momencie udostępnienia finalnej wersji Internet Explorer 8 będzie w pełni zgodny ze specyfikacją CSS 2.1. Kompatybilność z CSS 2.1 sprawi, że projektanci i programiści stron będą mogli przygotować jeden kod, który będzie bez trudu poprawnie wyświetlany w różnych przeglądarkach. Microsoft przewiduje, że pomiędzy wersją RC1 a finalną zmiany będą minimalne, ale wprowadzi niezbędne korekty, wskazane przez społeczność programistów.

Usprawnienia DOM i HTML 4.01. Internet Explorer 8 usuwa wiele niezgodności występujących między przeglądarkami. Przykładowo, metody pobierania, ustawiania i usuwania atrybutów (get/set/remove) są teraz kompatybilne z innymi przeglądarkami. Programiści zauważą także znaczny wzrost wydajności w rozwiązaniach wykorzystujących technologie AJAX.

Wschodzące standardy. Internet Explorer 8 wprowadza rozwiązania z myślą o przyszłych standardach, takich jak przygotowany przez W3C standard HTML 5 Draft DOM Storage, Selectors API autorstwa Web Applications Working Group czy też obsługa zalecanej składni ECMAScript 3.1.

Nowe mechanizmy nawigacyjne dla aplikacji AJAX. Programiści mogą aktualizować stos przeglądarki wykorzystywany do nawigacji wstecz i do przodu, a także pasek adresowy bezpośrednio z poziomu aplikacji AJAX. Dzięki temu mechanizmy przeglądarki działają prawidłowo w aplikacjach AJAX-owych.

Acid2. Internet Explorer 8 prawidłowo przechodzi test Acid2.

Kompatybilność. Silnik układu strony zastosowany w przeglądarce Internet Explorer 8 jest bardziej zgodny ze standardami, dzięki czemu programiści mogą skupić się na przestrzeganiu standardów i tworzeniu pojedynczej strony dla wielu różnych przeglądarek. Programiści mogą jednak sami zdecydować, kiedy chcą przebudować swoje serwisy pod kątem nowego, zgodnego ze standardami silnika. Internet Explorer daje możliwość użycia silnika układu strony z przeglądarki Internet Explorer 7 poprzez wstawienie prostego znacznika meta w kodzie strony lub dodanie pojedynczego nagłówka http po stronie serwera.

Narzędzia deweloperskie. Narzędzia, które wcześniej były dostępne za pośrednictwem Internet Explorer Developer Toolbar, teraz są wbudowane bezpośrednio w Internet Explorera 8, a ich funkcjonalność została poszerzona. Narzędzia te służą do szybkiego wyszukiwania błędów w kodzie HTML, CSS i JScript przy pomocy środowiska graficznego. Programiści mogą błyskawicznie lokalizować i usuwać problemy, ponieważ narzędzia dają głęboki wgląd w strukturę DOM. W wersji RC1 pojawiła się teraz przydatna opcja w menu, pozwalająca wybrać aplikację służącą do podglądu kodu źródłowego strony.

Nowe funkcje pozwalające sięgać poza stronę

Akceleratory. Dają natychmiastowy dostęp do przydatnych dla użytkowników usług internetowych z każdej odwiedzanej strony. Z drugiej strony, programiści zyskują prosty sposób na powiększenie zasięgu swoich usług. Akceleratory przyspieszają poruszanie się po sieci, ponieważ umożliwiają uruchamianie usług online bez opuszczania bieżącej strony sieci Web.

Wycinki sieci Web (obiekty WebSlice). Programiści mogą oznaczyć fragmenty strony jako obiekty WebSlice, dając użytkownikom możliwość monitorowania potrzebnych im informacji w trakcie przeglądania innych miejsc w Internecie. Przeglądarka wskazuje, które wycinki zostały zaktualizowane. Wystarczy jedno kliknięcie na pasku Ulubionych, aby zobaczyć bogatą wizualnie prezentację wycinków, umożliwiających przejście do pełnej strony.

Ulepszone pole szybkiego wyszukiwania. Pole szybkiego wyszukiwania w Internet Explorerze 8 jest bardziej pomocne, ułatwiając użytkownikom wyszukanie interesujących ich treści i zwiększając prawdopodobieństwo otrzymania trafnych wyników. W miarę, jak użytkownik wpisuje poszukiwaną frazę, otrzymuje przygotowane przez wyszukiwarkę sugestie, łącznie z obrazami. Ponadto pole szybkiego wyszukiwania uwzględnia wyniki z listy ulubionych zakładek użytkownika oraz z historii przeglądania. W wersji RC1 pojawiła się możliwość szybkiego przełączenia między ulubionymi wyszukiwarkami. Wystarczy jedno kliknięcie w ikonę poniżej sugerowanych zapytań do wyszukiwarki.

Tryb InPrivate. Uruchomienie trybu InPrivate sprawia, że dane oraz prywatne informacje użytkownika nie zostaną zapisane lokalnie na komputerze, z którego korzysta, a także przez zewnętrzne podmioty, które mogłyby mieć możliwość śledzenia użytkownika w sieci. Nowością w wersji RC1 jest możliwość niezależnego korzystania z dwóch dostępnych funkcji (Blokowanie InPrivate lub Filtrowanie InPrivate).

Przeglądanie InPrivate. Włączenie funkcji Przeglądanie InPrivate sprawia, że historia, tymczasowe pliki internetowe i pliki cookie nie zostaną zapisane na komputerze użytkownika. W wersji RC1 włączenie tej funkcji powoduje automatyczne zablokowanie pasków narzędzi i rozszerzeń. Ponadto użytkownicy mają możliwość automatycznego usuwania historii przeglądanych stron w momencie zamykania przeglądarki.

Filtrowanie InPrivate. Funkcja ta, znana w wersji Beta 2 pod nazwą Blokowanie InPrivate, pomaga chronić prywatność, dając użytkownikowi możliwość zablokowania treści pochodzących od zewnętrznych podmiotów, mogących śledzić i gromadzić dane o zachowaniach użytkowników w Internecie. Użytkownicy otrzymują odpowiednie powiadomienie i mogą sami wybrać, które z takich podmiotów zablokować, a którym umożliwić działanie. Nowością w wersji RC1 jest możliwość ręcznego ustawienia progu w przedziale od 3 do 30 w Ustawieniach Filtrowania InPrivate.

Widok zgodności. Niektóre strony internetowe zaprojektowane dla starszych przeglądarek mogą nie wyświetlać się poprawnie w Internet Explorerze 8, który – domyślnie – renderuje treści w sposób jak najbardziej zgodny ze standardami. Dlatego nową przeglądarkę wyposażono w przycisk Widoku zgodności, którego wciśnięcie powoduje wyświetlenie tych stron zgodnie z zamierzeniem projektantów. Umożliwia to łatwe usunięcie problemów z wyświetlaniem, takich jak np. przesunięte menu, obrazy czy tekst.

Lista Widoku zgodności. Użytkownicy Internet Explorera 8 mogą pobrać listę znanych witryn, które najlepiej przeglądać w trybie Widoku zgodności. Po przejściu na jedną z takich stron Internet Explorer automatycznie wyświetli ją w Widoku zgodności, nie czekając aż użytkownik uruchomi ten tryb ręcznie.

Odzyskiwanie po awarii. Jeżeli jedna z kart aktywnych w Internet Explorerze 8 ulegnie awarii, wówczas zostanie automatycznie przywrócona , podobnie jak wszelkie informacje potencjalnie wprowadzone przez użytkownika na stronie (np. podczas pisania wiadomości e-mail lub wypełniania formularza).

Usuwanie historii przeglądania. Internet Explorer 8 ulepsza funkcję do usuwania historii przeglądania, dając użytkownikom możliwość skasowania plików cookie, historii i innych danych, zachowując je jednocześnie dla ulubionych stron użytkownika.

Filtr SmartScreen. Nowy filtr, będący rozwinięciem filtru phishingowego (chroniącego przed wyciekiem danych osobowych) firmy Microsoft. Chroni przed szerszą gamą zagrożeń phishingowych i przed stronami, które próbują wczytać na komputer użytkownika złośliwe oprogramowanie. Filtr SmartScreen jest teraz prostszy w obsłudze, ponieważ ulepszono interfejs użytkownika i komunikaty ostrzegawcze, mające zapobiegać wchodzeniu na strony potwierdzone jako niebezpieczne.

Zapobieganie atakom typu ClickJacking. Nowością w Internet Explorerze 8 jest funkcja, umożliwiająca właścicielom stron internetowych umieszczenie w nagłówku strony specjalnego znacznika, pomagającego wykrywać i zapobiegać atakom typu ClickJacking. Jest to luka, w której cyberprzestępcy podsuwają użytkownikom pozornie niewinne strony internetowe, jednak kliknięcie na nich może spowodować wyciek poufnych informacji, takich jak nazwy użytkownika bądź hasła.  Internet Explorer 8 wykrywa strony stosujące ten znacznik i wyświetla użytkownikom nowy ekran błędu, informujący, że właściciel treści nie zgadza się na ich prezentowanie w ramce. Jednocześnie przeglądarka da użytkownikowi opcję otworzenia danych treści w nowym oknie.

Filtr Cross-site scripting (XSS). Ataki XSS plasują się w czołówce metod służących do przełamania zabezpieczeń serwerów internetowych i aplikacji webowych. Internet Explorer 8 wyposażony jest w filtr XSS, który potrafi dynamicznie wykrywać ataki XSS typu 1 (odbicie). Pomaga to chronić użytkowników i systemy przed atakami, w efekcie których mogłoby dojść do ujawnienia informacji, wykradzenia plików cookie, kradzieży kont/tożsamości lub innych prób podszycia się pod użytkownika bez odpowiednich uprawnień.

Mechanizm Data Execution Prevention (DEP). Mechanizm DEP, włączony domyślnie w Internet Explorerze 8 w systemie Windows Vista z dodatkiem Service Pack 1, to zabezpieczenie, które pomaga chronić komputer przed uszkodzeniami powodowanymi przez wirusy i inne zagrożenia. Jego działanie polega na zablokowaniu niektórym rodzajom kodu możliwości zapisu w pamięci wykonawczej.

Cross-Document Messaging (XDM). XDM to bardzo bezpieczna metoda dwukierunkowej komunikacji między różnymi dokumentami przy zachowaniu obopólnej zgody. Internet Explorer 8 oferuje także metodę toStaticHtml oraz wbudowaną obsługę notacji obiektowej JavaScript, co pozwala bezpiecznie oczyszczać dane bez poświęcana wydajności.

Cross-Domain Requests (XDR). Komunikacja między domenami stanowi integralny element programowania z użyciem technik AJAX i tworzenia aplikacji łączących wiele różnych serwisów. Internet Explorer 8 oferuje obiekty XDomainRequest, które mogą posłużyć do bezpieczniejszego odpytywania publicznych zasobów z serwerów znajdujących się pod inną domeną. Mechanizm XDR sprawdza teraz nagłówki Access-Control-Allow-Origin pod kątem konkretnych adresów URL. Obsługuje także symbole wieloznaczne (wildcards). Dane pochodzące z innych domen
są dostępne tylko wówczas, gdy serwer sygnalizuje wprost, że chce udostępniać dane pomiędzy domenami. Pomaga to chronić serwery przed atakami.

Podświetlanie domen. Internet Explorer 8 zaznacza pogrubioną czcionką nazwę domeny w adresie URL wyświetlanym w pasku adresowym. Ułatwia to użytkownikom zorientowanie się, na jakiej są witrynie i pomaga uniknąć stron próbujących wyłudzić od użytkownika informacje. Nazwa domeny wyświetlana jest w kolorze czarnym, wyróżniając się na tle innych znaków w adresie URL, wyświetlanych na szaro.

Kontrolki ActiveX uaktywniane dla konkretnej strony. Uaktywnienie kontrolek ActiveX tylko dla wybranych witryn (SiteLock) zmniejsza potencjał do ataku, ponieważ kontrolki takie mogą działać tylko w obrębie domeny, z której zostały oryginalnie zainstalowane. Dzięki temu użytkownicy i administratorzy mogą zarządzać tym, gdzie kontrolki ActiveX mają prawo być wykonywane.

Kontrolki ActiveX uaktywniane dla konkretnego użytkownika. Jest to mechanizm, pozwalający twórcom kontrolek ActiveX pisać je w taki sposób, aby dostępne były one tylko dla użytkownika instalującego je w systemie, a nie dla wszystkich użytkowników danego systemu. Zapewnia to innym użytkownikom dodatkową ochronę przed złośliwymi lub źle napisanymi kontrolkami.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej