Strona główna / Na czasie / Komórkowa walka na przenoszenie numerów
środa 15 kwiecień 2009 | Marek Jaślan
Komórkowa walka na przenoszenie numerów
Nasycenie na rynku komórkowym w Polsce już dawno przekroczyło 100 proc., co oznacza, statystycznie że jest więcej aktywnych kart SIM niż Polaków. W tej sytuacji operatorzy komórkowi chcą pozyskać nowego abonenta muszą go zabrać konkurentom. Dlatego zaczynają mocno zachęcać klientów do przeniesienia numeru do ich sieci.

Taką kampanię zaczynają właśnie Play i operator wirtualny Carrefour Mova. 

„Potencjał jest tu ogromny. W Hiszpanii rocznie swe numery między operatorami przenosi około 2 mln klientów. W Polsce w ubiegłym roku z tej usługi skorzystało niecałe 200 tys. osób” – mówi Bartosz Dobrzyński, dyrektor marketingu w Playu.

Play przeniesie abonenta sam

W ubiegłym roku w ten sposób Play zdobył 50 tys. klientów. W tym roku ten wynik ma być jednak znacznie lepszy Chris Bannister, prezes Playa ujawnił  niedawno, że obecnie klienci przenoszą do tego operatora około 7-10 tys. numerów z innych sieci miesięcznie.  

„Rozpoczynamy kampanię promocyjną , w której będziemy informować klientów, że wystarczy jeden podpis by przenieść się do naszej sieci” – mówi Bartosz Dobrzyński.

Dlatego tez akcja będzie prowadzona pod hasłem „Jeden podpis”. Każdy kto będzie chciał  przejścia do Playa z własnym numerem będzie musiał w salonie tego operatora wypełnić tylko odpowiedni wniosek i  podpisać umowę na świadczeniu usług przez tą sieć. Resztę formalności bierze na siebie operator.

Play daje na czas tej procedury numer zastępczy, z którego można skorzystać i  w którym minuta rozmowy kosztuje 39 groszy. Play będzie też zwracać koszty procedury, które będzie można wykorzystać na dodatkowe połączenia oraz oferować inne bonusy. Jak bowiem wynika z badań operatora klienci obawiają się kosztów tej operacji. Drugi problem przy przeniesieniu numeru to fakt, że przenoszony numer może być przez pewnie czas nieaktywny. To trwa zazwyczaj do sześciu godzin, ale może przedłużyć się do doby. Operatorzy starają się, aby ta nieaktywność przypadała na godziny nocne.

Carrefour Mova odda opłatę za przeniesienie

Podobną taktykę ogłosiła  sieć Carrefour Mova, gdzie koszt przeniesienia numeru w wysokości  50 zł operator będzie  oddawać w doładowaniach. Aby otrzymać zwrot tej opłaty wystarczy doładować swoje konto kwotą 50 zł w ciągu 6 miesięcy od daty zmiany operatora. W momencie doładowania konta  kwotą 50 zł klient otrzymuje dodatkowe 50 zł na rozmowy do wszystkich sieci. Jeśli ktoś doładuje konto kwotą 25 zł w jednym miesiącu i 25 zł w kolejnym miesiącu to zwrot 50 zł otrzyma przy drugim doładowaniu, kiedy suma wszystkich zasileń wyniesie łącznie 50 zł.

Także jak w Playu, proces przeniesienia został zautomatyzowany i maksymalnie uproszczony. Wystarczy, że klient złoży dyspozycję zmiany numeru przez formularz dostępny na stronie internetowej: www.carrefourmova.pl.

Play postanowił też, ze jego klienci, którzy chcą przenieść numer do konkurencji będą to mogli zrobić bezpłatnie.

„Liczymy, że na podobny krok zdecydują się konkurenci” – mówi Bartosz Dobrzyński. Tym bardziej, ze takie rozwiązanie przewiduje nowela prawa telekomunikacyjnego, które niebawem ma wejść w życie.

Play idzie na wojnę

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej