Strona główna / Na czasie / Google ma juz swój własny wykop
poniedziałek 27 kwiecień 2009 | Jakub Krzysztof Szymaniak
Google ma juz swój własny wykop
Rosnąca popularność serwisów, których twórcami są jego użytkownicy np. Digg.com, Reddit.com czy polski Wykop.pl, zachęciła producenta wyszukiwarki Google do stworzenia What's popular.
Tagi: google, firma, internet, www,

What's popular nie jest jeszcze serwisem – nie zawiera m.in. kanału RSS, ale nowy gadżet dostępny na stronie  iGoogle ma ku temu silne predyspozycje.

Przedsiębiorco lansuj się sam

iGoogle to spersonalizowana strona, na której jej autorzy – użytkownicy, mogą zamieszczać różne elementy, takie jak zegar, aktualną pogodę, nagłówki wiadomości, listę rzeczy do zrobienia, najpopularniejsze filmy, gry, e-nowinki, linki do ciekawych stron. Każdy taki wpis podlega ocenie innych użytkowników, którzy głosując mają wpływ na ogólna punktację. Czołówka czyli najwyżej oceniane wpisy, znajdują się na stronie głównej serwisu. Nowa usługa What's Popular dostępna właśnie na iGoogle daje użytkownikom  możliwość sortowania listy linków według daty, popularności, preferowanej zawartości np. pod kątem zdjęć czy filmów video. Użytkownicy mogą sami zmienić tytuły i opisy linków, a wybrane informacje publikować anonimowo. What’s Popular to także „monitoring” wyszukujący najciekawsze dla danego użytkownika informacje zawarte w serwisach Google News, Google Reader czy Youtube.

Aby dodać What's popular do iGoogle kliknij w link:

Polska wersja dobra do promowania się w sieci

Tradycyjne media nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb konsumentów, zwłaszcza tych niszowych, które w prasie, radiu czy telewizji są spychane na dalszy plan. Nic więc dziwnego, że Internet stał się głównym źródłem poszukiwania informacji o produktach i usługach. Liczba i szybkość treści tworzonych przez konsumentów wyprzedza też informacje zamieszczane na firmowych witrynach. To w Internecie pojawiają się wątki, dyskusje czy blogi o firmach, produktach, usługach – mówiąc potoczne, to tam zapada „wyrok” czy warto z nich korzystać czy nie. Zanim więc konsument trafi na naszą WWW , zapozna się z setkami opinii „na nasz temat” zamieszczonymi przez użytkowników serwisów społecznościowych takich. 

Sprawiedliwie osądzeni

Najbardziej popularny  wśród polskich internautów agregator wiadomości  to  Wykop.pl. Jest doskonałym miejscem do zamieszczania i znajdowania najciekawszych informacji z Internetu. Zawiera m.in. najważniejsze wydarzenia z pierwszych stron gazet, niesamowite filmiki,  zniewalające zdjęcia, a co najważniejsze z marketingowego punktu widzenia  - opinie konsumentów zamieszczane na blogach. Każdy zarejestrowany użytkownik może dodać do Wykopu link, opatrując go tytułem i krótkim opisem np.” najlepszy e-sklep ze sprzętem AGD ” lub „ najgorsze badziewie sprzedają tutaj...”. Na każdy "wykop" czyli zamieszczoną informację, głosują użytkownicy oddając dodatnie lub ujemne głosy. Zamieszczona informacja trafia najpierw do "wykopaliska", skąd po uzyskaniu odpowiedniej liczby głosów, przechodzi na stronę główną i jest widoczna dla wszystkich użytkowników.

Wykop czyli reklama

Tak więc zamieszczanie wpisów na Wykop.pl. w wybranej kategorii może być świetną formą reklamy naszego serwisu WWW. Wpisy poddawane ocenie i dyskusji są darmową promocją – oczywiście o ile działamy bez zarzutu i mamy się czym pochwalić. Jednak nawet negatywne opinie mogą być wskazówką jak ulepszyć stronę czy funkcjonowanie e-sklepu – zamiast zastanawiać się dlaczego tracimy klientów, możemy dowiedzieć się czemu tak się dzieje.

Siła serwisów społecznościowych czyli 72%

W badani stopnia zaufania do opinii konsumenckich zamieszczanych w sieci, Polska znalazła się na piątym miejscu co oznacza, że 72 proc badanych uważa rekomendacje innych konsumentów zamieszczaną on-line za godna zaufania. Nasz kraj wyprzedziły Indie z wynikiem 73 proc, następnie Tajwan z wynikiem 76 proc., na pierwszym miejscy znalazła się Korea Południowa z 81 procentowym zaufaniem.

(Źródło The Nielsen Company, kwiecień 2007)

Inne badania potwierdzające związek między wydawaniem pieniędzy w sieci, a zaufaniem do opinii internautów, wykazały, że  39 proc. badanych osób zrezygnowało z zakupu produktu pod wpływem negatywnej opinii wydawanych on-line.

(Źródło PIPSOS, październik 2006).

Oznacza to, że na postawy konsumenckie mają wpływ nie tylko jak się  powszechnie uważa przekazy reklamowe z firmowych witryn, ale także opinie konsumentów zamieszczane na stronach takich jak Wykop.pl

Wykop.pl w liczbach

Według danych z kwietnia 2008, serwis Wykop.pl odwiedzało miesięcznie  ponad 650 tys. użytkowników, z czego ok. 30 000 było zarejestrowanych, natomiast już we wrześniu 2008r. było 900 tys. użytkowników (60 000 zarejestrowanych) i 13 mln odsłon. Aktualnie Wykop przekroczył liczbę 90 000 zarejestrowanych użytkowników.

Polskie mapy GooglePodobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej