Strona główna / Na czasie / Urzędnicy nie przygotowani do kontaktów elektronicznych z petentami
piątek 01 maj 2009 | Marek Jaślan
Urzędnicy nie przygotowani do kontaktów elektronicznych z petentami
Ministerstwo Finansów bardzo pozytywnie ocenia wprowadzenia od kwietnia możliwości rozliczania się podatników z fiskusem (PIT 37), co można robić bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z możliwości tej skorzystało już ponad 50 tys. osób. Jak jednak pokazują badania Centrum Adama Smitha  (CAS) wprowadzenie kolejnych tego typu usług nie będzie łatwo, bo administracja państwowa jest niegotowa do posługiwania się  narzędziami informatycznymi.

Centrum im. Adama Smitha  przy pomocy firmy SARE specjalizującej się w e-mail marketingu postanowił sprawdzić czy podatnicy mogą liczyć na szybkie i wyczerpujące odpowiedzi na pytania zadawane drogą elektroniczną. Urzędnicy niestety testu nie zdali.

Niedouczony czyli nierobotny

Spośród 51 mazowieckich Urzędów Skarbowych, do których skierowano zapytania dotyczące możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej, odpisało zaledwie 54 proc.. Oznacza to, że niemal co drugi e-mail pozostawał bez odpowiedzi.

Szybko też nie

Za zadowalającą trudno także uznać szybkość reakcji urzędników. Średnio na wiadomość trzeba było czekać 9 i pół dnia, a aż 54 proc. odpowiedzi spłynęło po ponad tygodniu.

Najlepszym refleksem wykazali się urzędnicy II US Warszawa-Śródmieście, US Warszawa-Bielany, US w Szydłowcu i US w Radomiu, którzy odpisali w dniu otrzymania zapytania. Najwięcej, bo ponad miesiąc , na odpowiedź potrzebował US Targówek.

Merytorycznie słabo

Niestety w wielu wypadkach informacje uzyskiwane drogą mailową różniły się między sobą, prawidłową odpowiedź z powołaniem się na odpowiednie przepisy przesłały zaledwie trzy Urzędy  Skarbowe. 17 Urzędów Skarbowych nie podjęło się interpretacji przepisów i odesłało do ministra właściwego do spraw finansów lub do biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku.  W pozostałych przypadkach udzielano niepełnej odpowiedzi, proszono o kontakt telefoniczny, odsyłano do innych urzędów.

„Problemów komunikacyjnych mogą także przysparzać podatnikom mało intuicyjne adresy e-mail, którymi posługują się urzędnicy (np. us1422@mz.mofnet.gov.pl) oraz fakt, że część odpowiedzi wysyłana jest z zupełnie innych maili niż te, na które były kierowane zapytania. Pozytywne natomiast jest to, że do danych kontaktowych poszczególnych Urzędów Skarbowych stosunkowo łatwo można dotrzeć przez Internet”  – mówi Natalia Paczóska z SARE, która koordynowała badanie.

Badanie Stowarzyszenia Komputer w Firmie”

O tym, że stan wykorzystania narzędzi  informatycznych na styku firma –urząd jest zły potwierdza też  raport stowarzyszenia „Komputer w firmie” , który był efektem badania przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku wśród małych i średnich firm.  

„Wydaje się, że w obszarach poddanych grze rynkowej wykorzystanie technik IT do komunikacji biznesowej rozwija się w sposób naturalny, czyli  zgodnie z potrzebami kooperujących firm. W sferze kontaktów z urzędami rozwój ten jest zakłócony technologicznym a przede wszystkim legislacyjnym zapóźnieniem administracji państwowej” – uważa dr Michał Goliński z katedry informatyki gospodarczej SGH.

Firmy liczą na państwo

Ankietowani przez stowarzyszenie „Komputer w firmie” przedsiębiorcy uważają jednak,  że państwo  ma na tym polu istotną rolę do odegrania. Jakie obszary e-administracji, którymi powinna się zająć władza są dla nich szczególnie istotne? 

Zdecydowanie na czele jest dostępność elektronicznych wzorów i formularzy dokumentów urzędowych, czego oczekuje  prawie 80 proc. ankietowanych. Wysoko na liście znalazł się też upowszechnienie e-podatków - 79,25 proc. Niewiele ustępuje im praktyczne uznanie elektronicznych form przesyłania i archiwizowania dokumentów (ponad 76 proc.), przy czym tak wysoką pozycję zawdzięcza prawdopodobnie skomplikowanym procedurom towarzyszącym legalnemu, w 100 proc. zgodnemu z prawem wystawianiu e-faktur.   

Zdaniem Centrum Adam Smitha trudno jednak liczyć na szybką poprawę na tych polach, bo odwlekanie zmiany systemu podatkowego i dokładanie kolejnych obowiązków pracownikom urzędów skarbowych, już dziś przeciążonych, może spowodować dalsze ograniczenie ich wydolności i sprawności.

Eksperci CAS podkreślają, że sprawna komunikacja elektroniczna jest potrzebna niemniej jednak dokładanie jej do kosztownego i nieefektywnego systemu podatków osobistych tylko podniesie jego koszty i zwiększy jego przeciążenie. Ich zdaniem jest to kolejny dowód na konieczność zmiany systemu podatkowego, który nie stanie się lepszy dzięki wykorzystaniu poczty elektronicznej.

MIŚ w sieci

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej