Strona główna / Na czasie / MID - jeszcze mniejszy netbook
wtorek 05 maj 2009 | Cezary Tchorek-Helm
MID - jeszcze mniejszy netbook
Netbooki zdobywając kolejne sektory rynku zbliżają się do granicy gdzie wielkość zmniejsza użyteczność urządzeń. Przyszłość mobilnych urządzeń pracujących w Internecie związana jest więc ze znacznie mniejszymi urządzeniami. Użytkownik oczekuje, że w niedalekiej przyszłości będzie miał możliwość korzystania - w biznesie oraz jako konsument - z urządzeń mieszczących się w kieszeni. Oznacza to miniaturyzację, niskie zapotrzebowanie na energię oraz przekątne wyświetlaczy poniżej 6 cali.

 

 

MID: mobilne urządzenia internetowe

Mobilne urządzenia internetowe (MID) to kategoria kieszonkowych urządzeń, które zapewniają pełnię funkcjonalności internetowych i pozwalają użytkownikom komunikować się, pracować oraz znajdować i udostępniać informacje. Kategoria MID składa się z urządzeń mobilnych z ekranem o przekątnej do 6 cali oraz uproszczonym interfejsem użytkownika, sprzedawanych w atrakcyjnej cenie. Silnikiem jest oczywiście procesor Intel Atom.

                      

Urządzenia MID dają wybór

Urządzenia MID są wygodne, wszechstronne i pozwalają korzystać ze wszystkich funkcji internetowych. Stanowią idealne uzupełnienie wydajnych laptopów i netbooków. Urządzenie MID jest odpowiednie dla użytkowników, którzy wymagają ultra przenośności oraz dostępu do najnowszych treści multimedialnych w Internecie. Ci, którzy potrzebują kreatywnego narzędzia do domu i do pracy, powinni zdecydować się na typowy laptop. Natomiast ci, którzy wymagają podstawowych funkcji, takich jak poczta e-mail, standardowe surfowanie po sieci oraz proste zadania obliczeniowe, mogą rozważyć kupno lekkiego netbooka z ekranem o rozmiarach takich, jak w przeciętnym laptopie.

 

Obsługuje wszystkie systemy operacyjne

Intuicyjny, przyjazny interfejs ma kluczowy wpływ na satysfakcję użytkownika urządzenia mobilnego, a szeroka gama oprogramowania zapewnia swobodę wyboru. Dlatego pierwszą generację Intelowskich urządzeń MID zaprojektowano pod kątem obsługi systemów Linux, Microsoft Windows Vista i Microsoft XP. Ponadto Intel współpracuje z Moblin.org i z Adobe (nad platformą Adobe Air) aby zaoferować użytkownikom urządzeń MID szeroki wybór systemów operacyjnych.

 

Jeśli chodzi o zgodność z istniejącym oprogramowaniem, urządzenia MID są zgodne z większością aplikacji PC dostępnych na rynku — komunikacyjnych, rozrywkowych i biznesowych. Użytkownik MID może odczytywać pliki DivX lub PDF i dysponuje mocą obliczeniową wystarczającą do obsługi treści multimedialnych.

 

Łączność

Urządzenia MID oparte na procesorze Intel Atom zaprojektowano tak, aby zapewniały użytkownikom łączność i rozrywkę bez względu na fizyczne położenie. intelowskie urządzenia MID spełniają potrzeby klientów dzięki obsłudze licznych opcji łączności bezprzewodowej. Większość urządzeń MID zapewni bezprzewodowy dostęp do Internetu przez Wi-Fi, sieci 3G albo WiMAX. Ponadto niektóre urządzenia MID będą oferować funkcje GPS i mobilną telewizję. Nowa kategoria małych, mobilnych urządzeń konsumenckich będzie również obsługiwać bezpłatne rozmowy głosowe i wideo między użytkownikami Skype oraz tanie połączenia VoIP w otwartych sieciach bezprzewodowych. Użytkownicy mobilni będą mogli prowadzić rozmowy oraz wysyłać natychmiastowe wiadomości.

 

 

Potencjał rynku dla MID

Jak pokazują badania, segment MID będzie stopniowo rósł dzięki coraz większemu zasięgowi Internetu oraz trendom przyspieszającym ten wzrost, takim jak sieci społecznościowe, treść generowana przez użytkowników oraz usługi zależne od lokalizacji.

 

Firma badawcza ABI (prognoza 2008) prognozuje, że dostawy urządzeń MID przekroczą 130 milionów sztuk do 2013 roku. Plany Intela dotyczące urządzeń MID uwzględniają platformę następnej generacji o nazwie kodowej „Moorestown”, która ma trafić na rynek na przełomie 2009 i 2010 roku (wyprodukowano już pierwsze należące do niej układy). Następna intelowska platforma MID umożliwi projektowanie komunikacyjnych urządzeń MID, obsługujących transmisję głosu i danych.

 

Intel Atom technicznie

Średni pobór mocy procesora Intel Atom wynosi około 160mW. Tak wysoki stopień energooszczędności i wydajności udało się osiągnąć dzięki kombinacji architektury Intela, nowej formule tranzystorów o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) oraz 45-nanometrowej technologii produkcyjnej. Pozwoliło to uzyskać najwyższą wydajność w segmencie procesorów o poborze mocy poniżej 3 W, doskonałą grafikę oraz możliwość dekodowania formatu Flash w celu zapewnienia najlepszych wrażeń internetowych w urządzeniach kieszonkowych.

 

Procesor Intel Atom zapewnia wysoką wydajność w zakresie częstotliwości taktowania 800 MHz – 1,86 GHz. Radykalne obniżenie zużycia prądu — mocy TDP (0,65W - 2,4 W), mocy średniej (160 - 220 mW)oraz mocy w stanie bezczynności (80 - 100 mW) — osiągnięto dzięki kilku przełomowym technologiom zarządzania zasilaniem, takim jak Intel Deep Power Down Power (C6), ulepszona technologia Intel SpeedStep, tryb CMOS, rozdzielone zasilanie wejścia-wyjścia oraz agresywne bramkowanie zegara.

 

Technologia HD obsługiwana

Układ Intel® System Controller Hub, który współpracuje z procesorem Intel Atom, to zaprojektowane od podstaw, ściśle zintegrowane rozwiązanie, które oferuje zaawansowaną, energooszczędną grafikę 3D, sprzętowe wspomaganie dekodowania wideo HD 720p i 1080i, dźwięk Intel High Definition Audio oraz kombinację mechanizmów wejścia-wyjścia znanych z komputerów stacjonarnych i kieszonkowych, takich jak PCI Express, host i klient USB oraz SDIO. Od sierpnia 2008 Intel wspiera standard Full HD (1080p, 30 klatek/sekundę) w układzie Intel System Controller Hub.

 

Następna platforma MID -2010

„Moorestown” – następna intelowska platforma MID, która ma wejść na rynek na przełomie 2009 i 2010 roku, będzie składać się z układu SOC („system w chipie”) o nazwie kodowej „Lincroft”, który integruje 45-nanometrowy procesor, obsługę grafiki, kontroler pamięci oraz kodowanie i dekodowanie wideo, oraz koncentratora I/O o nazwie kodowej „Langwell”, który obsługuje szereg portów umożliwiających podłączenie komponentów do łączności bezprzewodowej, zapisywania danych i wyświetlania obrazu.

 

Intel zamierza dziesięciokrotnie zmniejszyć jałowy pobór mocy platformy Moorestown w porównaniu z pierwszą generacją urządzeń MID opartych na procesorze Intel Atom.

 

Jedyna szansa Polski: inwestycje w IT

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej