Strona główna / Na czasie / Mobilność ponad wszystko
sobota 09 maj 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Mobilność ponad wszystko
Mobilne urządzenia internetowe (MID) i netbooki coraz bardziej upowszechniają mobilne przetwarzanie danych oraz intensywniejsze korzystanie z Internetu. Obserwujemy wreszcie pierwsze zastosowania mobilności, w których urządzenie mobilne staje się wrażliwe na kontekst czyli dostarcza nam informacji zależnych od tego, gdzie się znajdujemy i czego szukamy.

Ultraprzenośne rządzi

Notebooki to przenośne centra produktywności, które dobrze spełniają wymagania pracy wielozadaniowej, bez względu na to, czy przetwarzamy dane biznesowe, czy też edytujemy rodzinne zdjęcia. Kiedy jednak przychodzi nam przesiadać się z pociągu do pociągu i poruszać się po miejskiej dżungli, pojęcie ultraprzenośności nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Mobilna opieka zdrowotna

Zastosowanie urządzeń mobilnych w służbie zdrowia może przynieść duże zmiany w leczeniu pacjentów. Na przykład lekarz może w ciągu kilku sekund sprawdzić akta nowo przyjętego pacjenta dzięki tabletowi PC i bezprzewodowemu dostępowi do aplikacji. Dawniej, kiedy dostępne były tylko papierowe akta, było to bardziej czasochłonne. Dostępność przenośnych urządzeń medycznych i digitalizacja danych powinny poczynić szybkie postępy w ciągu następnego roku, uwalniając lekarzy od nużących zadań i pozwalając im skupić się na pacjentach.

Wirtualny lekarz

Intel Health Guide to osobisty asystent zdrowotny, który znacznie przewyższa systemy zdalnego monitorowania obecnie dostępne na rynku. Łączy on urządzenie pacjenta z interfejsem online, który wyświetla takie informacje, jak parametry życiowe i przypomnienia dla pacjenta, a ponadto umożliwia przeprowadzenie bezpośredniej wideokonferencji z pacjentem. Umożliwia lekarzowi zdalną interakcję z chorym i zapewnia dostęp do bieżących danych. Zaprojektowano go z myślą o pacjentach, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale cierpią na chroniczne schorzenia, takie jak niewydolność serca, cukrzyca, nadciśnienie i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dodatkową zaletą urządzenia jest to, że polepsza psychiczne samopoczucie pacjentów. Wiele osób nie chce iść do szpitala, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Dzięki Intel Health Guide mogą zostać w domu i korzystać z najlepszej opieki zdrowotnej. Urządzenie łagodzi też problemy spowodowane starzeniem się populacji i rosnącym wskaźnikiem chorób przewlekłych. W 2009 roku ten typ urządzenia może okazać się przebojem rynkowym.

Sieci społecznościowe na wynos

Sieci społecznościowe stały się już codziennością, a w Internecie regularnie pojawiają się nowe, zróżnicowane fora. Podobnie jak w przypadku innych zastosowań komputerów, współcześni użytkownicy lubią mieć je na wynos. W istocie firma Informa Telecoms przewiduje, że do 2012 roku niemal jedna czwarta (23%) użytkowników telefonów komórkowych będzie wykorzystywać je do celów społecznościowych (badanie z 2008). Wyraźnie widać rosnącą potrzebę stałego dostępu do sieci, ale jeszcze nie wszystkie serwisy społecznościowe są przystosowane do telefonów komórkowych. Urządzenia MID rozwiązują ten problem, ponieważ zapewniają obsługę wszystkich popularnych formatów internetowych.

Urządzenia wrażliwe na kontekst

Wyobraź sobie, że lądujesz w Moskwie. Podekscytowani drapaczami chmur i nieustannie pulsującym życiem w jednej z największych światowych metropolii dostrzegamy w końcu , że dla nie znającego go, język rosyjski jest nieprzenikniony symbole nic nie znaczą, dźwięków nie da się odszyfrować.

Jednak urządzenie MID z odpowiednim oprogramowaniem może tłumaczyć znaki na budynkach, menu w restauracjach i konwersacje. To nie fantastyka naukowa. Aplikacje, które oferują te rewolucyjne funkcje, są już dostępne. Aby jednak mogły działać w oparciu o technologie internetowe, wymagają urządzeń mobilnych z procesorami o większej mocy obliczeniowej i zużywającymi znacznie mniej energii. Na przykład kupujący będą mogli użyć aparatu w urządzeniu MID, aby wyszukać informacje o towarze, który chcą nabyć. Po prostu zrobią zdjęcie towaru, a MID wyszuka jego recenzje albo komentarze użytkowników.

Internet wszędzie i zawsze

Powszechna łączność szerokopasmowa jest tuż za rogiem. Dzisiaj osiągamy ażny etap w ewolucji sieci bezprzewodowych dzięki szerokopasmowej technologii WiMAX, która oferuje tanią, wielomegabitową łączność. To nie wszystko podwójna łączność Wi-Fi/WiMAX w notebookach z technologią procesorową Intel Centrino gwarantuje użytkownikom zawsze aktywne połączenie z siecią. Technologia WiMAX jest obecnie wdrażana w 133 krajach i 407 sieciach, a w 2009 roku możemy spodziewać się nowych ekscytujących wieści z Ameryki, Europy i Azji.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Zgubienie lub kradzież notebooka to zdarzenie nieprzyjemne samo w sobie, które w dodatku może mieć poważne konsekwencje. W przypadku firm, które często mają do czynienia z poufnymi informacjami konsekwencje bywają wręcz katastrofalne. Co gorsza, ankieta przeprowadzona w 2008 w Poneman Institute pokazała, że choć ponad 50% podróżujących użytkowników biznesowych przechowuje poufne dane firmowe w notebookach, to aż 65% w żaden sposób nie zabezpiecza się przed utratą lub kradzieżą notebooka.

Już niedługo administratorzy zyskają większą kontrolę dzięki możliwości zdalnego śledzenia notebooków niezależnie od lokalizacji i aktywnego zabezpieczania danych przed nieautoryzowanym dostępem. Sprzętowe technologie ochrony przed kradzieżą notebooków biznesowych staną się oczywistością. Nowa technologia uzupełnia komputery o inteligentny mechanizm, który wykrywa próby kradzieży i reaguje zgodnie z zaprogramowaną polityką IT. Dostępne są już modele notebooków wyposażonych w dodatkową funkcję, która pozwala zdalnie odłączać nieautoryzowanych użytkowników i wymazywać lub blokować dysk twardy w notebookach uznanych za zgubione albo ukradzione.

Przecinanie ostatniego kabla - WREL

W kolejnych latach możemy oczekiwać technologii, które zasadniczo zmienią nasz sposób myślenia o urządzeniach mobilnych. Zakorzenione przekonania zaczynając od tego, jak długo wytrzymuje bateria, a kończąc na samym kształcie urządzenia zostaną wywrócone do góry nogami.

Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do poczekalni na lotnisku, a bateria naszego notebooka, zamiast stopniowo wyczerpywać się, zostaje naładowana. W oparciu o zasadę odkrytą przez fizyków z MIT, naukowcy Intela pracują nad bezprzewodowym rezonansowym łączem energetycznym (Wireless Resonant Energy Link, WREL), które ma zapewnić bezpieczne i efektywne zasilania bez podłączania wtyczki.

WREL umożliwi tę rewolucyjną zmianę poprzez wykorzystanie naturalnej częstotliwości rezonatora odbiorczego podobnie do tego, jak wyszkolona śpiewaczka może stłuc szklankę siłą swojego głosu. Bateria notebooka będzie ładowana, kiedy urządzenie znajdzie się w promieniu kilku metrów od rezonatora nadawczego.

MID czyli jeszcze mniejszy netbook

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej