Strona główna / Na czasie / Co najlepiej pozycjonuje firmę w wyszukiwarkach
poniedziałek 11 maj 2009 | Paulina Niżankowska
Co najlepiej pozycjonuje firmę w wyszukiwarkach
Czy linki sponsorowane mogą wpływać na pozycję witryny w wynikach organicznych?  Dla wielu zależność pomiędzy tymi działaniami jest na tyle duża, że z dystansem podchodzą do promocji witryny za pomocą obu tych narzędzi.  Czy algorytm Google jest na tyle przebiegły, że jest w stanie wpływać na pozycję witryny w zależności od budżetu przeznaczonego na kampanię? Czy promowanie witryny za pomocą obu tych narzędzi może grozić filtrem?

2 w 1 czyli pozycjonuj linkami…

Pozycjonowanie i linki sponsorowane to rodzaj reklamy skierowanej na wyszukiwarki.  Linki sponsorowane często wykorzystywane są do testowania słów kluczowych, na które witryna powinna być  pozycjonowana.   Dając natychmiastowy efekt bycia na pierwszej stronie wyników przekonują klienta zarówno do swej skuteczności jak i trafności dokonanego wyboru. To jaki budżet reklamodawca przeznacza na kampanię najczęściej zależy od branży i konkurencyjności słów kluczowych.   Nie ma jednak zasady mówiącej o tym ile pieniędzy musi zostać wydane na reklamę aby okazała się skuteczna i przyniosła określony zysk. 

Linki sponsorowane to często pierwszy z etapów jakie podejmuje się przed pozycjonowaniem witryny. Dzięki kampanii jesteśmy w stanie doprecyzować słowa kluczowe tak by pozycjonowana dalej witryna trafiła do konkretnej grupy odbiorców” - mówi Anna Sikorska, SEO Director w Adseo.pl.

Zdarza się, że po rozpoczęciu działań pozycjonerskich witryna zaczyna spadać w wynikach wyszukiwań. Czy efektem tego może być prowadzona wcześniej kampania Adwords?

Czy spekulacje mogą okazać się prawdą?

Zadaniem obu tych narzędzi jest promocja witryny w sieci. Nie polega jednak wątpliwości, że są to dwa różne instrumenty marketingu, które w żaden sposób nie wpływają na siebie. 

Inny algorytm ustalania pozycji…

Pozycje linków sponsorowanych ustalane są na zupełnie innych warunkach niż wyników organicznych.  Na ich pozycję w dużej mierze wpływa konkurencja, która wyznacza marginalne stawki, jakie trzeba zapłacić za dane słowo by pojawić się w wynikach. Ponad to algorytm analizuje jakość strony docelowej, dopasowanie słów kluczowych z reklamowaną branżą jak również inne czynniki, które wpływają na kształtowanie pozycji reklamy.

Pozycjonowana witryny podlega zupełnie innym zasadom oceny algorytmu Google, który weryfikuje przede wszystkim ilość i jakość linków prowadzących do witryny. Ponad to w dużej mierze dla algorytmu liczy się wiek domeny co w przypadku linków sponsorowanych nie ma żadnego znaczenia.

Ten sam robot, inne zasady analizy strony

W przypadku witryny pozycjonowanej w wynikach organicznych dużą rolę odgrywa kod strony, w którym znajdują się elementy mające znaczenie dla robota przeszukującego witrynę. W przypadku linków sponsorowanych stronę przeszukuje ten sam robot jednak zwraca uwagę na zupełnie inne elementy kodu. Skoro  dla robota w linkach sponsorowanych kod strony nie ma znaczenia, strona nie może być również rozpatrywana pod kątem pozycjonerskim.

Indeksacja witryny – wpływ na reklamowaną stronę

Indeksacja witryny czyli dodanie strony do bazy Google to jeden z podstawowych etapów umożliwiających działania pozycjonerskie.  Jako jeden z wstępnych elementów strategii pozycjonowania strony stanowi jednocześnie warunek konieczny do dalszych działań podejmowanych przez pozycjonerów. 

W przypadku linków sponsorowanych indeksacja strony nie ma znaczenia.  Każda strona, posiadająca aktywny adres WWW i treść, może być reklamowana za pomocą kampanii Google Adwords.  Jest to jeden z podstawowych argumentów potwierdzających fakt, iż prowadzenie kampanii linków sponsorowanych nie może mieć wpływu na pozycję witryny.

Świetlana przyszłość czy klęska urodzaju

Tak jak prowadzenie kampanii linków sponsorowanych nie zagwarantuje nikomu bycia na pierwszej stronie tak też nie wpłynie na to czy pozycja witryny w wynikach organicznych spadnie po jej zakończeniu. Spiski i spekulacje to chleb powszedni środowiska pozycjonerskiego.

Ze względu na to, że rynek od dawien dawna próbuje rozpracować algorytm Google i zasady rządzące tym silnikiem z pewnością powstanie jeszcze więcej mitów na ten temat. W chwili obecnej nie ma potwierdzenia na to, że wykorzystanie obu tych narzędzi w jednym czasie może negatywnie wpłynąć na pozycję witryny.

Pozycjonuj firmę w sieci

iGoogle czyli przedsiębiorco lansuj się sam

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej