Strona główna / Na czasie / Kryzys sprzyja technologii VoIP
środa 13 maj 2009 | Wywiad KwF
Kryzys sprzyja technologii VoIP
Na temat perspektyw VoIP w Polsce z Krzysztofem Malickim, prezesem firmy Datera rozmawia Marek Jaślan

Firmy oferujące technologię VoIP podkreślają chętnie, że przynosi ona oszczędności.  Czy więc w  czasach spowolnienia  zyskuje ona w Polsce na znaczeniu ?

Dynamika wzrostu liczby nowych klientów telefonii internetowej jest dość wysoka, co widzimy po sporym zainteresowaniu ze strony klientów indywidualnych, ale przede wszystkim ze strony firm, które doceniają walory VoIP. Występują tu nadal dwa czynniki skłaniające do inwestycji w VoIP: znaczne oszczędności oraz nowe i ciekawe usługi dodane. I rzeczywiście dodatkowym motorem jest spowolnienie gospodarcze, które obserwujemy. Powoduje ono, że z jednej strony firmy szukają oszczędności, a z drugiej - są coraz bardziej zainteresowane wszystkimi rozwiązaniami, które umożliwią im bardziej efektywną obsługę klienta, czyli usługami dodanymi. Abonamenty u tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych są nadal dość wysokie, natomiast u operatora VoIP miesięczna opłata wynosi zaledwie ok. 1-2 zł brutto. Kuszą również bezpłatne rozmowy w ramach danego operatora i połączenia telefoniczne na poziomie nawet kilku groszy za minutę. Oprócz aspektu finansowego, VoIP wybierany jest coraz częściej ze względu na dodatkowe usługi, a oferta ciekawych i przede wszystkim przydatnych rozwiązań dla firm jest tu prawdziwym magnesem.

Rok temu przewidywaliście państwo, że na rozproszonym rynku VoIP będzie następować konsolidacja. Czy rzeczywiście tak się dzieje?

Przewidywana przez nas konsolidacja rynku dokonuje się już od kilku miesięcy. Na początku 2009 roku zakończył się proces migracji użytkowników 30 polskich operatorów VoIP do platformy FreecoNet. Obecnie niewielkim operatorom VoIP posiadającym poniżej kilku tysięcy użytkowników, ciężko jest utrzymać się na rynku – zaoferować dobrą jakość połączeń, konkurencyjne ceny i do tego pomoc techniczną. Klientom zależy na dobrej jakości połączeń, wsparciu technicznym oraz gwarancji ciągłości świadczenia usługi i możliwości korzystania z wielu usług dodanych. Dlatego proces konsolidacji rynku będzie nadal postępował, będziemy nadal świadkami przejęć mniejszych operatorów VoIP.

Kim jest według pana dzisiaj typowy użytkownik VoIP w Polsce?

W mojej opinii mamy dzisiaj do czynienia z dwoma typami użytkowników VoIP. Użytkownik indywidualny poszukuje najtańszej oferty na rynku i jest zainteresowany głównie możliwością odbierania połączeń, ponieważ rzadko wykorzystuje darmowe minuty w swoim abonamencie telefonii komórkowej. Jego profil połączeń wychodzących to około 70 minut miesięcznie, głównie na telefony stacjonarne w Polsce i za granicą.

Użytkownik biznesowy to firma, która poszukuje oszczędności, ale jednocześnie jest świadoma możliwości i wymagań nowych technologii. Traktuje ona telefonię nie jako zbiór telefonów, ale jako kanał komunikacji, który dla swej efektywności wymaga zastosowania usług dodanych oraz integracji z innymi kanałami. Taki użytkownik połowę swoich wydatków na telefonię przeznacza na usługi dodane typu wirtualne Call Center, wirtualny faks, czy też integrację z systemem CRM. Na platformie FreecoNet obserwujemy ciągły wzrost procentowego udziału użytkowników tego drugiego typu. Jego dynamika wzrosła w ostatnich miesiącach, w których Polska doświadcza spowolnienia gospodarczego.

Jaka jest państwa zdaniem przyszłość VoIP w Polsce?

Jest jasne, że operatorzy VoIP nie są w stanie obniżać w nieskończoność stawek za połączenia telefoniczne. Przyszłość VoIP należy więc upatrywać w kategoriach rozwoju usług dodanych umożliwiających budowę systemów telekomunikacyjnych. Kolejny kierunek rozwoju to integracja systemów telekomunikacyjnych z innymi obszarami działalności firm, czyli mówiąc w skrócie koncepcja Telco 2.0. Dzięki zastosowaniu Internetu należy się spodziewać, że VoIP będzie również głębiej wchodził w zastosowania video i przekazy szerokopasmowe.

Wierzymy również, że powstaną platformy oferujące kompleksowe rozwiązania dla małych firm: dostęp do Internetu, domena, poczta i WWW, telefonia i usługi dodane. Jesteśmy obecnie zaangażowani w tworzenie jednej z takich platform.

Przełom wśród dostawców VoIP

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej