Strona główna / Na czasie / Mozilla Prism już dostępny
czwartek 21 maj 2009 | Jakub Krzysztof Szymaniak
Mozilla Prism już dostępny
Mozilla wykonała krok w kierunku cloud computing i oferuje minimalistyczną wersję przeglądarki nazwaną Prism. Aplikacja Mozilla Prism w wersji beta 1.0. umożliwia dostęp do ulubionych stron internetowych bez udziału przeglądarki. W końcu program Webrunner, doczekał się godnego następcy.

Mozilla Prism to minimalistyczna wersja przeglądarki internetowej w desktopowym wydaniu. Prace nad nią trwały od 2007 roku. Dzięki niej, można będzie przenieść ulubione strony internetowe na pulpit ekranu komputera i uzyskiwać do nich dostęp bez udziału przeglądarki. 

Prism odporny na awarie

Aplikację można zainstalować jako osobny program lub jako wtyczkę do programu Firefox. W praktyce oznacza to, że Facebooka, Gmaila, Grono, Naszką Klasę czy Allegro, będziemy mogli uruchomić tak jak zwykłe programy. Wystarczy stworzyć skrót to wybranej strony,  umieścić go na pulpicie w menu szybkiego uruchamiania bądź w menu Start. Po utworzeniu skrótu wchodzimy na stronę wybranej witryny bez udziału domyślnej przeglądarki. Prism uruchamia dla każdej strony osobny proces firefox.ex. Każda uruchomiona strona działa niezależnie od pozostałych, tak więc problemy z jedną nie mają wpływu na inne – a zatem awaria jednej aplikacji (np. Gmail, Facebook) nie pociągnie za sobą awarii wszystkiego nad czym w danym momencie pracujemy.

Nowa usługa Mozilli ma umożliwić zatarcie granicy między programami uruchamianymi na własnym komputerze, a tymi działającymi w „chmurze obliczeniowej” (cloud computing), np. Google Docs. Prism zainstalujemy na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych. W przypadku Windowsa program jest dostępny też dla systemów Linux i Mac OSX. Najważniejsze nowości w Prism to: nowe API (Application Programming Interface), możliwość zdefiniowania indywidualnych ustawień dla każdej aplikacji osobno, rozbudowane zarządzanie tożsamością, wsparcie dla ikony zasobnika systemowego oraz podmenu do dokowania i menu zasobnika systemowego. Nowy Prism oferuje wsparcie dla wyjątków protokołu SSL, którego obsługa pojawiła się już we wcześniejszych betach Prisma. Poprawiono także działanie aplikacji w systemie Mac OS X 10.4, które dotąd pozostawiało sporo do życzenia. Usprawniono też aktualizację - teraz, w przypadku znalezienia dostępności nowej wersji programu, zostanie ona automatycznie zainstalowana.

Konkurencja nie śpi                                         
Być może Prism jest odpowiedzią Mozilli na środowisko wykonawcze Adobe AIR, umożliwiające programistom tworzenie rozbudowanych aplikacji internetowych (RIA, Rich Internet Application), które mogą działać w różnych systemach operacyjnych i nie wymagają korzystania z przeglądarki. Jedną z przyczyn mogłabyć m.in. zamkniętość Flasha jednego z bardziej znanych produktów Adobe, która to nie odpowiada open-source’owej społeczności Mozilli. Prism w dostępnej od paru dni  wersji jest bardzo okrojony, nie posiada na przykład możliwości gromadzenia danych w trybie offline.

Jednak finalna wersja ma mile zaskoczyć. Poczekamy, zobaczymy. Prism jest do pobrania na stronie http://prism.mozilla.com/.

Najnowszy Firefox już jest


Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej