Strona główna / Na czasie / Czy polski eClicto wyprzedzi Kindle?
poniedziałek 25 maj 2009 | Robert Kamiński
Czy polski eClicto wyprzedzi Kindle?
Podczas 54 Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie po raz pierwszy został oficjalnie zaprezentowany czytnik ebooków eClicto. Urządzenie trafi na rynek prawdopodobnie już we wrześniu.

Za projektem stoi polska grupa kapitałowa Kolporter, która właśnie negocjuje i podpisuje umowy z kolejnymi wydawcami, pozyskując w ten sposób kontent.

ebookCzytnik eClicto ma wymiary 118 x 188 x 8,5 mm, wraz z baterią waży tylko 174 g, a więc jest niezwykle lekkim i poręcznym urządzeniem. Dzięki niemu można czytać elektroniczne dokumenty, książki i inne publikacje - komfort jest niemal identyczny jak przy czytaniu tekstu wydrukowanego na papierze. Ekran eClicto jest przyjazny dla oczu: dzięki wykorzystaniu nowatorskiej technologii eInk wyświetlacz nie męczy wzroku, a jednocześnie zachowuje wysoki kontrast.

eClicto pomieści w pamięci wewnętrznej do czterystu książek. Liczbę tę będzie można powiększyć dzięki wbudowanemu czytnikowi kart SD o pojemności do 4 GB. Oprócz czytania książek eClicto pozwoli również na przechowywanie i przeglądanie czarno- białych zdjęć oraz odtwarzanie plików mp3, w tym audiobooków. W trybie czuwania urządzenie działa do 2 tygodni (!) i umożliwia „przewrócenie” 8000 wirtualnych kartek.

Wraz z czytnikiem eClicto Kolporter Info zaoferuje możliwość korzystania z bogatej biblioteki książek i dokumentów zabezpieczonych w formacie EPUB. Publikacje (zarówno darmowe, jak i odpłatne) będą dostępne na platformie internetowej. Czytnik umożliwi także wyświetlanie niezabezpieczonych plików w standardach otwartych, między innymi: PDF, TXT, HTML.

Portal informacyjny eClicto będzie zawierał wiadomości i artykuły dotyczące e-booków i tradycyjnych książek. Internauta znajdzie tam zapowiedzi i relacje z premier literackich i spotkań autorskich, nowości wydawnicze, recenzje, sylwetki pisarzy, a także informacje ze świata kultury.

- Dotychczas nie było w Polsce tak kompletnego i wszechstronnego systemu dedykowanego e-bookom – mówi Maciej Topolski. – Z powodzeniem można go porównać do amerykańskiego Amazona.

Wersja podstawowa czytnika będzie kosztowała najprawdopodobniej nieco poniżej 1000 zł. Wersja rozbudowana  zostanie wyposażona między innymi w 10” ekran dotykowy, oraz łączność bezprzewodową (WiFi i GSM), która umożliwi np. prenumeratę gazet i czasopism.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej