Strona główna / Na czasie / Wirtualna rewolucja za progiem
sobota 30 maj 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Wirtualna rewolucja za progiem
VMware przygotował rewolucję - tanią usługę serwera wirtualnego dla firm, opłaty za używanie oprogramowania w zależności od czasu korzystania oraz dzienną opłatę za używanie komputera w firmie. Zakupy sprzętu i oprogramowania na własność firmy, ich amortyzacja i wsparcie - odchodzą do historii. Zastąpią je usługi wirtualne dostępne również dla sektora MSP a nie jak dotychczas tylko dla wielkich podmiotów. Efektem będzie wzrost wydajności i bardzo wyraźny spadek kosztów.

Internal Cloud – IT jako usługa

System VMware vSphere 4. jest pierwszym na rynku systemem operacyjnym umożliwiającym stworzenie wewnętrznej chmury (internal cloud), który pozwala wdrożyć procedurę używania oprogramowania wg zasady: produkt „IT jako usługa”.  Zasada określana angielskim skrótem SaaS – software as a service oznacza, że możliwe jest obciążanie użytkownika wyłącznie kosztami faktycznego użytkowania oprogramowania. W najbliższej przyszłości spowoduje to gwałtowną zniżkę kosztów zarówno obsługi sprzętu jak i kosztów zakupu oprogramowania. To ostatnie nie będzie kupowane tylko „wynajmowane” od prowajdera tylko w części użytkowanej a opłaty będą naliczane wyłącznie od faktycznego czasu używania.

Usługodawca dostarcza cloud service

Dzięki systemowi VMware vSphere usługodawcy będą mogli w sposób ekonomiczny i wydajny zostać dostawcą usług cloud computing (cloud service) współpracujących z wewnętrznymi centrami przetwarzania danych klienta. Wraz z upływem czasu system VMware pozwoli obsługiwać dynamiczne łączenie chmur wewnętrznych i zewnętrznych oraz tworzenie prywatnych chmur (private cloud), które obejmą wiele centrów przetwarzania danych lub usługodawców oferujących cloud computing.

„Od kiedy dziesięć lat temu jako pionierzy wprowadziliśmy wirtualizację systemów opartych na procesorach x86, niezmiennie jako pierwsi wprowadzamy nowatorskie rozwiązania: hyperwizor, funkcję VMotion, która dziś jest tożsama z systemem VMware, oraz platformę do łączenia serwerów, pamięci masowej i zasobów sieciowych w pule. Dzięki tym rozwiązaniom klienci obniżyli nakłady inwestycyjne i koszty operacyjne związane z przetwarzaniem danych o nawet 60–70%” — powiedział Marek Świerad, Senior Regional Manager VMware odpowiedzialny za region  Europy Środkowo-Wschodniej.

VMware vSphere 4

System VMware vSphere 4 stanowi trójwymiarowe rozszerzenie platformy poprzedniej generacji VMware (VMware Infrastructure 3) oferuje szybkość i wydajność, które są wymagane do uruchomienia kluczowych aplikacji biznesowych w wielkoskalowych środowiskach, najwyższy poziom kontroli nad poziomami usług dla aplikacji oraz wybór sprzętu, systemu operacyjnego, architektury aplikacji oraz możliwości utrzymywania aplikacji u klienta lub w zewnętrznej lokalizacji. System VMware vSphere 4 połączy duże zasoby infrastruktury (takie jak procesory, pamięci masowe i urządzenia sieciowe) i umożliwi całościowe zarządzanie nimi jako spójnym, elastycznym i dynamicznym środowiskiem pracy. Dzięki systemowi VMware vSphere 4 każda aplikacja, zarówno już wdrożona w przedsiębiorstwie, jak i ta nowej generacji, zyska większą wydajność i będzie działać zachowując określony poziom usług.

Wg Marka Świerada - „system VMware vSphere to następny krok na tej drodze innowacji. Zapewnienie działom IT możliwości wprowadzenia cloud computing  bez zakłócania pracy pozwoli klientom zapoczątkować zmiany, które będą korzystne na każdym etapie, zapewnią dodatkowy spadek kosztów o 30% i umożliwią dostarczanie niezawodnych i elastycznych usług informatycznych”.

Koszty w dół – wydajność rośnie

W porównaniu z platformą poprzedniej generacji, system VMware vSphere zapewnia znaczny wzrost wydajności i możliwości rozbudowy. Dzięki temu w wewnętrznych chmurach mogą być umieszczone nawet najbardziej wymagające aplikacje, takie jak duże bazy danych czy system Microsoft Exchange. Wzrost wydajności i możliwości rozbudowy umożliwia systemowi VMware vSphere tworzenie całkowicie zwirtualizowanych wewnętrznych chmur.

System VMware vSphere oferuje bardziej wydajne maszyny wirtualne o następującej charakterystyce:

 • 2 razy więcej wirtualnych procesorów na maszynę wirtualną (z 4 do 8);
 • 2,5 razy więcej wirtualnych kart sieciowych na maszynę wirtualną (z 4 do 10);
 • 4 razy więcej pamięci na maszynę wirtualną (z 64 GB do 255 GB);
 • 3 razy wyższa przepustowość sieci (z 9Gb/s do 30Gb/s);
 • 3 razy wyższa maksymalna ilość zarejestrowanych operacji wejścia-wyjścia na sekundę
  (do ponad 300 000);
 • nowa maksymalna liczba zarejestrowanych transakcji na sekundę: 8900.  Jest to pięciokrotność łącznego ruchu na całym świecie w sieci VISA.
 • Docelowy wzrost wydajności w określonych aplikacjach: ok. 50% wzrost wydajności w zadaniach podczas tworzenia aplikacji: ok. 30% wzrost wydajności w aplikacji Citrix XenApp.

 

System VMware vSphere 4 pozwala łączyć wiele maszyn wirtualnych i obszerną infrastrukturę fizyczną w jeden logiczny zbiór zasobów lub w „ośrodek obliczeniowy” na skalę sieciową (ang. on a cloud scale). Pozwoli to utworzyć „komputer mainframe XXI wieku”. Maksymalna możliwość połączenia obejmuje:

 • 32 fizyczne serwery z maksymalnie 2048 rdzeniami procesorów,
 • 1280 maszyn wirtualnych,
 • 32 TB pamięci RAM,
 • 16 petabajtów pamięci masowej,
 • 8000 portów sieciowych.

Kontrola

Dzięki nowym, wielkoskalowym funkcjom zarządzania, takim jak VMware Host Profiles czy VMware vNetwork Distributed Switch, system VMware vSphere 4 pozwala kontrolować „zewnętrzne”ośrodki obliczeniowe pracujące na rzecz firmy. Funkcje te umożliwiają łatwą standaryzację konfiguracji pamięci masowej, sieci i zabezpieczeń serwera, zautomatyzowanie zarządzania konfiguracją oraz zmniejszenie liczby błędów wynikających z niewłaściwej konfiguracji. W środowiskach obejmujących 100 zwirtualizowanych hostów można dzięki tym funkcjom zaoszczędzić ok. 25 tygodni (pół roku) czasu pracy administratora systemu i w znacznym stopniu obniżyć koszty operacyjne.

 

Ceny VMware vSphere 4 od 166 USD za procesor


System VMware vSphere 4 będzie oferowany w sześciu wersjach, odpowiadających wymaganiom, zastosowaniom i budżetowi różnych klientów.

 • VMware vSphere 4 Essentials w cenie 995 USD dla trzech serwerów fizycznych lub 166 USD za procesor. Zapewnia pełne rozwiązanie wirtualizacyjne dla środowiska informatycznego w małym biurze.
 • VMware vSphere 4 Essentials Plus w cenie 2995 USD dla trzech serwerów fizycznych lub 499 USD za procesor. Zawiera dodatkowo funkcje zapewniania wysokiej dostępności i ochrony danych, które nie byłyby w inny sposób dostępne w środowiskach informatycznych w małych biurach.

Dla centrów przetwarzania danych, które wymagają możliwości wzrostu i rozbudowy, dostępne są cztery wersje systemu VMware vSphere 4, przeznaczone dla czterech przypadków użycia:

 • VMware vSphere 4 Standard w cenie 795 USD za procesor. Wersja, która zapewnia wyższy zwrot z inwestycji w zakresie konsolidacji serwerów. Jest to możliwe dzięki funkcji kontroli przydzielania zasobów, pozwalającej obniżyć koszty pamięci masowej nawet o 50%, oraz optymalizacji wydajności, zwiększającej współczynnik konsolidacji o 30% w porównaniu ze starszymi wersjami oprogramowania VMware.
 • VMware vSphere 4 Advanced w cenie 2245 USD za procesor, z funkcjami zapewniającymi dostępność aplikacji i ochronę. Funkcja VMware VMotion zapewnia możliwość przeprowadzenia migracji bez przerywania pracy, funkcja VMware Fault Tolerance zapewnia ciągłą dostępność, funkcja VMware Data Recovery umożliwia tworzenie kopii zapasowych, zaś funkcja VMware vShield Zones gwarantuje bezpieczeństwo. Ten pakiet pozwala zapewnić nieprzerwaną dostępność infrastruktury informatycznej.
 • VMware vSphere 4 Enterprise w cenie 2875 USD za procesor. Wersja rozbudowana
  o funkcje VMware DRS i VMware Storage VMotion, które umożliwiają automatyczne zarządzanie zasobami.
 • VMware vSphere 4 Enterprise Plus w cenie 3495 USD za procesor. W tej wersji oferujemy pełny zakres funkcji systemu VMware vSphere 4, które pozwolą zamienić centrum przetwarzania danych na wewnętrzne środowisko chmur.

 

3 kategorie produktów VMware


 • Platformy wirtualizacji, czyli różne rozwiązania do desktopów i serwerów – od bezpłatnych, prostych produktów po najbardziej zaawansowane platformy wyposażone w bogate funkcje, w tym hiperwizor do partycjonowania systemu
 • Rozwiązania do automatyzacji infrastruktury wirtualnej - wykorzystując wyjątkowe funkcje platform VMware, produkty te automatyzują usługi dotyczące infrastruktury systemu, takie jak zarządzanie zasobami, dostępnością, mobilnością i bezpieczeństwem
 • Rozwiązania do zarządzania infrastrukturą wirtualną automatyzują interakcje pomiędzy komponentami systemu informatycznego i infrastruktury wirtualnej, aby utworzyć określony zestaw rozwiązań punktowych realizujących różne funkcje – od planowania i oceny mocy obliczeniowej po zarządzanie laboratoriami, w których tworzone jest oprogramowanie.

VMware

Firma założona w 1998 r., przejęta przez EMC w 2004; roczne przychody: 1,9 mld USD (za rok finansowy 2008); 130 000 klientów -  w tym: 100% firm z listy Fortune 1 000, 98% firm z listy Fortune 500, 100% firm z listy Fortune Global 100; liczba zatrudnionych: ponad 6 600; centrala: Palo Alto, USA; biura w blisko 40 krajach na całym świecie; ponad 800 partnerów w zakresie technologii i doradztwa oraz blisko 20 000 resellerów, dystrybutorów i integratorów systemów.

Wirtualne serwery  w realnej bankowości

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej