Strona główna / Na czasie / Jaka Polska za 20 lat
poniedziałek 01 czerwiec 2009 | CTH
Jaka Polska za 20 lat
Jak donosi dziś dziennik Metro relacjonując obrady Okrągłego Stołu, przedstawiciele środowisk naukowych, mediów, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organizacji pozarządowych - podczas burzliwej debaty - wytypowali 5 celów dla Polski na najbliższe 20 lat. Wyzwania te zostaną poddane głosowaniu internautów 4 czerwca 2009 w serwisie www.e-glosowanie.org.

Uczestnicy Okrągłego Stołu, jako najistotniejsze wyzwania dla Polski na kolejne 20-lecie wskazali:

  • Reforma systemu edukacji - nauczenie zasad współpracy, kształtowanie postaw otwartości i zaufania oraz nowoczesne metody kształcenia.
  • Stworzenie silnych centrów naukowo-innowacyjnych
  • Realna demokracja, wolny rynek, Polska państwem prawa, mechanizmy gwarantujące ochronę praw człowieka i obywatela
  • Rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniczej i energetycznej
  • Polityka prorodzinna - zachęty dla pracodawców by zatrudniali kobiety, powszechnych dostęp do żłobków i przedszkoli, brak konieczności wyboru - sukces zawodowy czy dziecko; prorodzinny system podatkowy

Politycy głównym problemem Polski- dość dodyzacji Polityki

Obrady „Okrągłego stołu” wzbudziły także burzliwą wymianę poglądów nt., jakości polityki i polityków. 

Tomasz Machała z Polsatu przekonywał, że głównym problemem naszego kraju są politycy, ale żadnemu z rozmówców nie udało sprecyzować, co trzeba zrobić, by zmienili się także nasi przedstawiciele. Okazało się, że jedynym sposobem na poskromienie polityków byłoby stworzenie okręgów jednomandatowych, do czego przekonywał m.in. Arkadiusz Głuszczuk z NSZZ „Solidarność”. Łukasz Lipiński z „Gazety Wyborczej” przekonał jednak większość rozmówców, że taki sposób głosowania spowoduje, iż Sejm stanie się areną dla polityków, którzy będą dbać jedynie o własne interesy.

Jerzy Marek Nowakowski, Dyrektor Centrum Wschodniego i publicysta Newsweek Polska uważa, że miałkość tematów poruszanych w debacie publicznej przeraża, następuje dodyzacja polityki. Jeżeli nie zaczniemy zajmować się w końcu prawdziwymi wyzwaniami, a debata publiczna w Polsce przez najbliższe 20 lat będzie wyglądać tak samo, jak dziś, nie posuniemy się naprzód. Dlatego kluczowe jest nakierowanie dyskusji na tematy istotne i obrona realnej demokracji, mówi dziennikowi Metro Jerzy Marek Nowakowski.

Polska musi inwestować w IT

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej