Strona główna / Na czasie / Czy Polacy szastają kasą w sieci
wtorek 02 czerwiec 2009 | Jakub Krzysztof Szymaniak
Czy Polacy szastają kasą w sieci
Jak widać, ostatnie miesiące 2008 roku przebiegające pod hasłem kryzysu nie zatrzęsły światem e-zakupów. Jak wynika z informacji podanych na IV Kongresie Gospodarki Elektronicznej, średnia wartość pojedynczej transakcji internetowej sięgała ok. 850 zł. Z dalszych szacunków wynika, że w 2008 roku Polacy na zakupy w sieci wydali łącznie 4,5 mld zł.

W kraju nad Wisła coraz większy połów

Analitycy szacują, że do 2015 r. internauci tak przekonają się do internetowych transakcji, że nawet jedna czwarta handlu przeniesie się do sieci - relacjonuje Rzeczpospolita. Jak wynika z licznych raportów, Polacy coraz chętniej korzystają też z usług bankowości elektronicznej. W 2007 r. korzystało z niej ok. 29% użytkowników sieci, w 2008 r. już 35%. Pod względem ilościowym w latach 2006 - 2008 liczba osób korzystających z usług bankowych przez Internet wzrastała średnio o ok. 1,2 mln rocznie. Z danych zaprezentowanych podczas kongresu wynika także, że w 2008 r. 95% polskich firm korzystało z komputerów, a 93% z nich miało dostęp do Internetu. Przy tym ponad 50% z nich korzystała z Internetu szerokopasmowego. Dostęp do Internetu w pierwszym kwartale 2008 r. posiadało w Polsce 48% gospodarstw domowych (średnia w UE to 60%).

A jak jest za wielką wodą?

Z szacunków eMarketera wynika, że kryzys finansowy zajrzał do portfela zamożnych wielbicieli e-zakupów z USA. Sprzedaż produktów luksusowych on-line spada w stanach znacząco. Z internetu, zarówno z poziomu pecetów jak i telefonów komórkowych, coraz aktywniej korzystają osoby, których dochód na gospodarstwo domowe przekracza 100,000 USD. Mimo że osoby zamożne   stanowi coraz większą część społeczności internetowej (w marcu br. osób o dochodach na gospodarstwo domowe przekraczających 100,000 USD było w USA 50.1 mln), kryzys ostudził ich zapał do e-zakupów.  Jak przewiduje Bain & Co. globalna wartość sprzedaży dobrami luksusowymi ma spaść w 2009 r. o 10 proc. i wynieść 201 mld USD.

Na co wydają pieniądze w sieci polscy internauci?

Najpopularniejszą wśród internautów formą lokowania zasobów finansowych niezmiennie pozostają konta oszczędnościowe – większość ich posiadaczy zdecydowała się na obsługę przez internet. Polscy użytkownicy sieci dość sceptycznie podchodzili natomiast do inwestycji. Nieliczni, którzy planowali inwestycje finansowe, preferowali raczej bezpieczne formy, takie jak lokaty terminowe.

Co decyduje o zwiększającym się odsetku internautów dokonujących zakupów w sieci? Głównie  niższe niż w tradycyjnym sklepie ceny produktów, możliwość złożenia zamówienia o każdej porze oraz dostawa do domu.

Internauci stają się coraz bardziej świadomymi i wymagającymi klientami e-sklepów oraz aukcji internetowych – często przed dokonaniem zakupu w sieci poszukują opinii innych użytkowników na temat produktu lub usługi. Chętnie też dzielą się własnymi spostrzeżeniami. Kontakt z opiniami innych osób w internecie deklaruje aż 80 proc. wszystkich internautów. Większość z nich, bo ponad 2/3, spotkała się z tego typu opiniami na stronach sklepów i aukcji internetowych.

Jaki jest polski internauta?

Pod koniec 2008 roku liczba internautów w naszym kraju wynosiła 15,8 mln, co oznacza, że niemal co drugi Polak (44,4 proc.) to użytkownik sieci. Internet nadal pozostaje głównie domeną ludzi młodych, choć struktura wiekowa populacji internautów powoli ulega zmianie – rośnie udział osób w wieku 45 lat i więcej. Polscy internauci dokonują większej średniej liczby odsłon oraz spędzają online zdecydowanie więcej czasu niż chociażby przed rokiem stając się tym samym coraz bardziej aktywnymi użytkownikami sieci.

Czego i gdzie szukają polscy internauci?

Google, Onet oraz Wirtualna Polska, podobnie jak przed rokiem, otwierają ranking najpopularniejszych witryn w polskim internecie. Nie ma jednak wątpliwości, że rok 2008 należał do serwisów społecznościowych. Najpopularniejszy z nich, nasza-klasa.pl, z ponad pięćdziesięcioprocentowym zasięgiem na stałe zagościł w rankingu TOP-10. Serwis ten w okresie od listopada 2007 roku do listopada 2008 roku awansował z 15. na 4. miejsce w rankingu. Na uwagę zasługuje także rosnąca popularność takich zjawisk, jak social shopping, dziennikarstwo obywatelskie oraz internetowe pożyczki społeczne.

Wyniki badań przeprowadzonych w 2008 roku przez Gemius pokazały również, że korzystnie z mediów tradycyjnych (prasa, radio, telewizja) za pośrednictwem sieci stało się standardem dla większości polskich internautów.

Szukaj Office 2010

Źródła: e-gospodarka.pl, e-marketer.com, Gemius S.A. raport „Polski internet 2008/2009”

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej