Strona główna / Na czasie / Skandynawowie inwestują w Polsce
środa 03 czerwiec 2009 | Marek Jaślan
Skandynawowie inwestują w Polsce
Zatrudnieni w Irlandii pracownicy szwedzkiej firmy Ericsson, czołowego światowego producenta infrastruktury telekomunikacyjnej, przeżyli szok kiedy na początku roku usłyszeli, że firma zamierza zwolnić trzysta osób. Poinformowano ich, że koncern w ciągu 18 miesięcy przeniesie te miejsca pracy do Polski i Chin.

Pod koniec ubiegłego roku w polskiej branży IT zaczęły przeważać nastroje pesymistyczne. We znaki zaczął się dawać kryzys, kredyty stały się mniej dostępne i wielu klientów firm IT zaczęło głośno mówić, że zamierza ciąć w tej sytuacji środki na projekty informatyczne.   Po głowie mocno dostali importerzy (np. notebooków), bo w związku ze spadkiem wartości naszej waluty sprowadzany z zagranicy sprzęt musiał zdrożeć i spadła sprzedaż. 

Ericsson w Warszawie i Katowicach

Jednak słaby złoty spowodował, że takie firmy jak Ericsson szukając oszczędności wybierają na rozwój swych produktów Polskę, bo praca polskiego inżyniera czy informatyka staje się relatywnie tańsza. Szwedzki koncern otworzył więc mimo kryzysu w tym roku Ericsson Global Service Delivery Center (GSDC) w  Warszawie i Katowicach. Polski GSDC świadczy usługi obsługi sieci dla operatorów stacjonarnych.  Zatrudnienie znalazło tam już 120 polskich inżynierów, a do połowy roku miało się ono zwiększyć o kolejne 45 osób.

- Podjęliśmy decyzję o zwolnieniu 5 tys. osób z 70 tys., pracowników na świecie, ale nie będzie to dotyczyć Polski - mówi  Fredrik Strand, wiceprezes Ericssona odpowiedzialny za dział usług.

Jednak Ericsson o czym nie chce mówić głośno, będzie też w większym stopniu korzystać teraz z outsourcingu. I tu także beneficjentami będą polskie firmy. - Mogę tylko potwierdzić, że przejmujemy dużo prac w ramach kontraktów outsourcingowych z innych krajów Europy w tym od jednego z czołowych producentów infrastruktury telekomunikacyjnej, choć nazwy nie mogę podać - mówi Jan Malkiewicz, z dyrektor ds. komunikacji łódzkiej firmy Ericpol specjalizującej się w projektowaniu oprogramowania telekomunikacyjnego na zamówienie.

Opera Software w Warszawie

Opera

 

W swej działalności badawczo-rozwojowej na Polskę stawia też norweska firma Opera Software, producent popularnej przeglądarki internetowej, która otwiera nowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Notowana na giełdzie w Oslo firma już dwa lata temu we Wrocławiu zdecydowała się otworzyć swe biuro R&D przejmując 23 pracowników likwidowanego Benq Siemens.  Dziś w stolicy Dolnego Śląska pracuje już 115 osób, a norweska firma jest na tyle z nich zadowolona, że teraz uruchomiła drugie biuro w stolicy  Polski. - W Warszawie Opera Software zatrudni wykwalifikowanych deweloperów i testerów. Mamy jednak duże wymagania, bo jasno mówimy, ze zatrudniamy geniuszy i wybitnych inżynierów  - mówi Krystian Kolondra, dyrektor krajowy Opera Sofware. Na początek w stolicy Norweska firma zatrudniła w Warszawie 35 osób, ale na internetowej stronie firmy ciągle jest aktualne ogłoszenie, że poszukuje kolejnych osób.  - Będziemy na pewno ten oddział rozbudowywać i niewykluczone, że w przyszłości właśnie Polacy będą najliczniejszą nacją pracującą dla Opera Software - mówi Krystian Kolondra. W Polsce Opera Software zamierza m.in. rozwijać swą mobilną wersje przeglądarki, a jest ona dziż najpopularniejszym narzędziem w tej klasie do przeszukiwanie Internetu wśród użytkowników komórek. Szacuje się, że z Opery Mini korzysta dziś 23 mln komórkowych internautów.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej