Strona główna / Na czasie / Nowa platforma Intela dla ultracienkich notebooków
sobota 20 czerwiec 2009 | Błażej Górski
Nowa platforma Intela dla ultracienkich notebooków
Intel konsekwentnie stawia na mobilność. Montevina Plus - nowa platforma firmy przeznaczona dla ultracienkich komputerów przenośnych ma zapewnić im większą wydajność, mniejsze zużycie energii i lepszą łączność z siecią.

Nowa platforma Intela została zaprezentowana podczas czerwcowych targów Computex na Tajwanie i jest następcą debiutującej w zeszłym roku Monteviny (nazwa handlowa Centrino 2). Technologia jest odpowiedzią Intela na rosnące zainteresowanie ultracienkimi laptopami. Firma przewiduje, że już wkrótce popyt na tego typu maszyny wzrośnie kilkunastokrotnie. Mają się stać one ogniwem między standardowymi laptopami a netbookami, łącząc wysoką wydajność tych pierwszych z mobilnością tych drugich.

ULV Montevina

Montevina Plus to przede wszystkim nowy energooszczędny procesor ULV (ultra-low voltage), trzy szybkie procesory Intel Core 2 Duo, tani chipset GS40 Express i rozwiązania związane z łącznością bezprzewodową (ulepszona technologia My WiFi, obsługa WiMAX).

Procesor Intel Pentium ULV (SU2700)

Procesor ten stworzono specjalnie z myślą o ultracienkich laptopach przeznaczonych dla masowego odbiorcy. W zamierzeniu producenta ma on pozwolić na projektowanie maszyn o grubości mniejszej niż 2,5 cm i wadze 900 g. Jego największą zaletą jest praca przy bardzo niskim poziomie napięcia (ULV - ultra-low voltage), dzięki czemu laptop zużywa mniej energii i dłużej działa na zasilaniu bateryjnym, a także jest cichszy i pracuje w niższej temperaturze, oferując jednocześnie wysoką wydajność.

Procesory Intel Core 2 Duo (T9900, P9700 i P8800)

 Wraz z Monteviną Plus debiutują także trzy nowe, przeznaczone do notebooków szybkie procesory Core 2 Duo o standardowym napięciu zasilania – T9900 (3.06 GHz, 6MB cache), P9700 (2,8 GHz, 6MB cache) i P8800 (2,66 GHz, 3MB cache). Wszystkie trzy wyposażono w zapewniającą naprawdę dużą wydajność magistralę FSB (Front Side Bus) o częstotliwości taktowania 1066 MHz. Jak zapewnia Intel, mają one przede wszystkim zapewnić wysoką wydajność i szybkość przy pracy z wieloma aplikacjami na raz. Sprawdzić się mają zarówno w zastosowaniach biznesowych, jak i konsumenckich.

 

Chipset GS40 Express
 Nowy chipset przeznaczony do ultracienkich laptopów konsumenckich. Sprawdzi się we wszelakich zastosowaniach multimedialnych. Intel zapewnia, że gwarantuje on m.in. lepszą obsługę gier, doskonałą współpracę z ekranami cyfrowymi dzięki zintegrowanemu łączu HDMI, bezproblemowe odtwarzanie filmów HD i sprzętową poprawę jakości oglądanego wideo dzięki ulepszonej technologii Intel Clear Video. Dodatkowo nowy chipset oferuje także obsługę Windowsa Vista Premium.

Rozwiązania bezprzewodowe

Intel zaprezentował też nowe ulepszone rozwiązanie My WiFi. To technologia, która umożliwia jednoczesne łączenie się z bezprzewodową siecią LAN oraz obsługę sieci PAN  (Personal Area Network). Tworząc PAN zmieniamy laptopa w osobistą sieć WiFi, łącząc go bez kabli ani routera z jednocześnie ośmioma certyfikowanymi urządzeniami WiFi, takimi jak aparaty, drukarki, telewizory HD i odtwarzacze MP3.

Technologia My WiFi jest obsługiwana przez nowe karty sieciowe Intel Ultimate N WiFi Link 5300, WiFi Link 5100 i przyszła WiFi Link 1000.

Laptopy oparte o nową platformę Intela będą też opcjonalnie obsługiwały technologię WiMAX (4G), czyli szerokopasmowy, bezprzewodowy przesył danych na duże odległości. WiMAX jest już obecnie wdrażana w wielu miastach na całym świecie (ostatnio m.in. w Gdańsku) i stanowi przyszłość bezprzewodowego Internetu.

WiMAX wzbudza popyt na mobilność

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej