Strona główna / Na czasie / Alians: Nokia i Intel
wtorek 23 czerwiec 2009 | Serwis prasowy/E2H
Alians: Nokia i Intel
Giganci łączą wysiłki – Internet, telefony komórkowe oraz technologia procesorowa będą objęte współpracą. Intel Corporation i Nokia ogłosiły dzisiaj długofalowe plany współpracy przy projektowaniu nowej generacji urządzeń mobilnych i chipsetów opartych na architekturze procesorów Intel. Docelowe urządzenia mają łączyć wydajność potężnych komputerów z zaletami szerokopasmowego i bezprzewodowego połączenia z Internetem.

Aby zrealizować wspólną wizję, obie firmy rozszerzą zakres współpracy w celu zaprojektowania nowych platform mobilnych przyszłości, następców dzisiejszych smartfonów, notebooków i netbooków, co pozwoli na powstanie nowych urządzeń, oprogramowania i usług internetowych. Wykorzystanie doświadczenia obu firm w swoich segmentach rynku przyczyni się do powstania urządzeń łączących w sobie najnowocześniejsze rozwiązania komputerowe i komunikacyjne, które zmienią sposób w jaki użytkownicy korzystają z mobilnego Internetu przy pomocy urządzeń wielkości dłoni.
Linux i HSPA/3G we wspólnych produktach
Plany zakładają m.in. współpracę przy kilku projektach software’owych opartych na Linuxie. Dodatkowo Intel nabędzie także on Nokii licencję na technologię HSPA/3G używaną w modemach, którą wykorzysta w produktach w przyszłości. Rezultatem współpracy mają być także różne nowe projekty i produkty.
Wspólne oprogramowanie open source
Częścią wspólnych planów są prace nad rozwojem oprogramowania open source. Będzie ono wykorzystane w projektach oprogramowania platform mobilnych przyszłości, takich jak Moblin i Maemo jako systemy operacyjne oparte na Linuxie. Obie firmy będą koordynować wybór konkretnych technologii i poszczególnych projektów badawczych. Technologie te pozwolą na połączenie zalet bezprzewodowego Internetu i komunikacji, z bogatą grafiką i możliwościami multimedialnymi.
„Współpraca Intela i Nokii jest połączeniem najlepszych specjalistów na świecie w projektowaniu komputerów i urządzeń do komunikacji, czego efektem będzie powstanie technologii opartych na otwartych standardach, co jak pokazuje historia zwiększy ich popularności na rynku i zapewni konsumentom większy wybór” – powiedział  Anand Chandrasekher, General Manager Ultra Mobility Group Intel Corporation.  „Połączenie łatwego dostępu do Internetu z urządzeniami mobilnymi jest najważniejszym zadaniem wspólnego zespołu inżynierów obu firm. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak nowatorskie będą efekty naszych wspólnych działań z Nokią. Możliwości są w zasadzie nieograniczone” – dodał  Chandrasekher.
Moblin i Maemo
Należący do Fundacji Linuxa, system operacyjny Moblin pozwala na korzystanie z zasobów Internetu przy pomocy bogatego graficznie interfejsu użytkownika. Jest on zaprojektowany dla urządzeń opartych na procesorze Intel Atom, takich jak Mobile Internet Devices, notebooki, netbooki, samochodowe systemy rozrywki (in-vehicle infotainment – IVI),  systemy typu embedded. Maemo jest linuxowym systemem operacyjnym opartym kodzie open source stosowanym w mobilnych komputerach takich, jak np. Nokia N810 Internet Tablet. Platforma Maemo została stworzona przez Nokię przy współpracy z wieloma twórcami oprogramowania typu open source. Stworzenie wspólnych technologii wykorzystujących środowisko Maemo i Moblin umożliwi powstanie kompatybilnych aplikacji dla urządzeń przyszłych generacji.
Intel otrzyma licencję na technologie HSPA/3G
Efektem dzisiejszego porozumienia będzie podpisanie umowy, na mocy której Intel otrzyma licencję na technologie modemowe HSPA/3G firmy Nokia. Połączenie najlepszej w swojej klasie technologii 3GPP z wysokowydajnymi i pobierającymi mało energii przyszłymi platformami sprzętowymi na bazie architektury Intela, pozwoli stworzyć nowej generacji rozwiązania mobilne oferujące jeszcze większą elastyczność i komfort pracy. Intel już teraz wspiera w swoich platformach mobilnych wiele standardów bezprzewodowego i szerokopasmowego połączenia z Internetem (WiFi, WiMAX, Bluetooth i inne), co pozwala na korzystanie z dostępu do sieci praktycznie bez przerwy. Licencja ta pozwoli na poszerzenie oferty chipsetów o nowe rozwiązania zawierające zintegrowane urządzenia Nokii przeznaczone dla przyszłych produktów mobilnych.

„Dzisiejsze wydarzenie jest dowodem zobowiązania obu firm, które ma na celu wspólne działania na polu projektowania urządzeń mobilnych przyszłości. Chcemy aby efekt naszych prac badawczych został szybko wdrożone w życie” - powiedział Kai Öistämö, Executive Vice President, Nokia.
Nokia będzie kontynuować prace nad nowymi technologiami modemowymi w ramach standardu 3GPP jak WCDMA/GSM i będzie je licencjonować producentom chipsetów, którzy z kolei będą oferować swoje rozwiązania producentom sprzętu.

 Seksu już nie ma

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej