Strona główna / Na czasie / Toshiba dla każdego
środa 08 lipiec 2009 | Robert Kamiński
Toshiba dla każdego
Toshiba wprowadziła na rynek nowe komputery przenośne, które szczególnie powinny przypaść do gustu odbiorcom indywidualnym.  Producent zaprezentował już nowy sprzęt multimedialny - Satellite A500, Satellite L500 oraz L550, pojawiły się także informacje na temat komputera mobilnego - Satellite U400.

Satellite L500 – klasa ekonomiczna

Komputery Toshiby znane są z odważnego wzornictwa. W przypadku L500 oraz L550 projektanci także o tym pamiętali. W oczy rzucają się srebrno-stalowe kolory, które z jednej strony są funkcjonalne ponieważ nie widać na nich śladów codziennej pracy; z drugiej zaś dobrze komponują się np. ze sprzętem audio wideo.

Czas zajrzeć pod maskę nowych komputerów Toshiby. Model L500 to 15,6'' klasyczna konstrukcja. Ekran wyświetla obraz w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli i jasności 200 cd/m2.  Z kolei L550 to sprzęt 17,3'', który dodatkowo wyposażono w technologię podświetlenia LED. Wyświetlanie obrazu następuje tu w rozdzielczości 1600 x 900 pikseli. Ekrany w obu modelach są panoramiczne i przystosowane do formatu HD 16:9.

Mimo tego, iż nowe modele to sprzęt klasy ekonomicznej, Toshiba zainstalowała w nich wiele portów, których raczej spodziewamy się w sprzęcie klasy wyższej. Mamy więc port HDMI, czytnik kart (4 w 1) czy port eSATA/USB. Dodano także kamerę internetową i nagrywarkę DVD. W zależności od konfiguracji sprzęt będzie dostępny z dyskiem twardym o maksymalnej pojemności 500GB, oraz procesorami Intela lub AMD. Także w tych modelach Toshiba wprowadziła funkcję Eco, przełączającą sprzęt w energooszczędny tryb pracy.

 

Konfiguracja

 • Satellite L500: 15.6’’ ekran HD Toshiba TruBrite
 • Satellite L550: 17.3" ekran HD TruBrite
 • Dysk twardy do 500 GB
 • Pasek przycisków multimedialnych
 • Oprogramowanie do rozpoznawania rysów  twarzy
 • Kamera internetowa

 

Satellie A500 - multimedia

Nowy 16-calowy komputer przenośny Satellie A500 z pewnością zadowoli miłośników multimediów. Komputer sprawdzi się u graczy, fanów muzyki oraz telewizji i filmów. 16-calowy ekran TruBrite mogący pracować w rozdzielczości 1366 x 768 wyświetla obraz w formacie 16:9. Sprzęt został wyposażony również w analogowo-cyfrowy tuner telewizyjny. Multimedialnej całości dopełniają głośniki Harman-Kardon.

W notebooku znajduje się pełna klawiatura z wydzielonym blokiem numerycznym. Dużą nowością u Toshiby jest także touchpad z obsługą Multi-Touch. Oznacza to, że komputerem można sterować więcej niż jednym palcem. Nie zapomniano także o złączu HDMI CEC, które w połączeniu z technologią REGZA-Link pozwala na sterowanie komputerem za pomocą dowolnego pilota np. do telewizora. Nad klawiaturą umieszczono 8 przycisków dotykowych sterujących multimediami. Jeden z tych przycisków ma jednak szczególną wartość. Pozwala bowiem na używanie funkcji Eco i przejście na energooszczędny tryb pracy. Nawiązywanie połączeń sieciowych ułatwia oprogramowanie Toshiba ConfigFree, które steruje zarówno siecami WLAN jak i połączeniami Bluetooth.

W komputerze znajduje się także napęd DVD Super Multi, czytnik najbardziej popularnych kart pamięci (5 w 1), 3 porty USB oraz port eSATA/USB, który może być wykorzystany do ładowania urządzeń przenośnych np. odtwarzaczy MP3 bez konieczności uruchamiania komputera.

W zależności od konfiguracji notebooki Satellite A500 będą dostępne z procesorami Intela lub AMD. Maksymalna dostępna pamięć to 8GB, a pojemność dysku 500GB. Dodatkowo, w wybranych modelach będą dostępne dyski SSD o pojemności 64GB. Sprzęt ma być wyposażony w karty grafiki ATI z pamięcią do 1GB.

Konfiguracja

 • Ekran 16" HD Toshiba TruBrite
 • Dysk twardy do 500 GB
 • Wbudowany tuner telewizyjny analogowy oraz cyfrowy (w zależności od konfiguracji)
 • Głosniki Harman Kardon
 • Pilot zdalnego sterowanie (w zalżności od konfiguracji)
 • Wbudowana kamera HD
 • Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 4570 GPU (512MB) lub HD4650 (1GB)

 

Satellite U500 - mobilność

Kolejnym modelem jest nowy 13,3'' laptop Satellite U500.  Kompaktowy U500 to kolejny już produkt Toshiby, który wyróżnia się wyglądem i funkcjonalnością.

Kolor Luxe Brown i przyciągająca uwagę trójwymiarowa tekstura obudowy w nowym U500 to interesujące połączenie stylu i nowoczesności.  W podstawowej wersji laptop dostępny będzie ze zwykłą, a w rozszerzonej z podświetlaną klawiaturą oraz chromowanymi dodatkami. Waga laptopa zaczyna się od 2,15 kg, a jego wymiary to 317 mm x 230,6 mm. Przednia część U500 mierzy 29,5 mm, tylna natomiast 38,2 mm. Bateria zapewnia do 3,5 godzin pracy, a  w razie upadku lub nagłych wstrząsów, dane laptopa chronione są przez trójwymiarowy czujnik, który w ułamku sekundy odsuwa głowicę dysku twardego.

Warto wspomnieć o funkcji Multi-Touch Control zapewniającej możliwość pracy z touchpadem więcej niż jednym palcem, Toshiba ConfigFree ułatwiającej konfigurację sieci oraz dostęp online, czy PC Health Monitor umożliwiającej kontrolowanie temperatury oraz stanu baterii. Dodatkowo obsługę audio/video zapewnia osiem funkcjonalnych przycisków, a poziom zużycia baterii można regulować przy pomocy opcji Toshiba Eco.

Ekran 13,3'' WXGA Toshiba TrueBrite ma prporcje 16:10, rozdzielczość 1280 x 800 pikseli i jasność 250 cd/m2. W najszybszej wersji Satellite U500 napędzany jest przez procesor Intel Core 2 Duo i posiada 8 GB pamięci. Wyposażony jest także w dysk o pojemności 500GB oraz kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD 4570 z pamięcią  512MB.

Laptop posiada także Bluetooth 2.1 EDR, czytnik kart (5 w 1), HDMI, dwa porty USB 2.0 oraz dodatkowy port combo eSATA/USB, który wspiera funkcję Sleep-and-Charge pozwalającą na ładowanie innych urządzeń przez USB nawet wtedy gdy laptop jest wyłączony. U500 posiada także DVD Super Multi (Dual Layer) oraz kamerę internetową HD, która wspiera system rozpoznawania twarzy Toshiba, aby przyspieszyć logowanie do komputera

Konfiguracja

 • Ekran 13.3” WXGA Toshiba  TruBrite
 • Do  500 GB HDD
 • Waga od  2.15 kg
 • Żywotność baterii do 3,5 godz.
 • Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 4570
 • Trójwymiarowa tekstura  obudowy Luxe Brown

Komputery zostały wyprodukowane zgodnie z zaleceniami RoHS, a producent już wystąpił o nadanie certyfikatu ENERGY STAR 5.0. W Polsce nowe Toshiby będą objęte dwuletnią gwarancją.

czytaj więcej:

Nareszcie wakacje - pora kupić notebooka

Recenzja: E6500 - Dell zawodowiec

Recenzja: Dell Lattitude E4300

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej