Strona główna / Na czasie / Telepraca: rozwiązanie globalne
piątek 10 lipiec 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Telepraca: rozwiązanie globalne
Wyniki dotychczasowych badań kojarzą telepracę z samozatrudnieniem i świadczeniem usług (pracy) raczej dla mniejszych podmiotów. Nie zawsze tak jest. Dziś przedstawiamy wyniki badania rozwiązania telepracy na przykładzie giganta - światowej korporacji Cisco
Tagi: telepraca, cisco, firma,

Cisco Systems przedstawiła wyniki szczegółowego badania na temat telepracy, w którym wzięło udział niemal 2000 pracowników firmy. Badanie miało na celu ocenę aspektów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych związanych z telepracą w Cisco. Wyniki pokazują, że możliwość pracy zdalnej pozwala większości respondentów zachować znacznie lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, a także podnieść ich wydajność i zwiększyć ogólne zadowolenie z pracy.

 

Telepraca czyli oszczędność wszystkiego

Współczesny model zatrudnienia wciąż się zmienia i coraz częściej wiąże się z podróżami zagranicznymi. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw rozważa wdrożenie strategii telepracy, aby obniżyć koszty i emisję gazów cieplarnianych oraz zatrzymać w firmie najbardziej utalentowanych pracowników. Badanie przeprowadzone przez Cisco pomoże tym przedsiębiorstwom dostrzec korzyści, jakie przemyślany system telepracy niesie zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

 

Wspomaganie oprogramowaniem

Firma Cisco umożliwia zatrudnianym osobom pracę w zespołach niezależnie od miejsca pobytu, co podwyższa ich wydajność i efektywność. Zgodnie z danymi działu biznesowych usług internetowych Cisco, który zajmuje się doradztwem w zakresie globalnych strategii, przedsiębiorstwo uzyskuje dzięki telepracy oszczędności rzędu 277 mln USD rocznie. Cisco przewiduje, że pracownicy i pracodawcy będą w coraz większym stopniu odnotowywać korzyści telepracy dzięki wdrażaniu kolejnych rozwiązań informatycznych klasy korporacyjnej, które umożliwiają łączność z pracownikami zdalnymi. Wśród produktów tego typu wymienić można system Cisco Virtual Office i wprowadzone niedawno na rynek rozwiązanie Cisco OfficeExtend a także narzędzie do współpracy online Cisco WebEx.

„Jako pracująca matka trójki dzieci przekonałam się o korzyściach systemu Cisco Virtual Office osobiście. Dzięki transmisji głosu i obrazu wideo wysokiej jakości mogę bez trudu kierować globalnymi zespołami i programami, unikając przy tym podróży do biura i z powrotem. Bezproblemowe poruszanie się między życiem zawodowym a prywatnym zapewnia mi elastyczność i pozwala wybrać harmonogram dnia, który najlepiej pasuje do mojej pracy i zajęć domowych. Wczesnym rankiem dzwonię w sprawach służbowych do Europy, w południe mam wizytę u lekarza, a wieczorem rozmawiam z pracownikami, którzy znajdują się w Azji. Z łatwością „przenoszę się” z jednego miejsca do drugiego. To duże szczęście dla mnie i mojej rodziny, że pracuję w firmie, która pozwala naprawdę elastycznie kształtować czas pracy i czas wolny” – powiedziała  Carina Reyes, kierownik w dziale operacyjnym firmy Cisco.

 

Nowa generacja pracowników Cisco


 • Pracownicy Cisco poświęcają ok. 63% swojego czasu pracy na komunikację i wspólną pracę.
 • 40% osób zatrudnianych w Cisco pracuje w innym mieście niż ich przełożony.
 • Pracownicy firmy Cisco pracują zdalnie przez średnio 2 dni w tygodniu.
 • 60% czasu zaoszczędzonego dzięki telepracy przeznaczają na pracę, natomiast 40% — na życie prywatne.

 

Informacje na temat badania

Firma Cisco przeprowadziła badanie pod koniec 2008 r., aby ocenić liczne kwestie dotyczące telepracy, takie jak sposoby dojazdów do pracy, przeszkody technologiczne, jakość i wydajność pracy, wpływ na środowisko, zalety i wady elastycznego trybu życia i ogólne zadowolenie pracowników.


 • W badaniu wzięło udział 1.992 pracowników firmy Cisco z pięciu regionów (Europa, Daleki Wschód, rynki rozwijające się, Japonia oraz Stany Zjednoczone i Kanada).

 

Wydajność i współpraca


 • Około 69% respondentów ocenia, że telepraca podwyższa ich wydajność, a 75% badanych uważa, że poprawia terminowość ich pracy.
 • 83% badanych jest zdania, że ich zdolność komunikacji i współpracy z kolegami w czasie pracy zdalnej jest taka sama, a nawet lepsza, w porównaniu z pracą w siedzibie firmy.
 • 67% badanych twierdzi, że telepraca podwyższa ogólną jakość ich pracy.
 • Dla 80% respondentów zaletą telepracy jest lepsza jakość życia.
 • Telepraca może też obniżyć wskaźnik rotacji pracowników, ponieważ ponad 91% badanych wymieniło możliwość pracy zdalnej jako ważny lub bardzo ważny czynnik ich ogólnego zadowolenia z pracy.

 

Ekologia


 • W 2008 r. system telepracy w Cisco pozwolił zapobiec emisji ok. 47 320 ton gazów cieplarnianych do środowiska dzięki ograniczeniu dojazdów do pracy.
 • Średnia odległość pokonywana przez osoby dojeżdżające do pracy różni się w poszczególnych regionach. Pracownicy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie muszą przejechać w obie strony średnio 48 km, pracownicy w regionie Dalekiego Wschodu — ok. 22,5 km, a w Japonii — 42 km. Trasa dojazdu osób zatrudnionych w krajach rozwijających się liczy w obie strony średnio 26 km, natomiast w Europie średnia wynosi 74 km.

 

Telepraca pozwoliła pracownikom firmy Cisco zaoszczędzić na paliwie łącznie 10,3 mln USD w ciągu roku.

 

Polska telepraca w praktyce

Telepraca – aspekty prawne

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej