Strona główna / Na czasie / Top 5 - ranking cyfrówek
czwartek 23 lipiec 2009 | Cezary Tchorek-Helm
Top 5 - ranking cyfrówek
Czasy gdy na rynku aparatów cyfrowych rządził tani i prosty kompakt nieodwołalnie się skończyły.  Coraz częściej rynek wybiera lustrzanki oraz kompakty z wyższej półki. Dane te są wynikiem wyborów zakupowych w sieci sprzedaży  jednego z największych dystrybutorów w Polsce.

Z najnowszych danych Komputronik wynika, że w czerwcu 2009 najchętniej kupowanym aparatem cyfrowym była lustrzanka w cenie 3665 zł. Klienci są skłonni wydać niemałą kwotę także na dobry kompakt. Dwie kompaktowe cyfrówki spośród czterech, na które był w tym okresie największy popyt, kosztowały powyżej 1 tys. zł. Przeciętny Kowalski to klient świadomy swoich potrzeb, które wyraźnie stają się coraz większe. Dlatego rosnącym popytem cieszy się sprzęt, który zapewnia lepszą jakość obrazu i większe możliwości, na przykład dzięki wymianie obiektywów lub wodoodpornej obudowie. 

Top 5  digital camera

W czerwcu br. w salonach sprzedaży oraz internetowym sklepie Komputronik.pl, najbardziej popularnymi aparatami cyfrowymi były:    

1) Olympus E-620 Double Zoom Kit, 

2) Samsung WB500, 

3) Olympus mju TOUGH-6000, 

4) BenQ C1020, 

5) Samsung L310W. 

Lider czerwcowego zestawienia - Olympus E-620 Double Zoom Kit - to sprzęt dla ambitnych amatorów, którzy pasjonują się fotografią. Z kolei Olympus mju TOUGH-6000, trzeci produkt pod względem popularności, może służyć nawet do robienia zdjęć pod wodą.

10 megapikseli plus 10 x zoom optyczny

Standardem stały się aparaty cyfrowe, których matryce dysponują rozdzielczością co najmniej 10 megapikseli. Polski klient bardzo ceni sobie również funkcjonalny zoom. Dwie cyfrówki, które w czerwcu br. znalazły najwięcej nabywców, dysponują aż 10-krotnym zoomem optycznym. Najczęściej obsługiwane formaty zewnętrznych kart pamięci to: Secure Digital, Secure Digital HC oraz xD Picture.

Numer 1: Olympus E-620 Double Zoom Kit

Liderem czerwcowego zestawienia okazał się Olympus E-620 z dwoma, bardzo dobrej jakości obiektywami, w cenie 3299 zł brutto. Ta najmniejsza i najlżejsza na świecie cyfrowa lustrzanka z wbudowaną stabilizacją obrazu dysponuje matrycą o rozdzielczości 12,3 megapiksele oraz procesorem TruePic III, który zapewnia idealne odwzorowanie kolorystyki i niski poziom szumów. Użytkownik nie musi obawiać się tzw. poruszonych zdjęć nawet w sytuacjach, w których brakuje czasu na spokojne działanie: komfort ostrych zdjęć zapewnia wówczas system podwójnej stabilizacji obrazu. Dzięki funkcji Live Preview (cyfrowy podgląd obrazu na żywo) oraz 2,7-calowemu uchylnemu ekranowi, możliwe jest robienie zdjęć w nietypowych sytuacjach, na przykład ponad tłumem uczestników koncertu.

Numer 2: Samsung WB500

Drugim najchętniej kupowanym produktem z tego segmentu rynku jest Samsung WB500. Na uwagę zasługuje 10-krotny zoom optyczny zaczynający się niezwykle szerokim kątem 24 mm. To znacznie ułatwia robienie zdjęć w małych pomieszczeniach. Niewątpliwym atutem tego modelu jest bardzo dobrze oceniany obiektyw marki Schneider-Kreuznach. Samsung WB500 korzysta z podwójnej stabilizacji obrazu. Użytkownik doceni również wysoką czułość ISO 3200 i możliwość nagrywania filmów w jakości HD z rozdzielczością 720 pikseli i prędkością 30 klatek na sekundę. Cena brutto tego modelu w Komputronik.pl wynosi 1049 zł.

Numer 3: Olympus mju Tough-600

Pomimo dużych możliwości, ta funkcjonalna cyfrówka kosztuje stosunkowo niewiele. Klienci Komputronik.pl mogą kupić Olympusa mju za 1059 zł. W tej cenie otrzymają wodoodporny (do 3 metrów) i wstrząsoodporny aparat, któremu nie zaszkodzi upadek nawet z wysokości 1,5 metra. Olympus mju TOUGH-6000, dysponuje takimi funkcjami jak: podwójna stabilizacja obrazu oraz sterowanie przez dotyk. Bardzo dobrej jakości zdjęcia zapewnia precyzyjny obiektyw z 3,6-krotnym szerokokątnym zoomem optycznym i matryca o rozdzielczości 10 megapikseli. Ekran HyperCrystal III o przekątnej 2,7 cala przekazuje jasny obraz nawet przy silnym świetle słonecznym i pod dużym kątem.    

 

Numer 4: BenQ C1020

Czwartym hitem czerwca okazał się BenQ C1020 - najtańszy model w rankingu, za jedyne 329 zł. Aparat wyposażony został w matrycę o rozdzielczości 10 megapikseli, ma obiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym oraz funkcję antywstrząsową (Super-Shake-Free). Najnowszy aparat kompaktowy BenQ ma wyświetlacz o przekątnej 2,5 cala i pozwala na wykonywanie zdjęć z czułością do 3200 w skali ISO. Trzykrotny zoom może być używany nie tylko przy zdjęciach, ale również przy nagrywaniu filmów w rozdzielczościach 720x400 (16:9) oraz 640x480, 320x240 i 160x120 z szybkością 30 klatek na sekundę.


Numer 5: Samsung L310W

Godną uwagi pozycję stanowi piąty aparat cyfrowy czerwcowego zestawienia - Samsung L310W o klasycznym, czarnym kolorze w cenie 599 zł brutto. To niewiele, biorąc pod uwagę, że użytkownik otrzymuje w zamian między innymi: szerokokątny obiektyw (od 28 mm) z 3,6-krotnym zoomem optycznym, matrycę o rozdzielczości 13,6 megapikseli, system podwójnej stabilizacji obrazu oraz możliwość korzystania z zaawansowanej technologii wykrywania twarzy. Dzięki wygodnej funkcji Self Portrait (autoportret) użytkownik zawsze bez trudu zrobi zdjęcie samemu sobie. Sygnał dźwiękowy odezwie się, gdy twarz będzie znajdowała się we właściwym miejscu.

Top 10 – ranking komórek

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej