Strona główna / Na czasie / 7 000000 abonentów Internetu w Polsce
środa 05 sierpień 2009 | Jan Petersen
7 000000 abonentów Internetu w Polsce
Jak podał dziennik "Rzeczpospolita" - 7 milionów Polaków płaci za dostęp do sieci. Oznacza to, że bardzo powoli gonimy Europę. Specyfiką Polski jest rosnąca konkurencja na rynku dostawców Internetu, szczególnie w dużych miastach oraz wyjątkowa rola mobilnych usług internetowych.

Telekomunikacja Polska szacuje rynek

Wg szacunków TP – będącej największym dostawcą Internetu - w połowie roku w Polsce było 5,8 mln abonentów usług dostępowych. To prawie 600 tysięcy więcej niż w 2008. Gdyby doliczyć do tego ok. 1,2 mln abonentów w sieciach komórkowych – których szacunki TP nie obejmują – to na 100 mieszkańców Polski przypadało 18 linii internetowych.

Europa znacznie wyprzedza Polskę

Bez uwzględnienia dostępu mobilnego odsetek ten wyniesie tylko 14 proc. Analogiczny średni wskaźnik dla krajów Unii Europejskiej wynosił na koniec ubiegłego roku 23 proc. Mimo stałego rozwoju rynku Internetu nasz kraj jest daleko za jego liderami, takimi jak Holandia i Dania, gdzie nasycenie usługami wynosi 38 – 39 proc. Warto zaznaczyć, że Polska wypada w rankingach źle lub bardzo źle również dlatego, że w statystykach trudno ująć abonentów wyjątkowo ważnych w Polsce małych, lokalnych operatorów. Liczba ich klientów szacowana jest w przedziale 500 tysięcy do ok. 1 miliona.

W kryzysie nowy klient przychodzi wolniej

Telekomunikacja, głównie dzięki usługom sprzedawanym pod logo Orange (to docelowa marka usług detalicznych TP), pozyskała 143 tysiące klientów. Wszyscy operatorzy alternatywni łącznie w ostatnich miesiącach pozyskali 423 tysięcy. Netia zdobyła w tym samym czasie ponad 100 tysięcy klientów.

TV kablowa konkuruje

O wyjątkowo udanych 12 miesiącach mogą mówić operatorzy telewizji kablowych, którzy zdobyli ponad 300 tysięcy abonentów. Konkurencja jest jednak duża. W Warszawie i innych dużych miastach nie należą do rzadkości osiedla, na których usługi świadczy trzech do pięciu dostawców Internetu. Dzięki temu sieci komórkowe zdobywają po 30 – 40 proc. nowych klientów Internetu rocznie. Prawdziwe żniwa sprzedawcy mogą jednak rozpocząć pozyskując klientów na peryferiach wielkich miast oraz poza ścisłą infrastrukturą miejską.

„Rynek jest stabilny i stale rośnie, choć nieco wolniej niż w ubiegłym roku. Kładziemy to na karb zarówno efektów kryzysu, jak i nasycenia rynku. W miastach konkurencja jest już naprawdę bardzo ostra i coraz trudniej zdobywać klientów” – powiedział Bartłomiej Kasiński, dyrektor rozwoju sieci kablowej Multimedia Polska.

Klient opłacalny jest w mieście

Od końca ubiegłego roku usługi w nowej, bezprzewodowej sieci sprzedaje TP. W pół roku firma zdobyła ponad 30 tysięcy klientów na te usługi. Poza miastami klientów jest jednak mniej, więc inwestycje w usługi dla nich są znacznie mniej opłacalne. Szczególnie w czasie kryzysu. Duży może jednak więcej i TP systematycznie inwestuje w infrastrukturę co powoli ale daje przyrosty nowych klientów.

/źródło: "Rzeczpospolita"/

Darmowy Internet w hotspotach Orange


Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej